virka
02.11.07,09:03
Zamestnankyňa nastúpila do zamestnania 29.10.2007, dňa 31.10.2007 sa zúčastnila na dedičskom konaní po manželovi. Ako postupovať bude to pracovné voľno s náhradou mzdy podľa § 141 odst. 3?Alebo je to rozhodnutie zamestnávateľa ako sa rozhodne, či mu túto prekážku v práci preplatí alebo nie. Ďakujem
Iveta Matlovičová
02.11.07,15:55
V Zákonníku je uvedené, že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.

...občianska povinnosť je najmä činnosť a) svedka, tlmočníka, znalca, iných osôb predvolaných na konanie na súde alebo inom štátnom orgáne alebo orgáne územnej samosprávy...

Neviem posúdiť, či sa účasť na dedičskom konaní považuje za občiansku povinnosť, ak áno tak nárok na pracovné voľno má bez náhrady mzdy (ak sa samozrejme so zamestnávateľom nedohodne inak, je tu i § 141 ods.3)
katarina33
18.08.08,18:39
Chystám sa na dedičské konanie do Čiech, mám právo na jeden deň voľna, alebo na 2 dni, je to až v Turnove?
Tweety
19.08.08,08:06
Chystám sa na dedičské konanie do Čiech, mám právo na jeden deň voľna, alebo na 2 dni, je to až v Turnove?
Ak nemáte uzatvorenú KZ, ktorá by takého voľno riešila, zo ZP máte nárok na voľno bez náhrady mzdy.
katarina33
19.08.08,11:32
Ak nemáte uzatvorenú KZ, ktorá by takého voľno riešila, zo ZP máte nárok na voľno bez náhrady mzdy.
Chcem sa ale spýtať, či mám nárok na 1 alebo 2 dni, aj keď bez náhrady mzdy.
Tweety
19.08.08,11:34
Chcem sa ale spýtať, či mám nárok na 1 alebo 2 dni, aj keď bez náhrady mzdy.
To záleží na vašej dohode, koľko potrebuješ Ty, a koľko poskytne zamestnáv. Ale nebolo by lepšie zobrať dovolenku?
katarina33
19.08.08,11:39
To záleží na vašej dohode, koľko potrebuješ Ty, a koľko poskytne zamestnáv. Ale nebolo by lepšie zobrať dovolenku?
Nemám toľko dovolenky. A kolektívnu zmluvu nemáme, sme len 3 zamestnanci. Ešte by ma aj zaujímalo, či má nárok manžel na voľno, keď ma tam bude viezť, alebo jeho sa to netýka?
Tweety
19.08.08,11:44
Nemám toľko dovolenky. A kolektívnu zmluvu nemáme, sme len 3 zamestnanci. Ešte by ma aj zaujímalo, či má nárok manžel na voľno, keď ma tam bude viezť, alebo jeho sa to netýka?
Nie, manžel nemá. Ale na tom dni sa môžeš dohodnúť, že si ho odpracuješ po častiach( samozrejme po dohode so zamestnáv.), aby si ho mala zaplatený.
katarina33
19.08.08,17:51
Veľmi pekne ďakujem za rady.:);):);)