luciaJ
02.11.07,07:27
Dobrý deň,
moja kamarátka je žiadateľkou o spotrebný úver v banke. Overujú si i pri spotrebnom úvere na cca 200tis. príjem cez sociálnu poisťovňu? Vopred ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
02.11.07,06:32
Dobrý deň,
moja kamarátka je žiadateľkou o spotrebný úver v banke. Overujú si i pri spotrebnom úvere na cca 200tis. príjem cez sociálnu poisťovňu? Vopred ďakujem za odpoveď.

ÁNo overujú. Pozor to zaváňa podvodom, že si chce priznať viac príjmu ako má.
Paula
02.11.07,06:36
abel
02.11.07,06:59
Mne sa ale zdá, že výšku príjmu SP nesmie povedať, len či ten človek je u toho zamestnávateľa alebo nie.
dobsony
02.11.07,19:44
V banke dajú klientovi tlačivo, ktorí musí vyplniť a podpísať , také čestné prehlásenie, že pracuje u toho zamestnanca, potrebujú presnú adresu zamestnania, koľko má výplatu, a súlasí s tým, že soc.poisť. poskytuje banke potrebné údaje na overenie príjmu.
duves
03.11.07,06:26
Mne sa ale zdá, že výšku príjmu SP nesmie povedať, .
Ani nepovedia, existuje vsak 17 preddefinovanych otazok, na ktore socka odpoveda ANO/NIE. Jedna z otazok je: "ma xy vymeriavaci zaklad za obdobie ccc aspon xxx Sk?"
Cize postupne viem zistit prijem ziadatela.


len či ten človek je u toho zamestnávateľa alebo nie.
Ano aj to, ale zasa otazkou, ci je zamestnany u IČO 12345667485, atd. Socka odpoveda ANO/NIE. A viem na com som.
Adaka
24.01.08,05:17
a ako je to zo ŠFRB koľko dozadu si zistia príjem u SZČO a dá sa u zamestnanca dohodnúť s účtovníčkou nech napíše viac čistého príjmu ale potom čo s odvodmi? dík
Zoltán Kovács
24.01.08,05:39
a ako je to zo ŠFRB koľko dozadu si zistia príjem u SZČO a dá sa u zamestnanca dohodnúť s účtovníčkou nech napíše viac čistého príjmu ale potom čo s odvodmi? dík

mimotemyTúto otázku si nemyslela vážne, že?
Zoltán Kovács
24.01.08,05:44
Tak ako písal duves tie otázky majú tak postavené, že sice nepriamo ale dostanú odpoveď.

Mal som pred mesiacom konkrétny prípad. Majiteľ a konateľ sro s pracovnou zmluvou chcel požiadať o spotrebný úver vo výške 200 tisíc. Vyplnili sme všetky potrebné tlačivá, a po dvoch týždňoch banka volala mne ako účtovníkovi, že aké príjmy som uviedol do žiadosti, keď SP im dala úplne iné čísla. Pritom sro poctivo platí odvody, na výkazoch sú uvádzané sumy, ktoré sa aj v skutočnosti vyplácajú, a priemer zárobku má vyšší ako celoslovenská priemerná mzda. Rozdiely medzi nami udanými a SP údajmi v rozmedzi 3 - 4 tisíc Sk. Takže neviem.....
duves
24.01.08,05:53
No neviem tiez. Musel by som overit vymeriavaci zaklad sam sebe. Lenze to potom kazdy vidi v databaze banky. A to nie je prijemne. Ten dopyt je tam zaznamenany stale.

Skor vidim problem v SP. Do DP chodia vykazy a tie treba spracovat manualne. Nejedna sa o ziadne automaticke spracovanie doslych prispevkov. Co ak to robia nejaki brigadnici? To je ale bordel.
Zoltán Kovács
24.01.08,05:59
No neviem tiez. Musel by som overit vymeriavaci zaklad sam sebe. Lenze to potom kazdy vidi v databaze banky. A to nie je prijemne. Ten dopyt je tam zaznamenany stale.

Skor vidim problem v SP. Do DP chodia vykazy a tie treba spracovat manualne. Nejedna sa o ziadne automitacke spracovanie doslych prispevkov. Co ak to robia nejaki brigadnici? To je ale bordel.

Veď tie mes.výkazy by mali byť spracovávané automaticky. Preto majú čiarové kódy a predpísanú formu. Preboha snáď v SP nie sú v r.80 keď ešte všetko fungovalo na dierové štítky.
A aj keby to nahadzovali ručne, nemali by byť také rozdiely, inak by im nesedela výška odvodov, nie?

Ale to je na tom najhoršie, že ten úver nedostal, a práve pre ten bordel čo tam majú.

mimotemy A vieš si predstaviť reakciu klienta, keď mu banka oznámila zamietnutie žiadosti. Samozrejme, že na vine som bol ja ako účtovník, že som do potvrdení uviedol niečo zle. Našťastie ja som zamietnutie vedel skôr ako on. Totiž banka najprv kontaktovala mňa ako účtovníka, že majú takýto problém s SP.
Dada
24.01.08,06:00
mimotemy Mám takú skúsenosť, že inštitúcia, ktorá mala poskytnúť pôžičku pre SZČO, tú pôžičku neposkytla, lebo daná SZČO nemala pevnú linku :D Dobré, nie?
duves
24.01.08,07:59
Veď tie mes.výkazy by mali byť spracovávané automaticky. Preto majú čiarové kódy a predpísanú formu.

Preboha snáď v SP nie sú v r.80 keď ešte všetko fungovalo na dierové štítky.
A aj keby to nahadzovali ručne, nemali by byť také rozdiely, inak by im nesedela výška odvodov, nie?.

Takze vykaz vypisujes v kompe, soft v kompe to zakoduje do ciaroveho kodu a ciarovy kod je softom SP precitany a preloži to do napisaneho?
ZuzanaP
24.01.08,08:15
mimotemy Mám takú skúsenosť, že inštitúcia, ktorá mala poskytnúť pôžičku pre SZČO, tú pôžičku neposkytla, lebo daná SZČO nemala pevnú linku :D Dobré, nie?


mimotemyPresne toto sa nám stalo,keď sme kupovali auto na úver v jednom autobazáre. Uviedli sme pevnú linku k našim domov, moja sestra sa predstavila ako priateľova sestra a všetko bolo OK.mimotemy
Adaka
24.01.08,08:50
ved príjem súhlasí ale len výdavky nedám? Prečo sa pýtaš či som to myslela vážne? Ved to robí každý druhý Slovák. Najprv DP na úver potom opravné alebo dodatočné ...
Zoltán Kovács
24.01.08,09:15
ved príjem súhlasí ale len výdavky nedám? Prečo sa pýtaš či som to myslela vážne? Ved to robí každý druhý Slovák. Najprv DP na úver potom opravné alebo dodatočné ...

Ale si sa pýtala na zamestnanca. A to horeuvedené je úverový podvod podľa mňa.
Adaka
24.01.08,09:20
to nemyslíš vážne? ja som sa len spýtala aby som potešila klienta je zúfalý , príjem má ale ked mu odrátam všetky výdavky tak mu nezostane nič? ja viem že banky volajú na daňový mám to overené ale ked dostane peniažky a o pol roka podá dodatočné myslím že sa nič nestane.
Zoltán Kovács
24.01.08,09:32
to nemyslíš vážne? ja som sa len spýtala aby som potešila klienta je zúfalý , príjem má ale ked mu odrátam všetky výdavky tak mu nezostane nič? ja viem že banky volajú na daňový mám to overené ale ked dostane peniažky a o pol roka podá dodatočné myslím že sa nič nestane.

Takže nemá.
Adaka
24.01.08,09:33
ale vieš ako to myslím, ty si si nebral úver?
Zoltán Kovács
24.01.08,09:33
ale vieš ako to myslím, ty si si nebral úver?

Bral som. AKo to myšlíš?
Adaka
24.01.08,09:35
my chceš povedať že si mal ZD taký ako potrebovala banka? ved každý sa snaží aby neplatil daň a vysoké odvody do SP, ZP
Zoltán Kovács
24.01.08,09:38
my chceš povedať že si mal ZD taký ako potrebovala banka? ved každý sa snaží aby neplatil daň a vysoké odvody do SP, ZP

Áno mal, aj som daň zaplatil. Odvody som vyriešil tak, že som založil sro, kde som zamestnancom, a platím oveľa menej. Živnosť som pozastavil, a tento rok idem zrušiť.
Adaka
24.01.08,09:41
a nemôžeme to s tým klientom vyriešiť dodatočným DP. a ako je to s tou S.r.o. jemu sa to asi neoplatí...
Adaka
24.01.08,09:42
a ako by si to vyriešil ty byť na jeho mieste
Zoltán Kovács
24.01.08,09:45
a nemôžeme to s tým klientom vyriešiť dodatočným DP. a ako je to s tou S.r.o. jemu sa to asi neoplatí...

Môcť môže, je to na ňom. Netvrdil som, že sa to nedá. Len s tým osobne nesúhlasím a ani nerobím.