carla
01.11.07,20:07
Dobrý deň,

Poprosím o radu.
Tento problém som už riešila s viacerými účtovníkmi ale nevedeli mi dať jednoznačné stanovisko, jedny vraveli tak a druhí onak.
Kúpila som pozemok na súkromnú osobu a chcem na ňom postaviť rodinný dom.
Mám s.r.o- čku podnikám úž tretí roka nie som platca DPH.
Pozemok chcem previesť na firmu a po dokončení dom predať. Cena domu aj s pozemkom bude okolo 3,5 mil SKK.A tu začína môj problém.
Materiál a práce mi budú fakturovať s DPH. Takže ako neplatca DPH budem celú faktúru aj s DPH brať ako náklad. Zatiaľ nie som platiteľka DPH ,ale keď ho predám tak určite presiahnem DPH čkovú hranicu 1,5 mil SKK na 12 mesiacov.
Mám 2 otázky :
1
Budem platcom DPH po prevýšení 1,5 mil SKK príjmu a teda
až nasledujúci mesiac po predaji domu a budem môcť dom predať bez DPH na faktúre, alebo sa budem musieť na DU prihlásiť pred celou transakciou ako platca DPH a tým aj zvýšiť cenu domu ?
2
Nebude pre mňa výhodnejšie stať sa dobrovoľným platcom DPH?

Veľmi pekne ďakujem za radu
Carla.
Zita5
01.11.07,19:10
carla
01.11.07,19:30
Zitka dakujem velmi pekne.
Takže ak tomu dobre rozumiem Fakturu na predaj domu s pozemkom dam bez DPH ,nasledne sa pojdem zaregistrovať na DU a od registrácie som už platcom DPH .
ALBO
02.11.07,06:49
Zitka dakujem velmi pekne.
Takže ak tomu dobre rozumiem Fakturu na predaj domu s pozemkom dam bez DPH ,nasledne sa pojdem zaregistrovať na DU a od registrácie som už platcom DPH .
No neviem prečo chcete dom dávať do fy a potom predávať a s čím vlastne špekulujete., či sa chcete stať platiteľ alebo nie.
ale podľa § 4/9 sa predaj príležitostne predanej nehnuteľnosti nezahrňa do obratu.
Vladimír Ozimý
02.11.07,08:43
presne ako hovorí ALBO: nebude vám to vstupovať do obratu a tým pádom vám nevznikne povinnosť sa registrovať...
Zoltán Kovács
02.11.07,09:37
No neviem prečo chcete dom dávať do fy a potom predávať a s čím vlastne špekulujete., či sa chcete stať platiteľ alebo nie.
ale podľa § 4/9 sa predaj príležitostne predanej nehnuteľnosti nezahrňa do obratu.

Len nevieme, či ide o príležitostný predaj, alebo je to predmetom podnikania sro.
betka
02.11.07,10:43
Dobrý deň,

1.Kúpila som pozemok na súkromnú osobu a chcem na ňom postaviť rodinný dom.
Od koho ste kúpili? (od občana, od podnikateľa platiteľa DPH, neplatiteľa). Je to stavebný pozemok - a teda je v režime DPH pri nákupe, alebo nie je (občan).
2. Mám s.r.o- čku podnikám úž tretí roka nie som platca DPH.
Ak by ste povedali, že ste SZČO, dá sa pozormýšľať nad tým, či byť alebo nebyť platiteľom. (napr.v prípade paušálnych výdavkov)
Ak ste s.r.o., nevidím problém zaregistrovať sa, "nákupy by bolo pre Vás lacnejšie", teda mali by ste nárok na odpočítanie DPH.

3. Pozemok chcem previesť na firmu a po dokončení dom predať. Cena domu aj s pozemkom bude okolo 3,5 mil SKK.A tu začína môj problém.
Materiál a práce mi budú fakturovať s DPH. Takže ako neplatca DPH budem celú faktúru aj s DPH brať ako náklad. Zatiaľ nie som platiteľka DPH ,ale keď ho predám tak určite presiahnem DPH čkovú hranicu 1,5 mil SKK na 12 mesiacov.
neviem, krčím nos... S.r.o. neplátiteľ DPH, ide obstarávať majetok, účet 042 sa mi bude nabaľovať určite na sumu 2 mil. Sk (tiež síce závisí od situácie, ako dlho ho budem stavať, ak 5 rokov, nerýpem, ak 1 rok ......, podnikáte 3-rok, určite by som sa pozrela do výsledovky, aký som mala hospodársky výsledok, roky predtým.......a.....a......a.......
- ďalej by človeka zaujímalo, či budete obstarávať z vlastných zdrojov alebo z cudzích. Ak z cudzích (napr. úver), dá sa..., ak pôjde o vklady spoločníkov dá sa, ak z čisto vlastných zdrojov ......pýtam sa dokáže s.r.o. v priebehu 3 rokov naakumulovať také množstvo PP, keď nie platiteľom DPH? Neviem.

2
Nebude pre mňa výhodnejšie stať sa dobrovoľným platcom DPH? Ano, ale.... Budete obstarávať bez DPH, a predaj tohto domu, či hcete alebo nie, musí byť potom pri predaji v režime DPH, nevzťahuje sa na vás podmienka osloodenia od DPH podľa 38 z o DPH. Bude v režime DPH, či predáte občanovi, platiteľovi, neplatiteľovi.

Veľmi pekne ďakujem za radu
Carla.

...........................
carla
03.11.07,13:59
Ahojte všetci,
Dakujem velmi pekne za všetky Vaše odpovede, veľmi si cením Váš záujem.:---:---:---
Pozemok (15 arov 3 pozemky po 5 ar jeden dom postavím v 2008 a 2 potom jeden pre brata a jeden pre našich) som kúpila od občana ako súkromná osoba. Moja s.r.o. je malá preto budem obstarávať z cudzích zdrojov ocino si s bratom zoberú úver ako súkromné osoby a ja to dám ako vklad spoločníka alebo pôžičku ešte v tom nemám jasno.
Predaj domu som myslela ako príležitostný predaj.Ale ked nad tým tak dumám ak v priebehu 3 rokov postavím 3 domy tak to nebude príležitostný predaj.

Betka tvojej poslednej odpovedi nerozumiem:
2
Nebude pre mňa výhodnejšie stať sa dobrovoľným platcom DPH? Ano, ale.... Budete obstarávať bez DPH, a predaj tohto domu, či hcete alebo nie, musí byť potom pri predaji v režime DPH, nevzťahuje sa na vás podmienka osloodenia od DPH podľa 38 z o DPH. Bude v režime DPH, či predáte občanovi, platiteľovi, neplatiteľovi.

Aj ked neprekočím obrat 1,5 mil za 12 mesiacov budem musieť platiť DPH? Tovar budem nakuovať to my nevstúpi do obratu.
Poprosím ťa opodrobnejšie vysvetlenie.

Dakujem vsetkým Carla
KEJKA
03.11.07,14:04
Betka mala na mysli tvoju úvahu stať sa dobrovolným platiteľom DPH.... na to reagovala, že ako platiteľ DPH budete predávať s DPH a to nielen dom ale aj pozemok, určite na tej DPH preplatíte.
Tento problém ma zaujal, ale nerozumiem, čo chceš tými prevodmi dosiahnuť. Ved všetko to, čo chceš, môžeš dosiahnuť aj ako občan - súkromná osoba. Prečo nestaviate spoločne z pôžičiek, prečo do toho zaťahuješ svoju sro?
Marína
12.11.07,15:41
Príspevok od 01mimo z http://www.porada.sk/t64841-dph-a-nehnutelnosti.html#post567040
patrí do tejto témy.