123ema
02.11.07,08:12
Ahojte,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Ako bol platený všerajší siatok?
Nemáme tu na to jednotný názor.

1. tí čo boli doma - majú zaplatený sviatok priemerom
2. tí čo boli v práci 7,5 h - majú zaplatený sviatok + šichtu + majú nárok ešte aj na príplatok 50%?
3. tí čo boli v práci 15h - majú zaplatený sviatok + šichtu 15h + príplatok za nadčas - príplatok majú za 7,5 h alebo za 15 h?
4. niektorí boli v práci 7,5 h, ale sú dnes doma - tí majú zaplatený sviatok priemerom.

Sú naše úvahy správne? Je rozdiel pri jednotlivých skupinách?
Majú zamestnanci za prácu vo sviatok nárok na príplatok?


Všetkým vopred ďakujem
Stefan2005
02.11.07,08:03
Ako kde nemáme na to jednotný názor? Tu na Porade?
Skúsila si zadať do vyhľadávania "práca vo sviatok"? vyhodí 94 príspevkov. Tu je link: http://www.porada.sk/search.php?searchid=4122257
123ema
02.11.07,11:22
Poraďáci v tom jasno určite majú, preto som ich poprosila o radu.
Prečítali sme si tu (ja a kolegyne) niekoľko príspevkov, ale nie sme o moc múdrejšie.

Snažili sme sa otázku sformulovať čo najjasnejšie, vytvorili sme 4 kategórie, aby sme zistili, či je v tom nejaký rozdiel.

Náš zamestnávateľ nám totiž chce zaplatiť len šichtu+100%. My sme od neho požadovali aj sviatok priemerom. Ten nám zaplatiť odmietol. Tak nevieme, kto má pravdu.
Stefan2005
02.11.07,13:46
Asi to chce trocha strpenia, aj Poradaci mali sviatky a mozna aj predlzeny vikend...
AnnaK
02.11.07,15:13
Ak som správne pochopila, denný pracovný čas vo vašej firme je 7,5 hodín. Takže:
1. Sviatok pripadne na obvyklý pracovný deň, vtedy zamestnanec, ktorý nepracoval dostane náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku za 7,5 hodiny ak je odmeňovaný hodinovou mzdou. Ak je odmeňovaný mesačnou mzdou sviatok sa považuje za odpracovaný.
2. Ak odpracuje vo sviatok 7,5 hodiny dostane mzdu za odpracovaný čas 7,5 hodiny + príplatok najmenej 50 % jeho priemerneho zárobku, nemôže dostať náhradu mzdy aj zaplatenú mzdu s príplatkom.
3. Ak odpracuje 15 hodín a bežný pracovný čas je 7,5 hodiny, dostane mzdu za odpracovaný čas 15 hodín + príplatok najmenej 50 % jeho priemerneho zárobku za 15 hodín + príplatok za nadčas 7,5 hodiny.
4. Ak sú dnes doma namiesto včerajšieho sviatku, ide o poskytnuté náhradné voľno a nemajú nárok na príplatok za prácu vo sviatok.
123ema
03.11.07,11:28
Anička, veľmi pekne ti ďakujeme za vysvetlenie.
Nevedeli sme, že ak má odpracované s príplatkom, nemôže mať náhradu príjmu.

No, sme múdrejší. Moji kolegovia očakávali viac, takže predpokladám, že vo sviatok sa už tak nepohrnú do práce. To budú mať šéfovia radosť. :)

Ešte raz dík
Paula
03.11.07,21:34
možno tam iba boli ;) .
karol.za
03.11.07,21:55
možno tam iba boli ;) .

vtedy sa hovorí ,že boli v zamestaní :D:D:D
Eulalia
04.11.07,05:05
:eek:
Vo Vašej firme neplatí Zákonník práce?

Andrejko, keby si vedel, v koľkých firmách na Slovensku ten Zákonník práce neplatí.......
Peťo
05.11.07,08:11
Ak som správne pochopila, denný pracovný čas vo vašej firme je 7,5 hodín. Takže:
1. Sviatok pripadne na obvyklý pracovný deň, vtedy zamestnanec, ktorý nepracoval dostane náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku za 7,5 hodiny ak je odmeňovaný hodinovou mzdou. Ak je odmeňovaný mesačnou mzdou sviatok sa považuje za odpracovaný.
2. Ak odpracuje vo sviatok 7,5 hodiny dostane mzdu za odpracovaný čas 7,5 hodiny + príplatok najmenej 50 % jeho priemerneho zárobku, nemôže dostať náhradu mzdy aj zaplatenú mzdu s príplatkom.
3. Ak odpracuje 15 hodín a bežný pracovný čas je 7,5 hodiny, dostane mzdu za odpracovaný čas 15 hodín + príplatok najmenej 50 % jeho priemerneho zárobku za 15 hodín + príplatok za nadčas 7,5 hodiny.
4. Ak sú dnes doma namiesto včerajšieho sviatku, ide o poskytnuté náhradné voľno a nemajú nárok na príplatok za prácu vo sviatok.

Všetko je o.k. ale bod č.4 môžme rozvíjať ďalej. Ak za - c pracoval vo sviatok (1.11.2007 štvrtok) 7,5 hodin a čerpe náhradne voľno za prácu vo sviatok, nemá síce nárok na mzdové zvyhodnenie za prácu vo sviatok ale patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku ( ZP § 122 ods. 2 posledná veta). Keby odpracoval za-c vo sviatok spominaných 15 hodín a čerpal by 7,5 hod. náhradného voľna , mohol by si vybrať , či NV bude čerpať za prácu nadčas alebo za prácu vo sviatok. Ale neviem či to tu treba rozvádzať. Pekný deň.