Dodenko
02.11.07,10:54
Mam zamestnanca, ktorý má základnu mesačnú mzdu 8 100,- Sk. V mesiaci 10/2007 odpracoval plný mesiac t.j.184 hodin. Mám mu prepočítať mzdu za 10/2007 alebo mu mám vypočítať odvody z 8 100,- Sk.
Maňaska
02.11.07,10:02
Mam zamestnanca, ktorý má základnu mesačnú mzdu 8 100,- Sk. V mesiaci 10/2007 odpracoval plný mesiac t.j.184 hodin. Mám mu prepočítať mzdu za 10/2007 alebo mu mám vypočítať odvody z 8 100,- Sk.
Ako prepočítať mzdu?
1 - je odmeňovaný mesačnou mzdou: t.j. aj v 10/2007, aj v 11/2007 aj v 12/2007 bude mať výšku mzdy 8100 Sk (predpokladám, že výška mzdy je správna aj s ohľadom na stupeň náročnosti práce a odpracuje sa celý mesiac).
Z tejto hrubej mzdy 8100 Sk treba vypočítať a odvieť odvody do príslušných fondov.

P.S. - neviem či som porozumela otázke
Dodenko
02.11.07,11:22
Myslel som prepocet 8100:184=44,02 , 184x46,60=8575 a doplatok 475 ,- Sk. Viem, že prepočet sa použije, keď zamestnanec mal v priebehu mesiaca dovolenku, takže musí mať minimálnu hodinovú mzdu, ale neviem či je to aj pri odpracovanom celom mesiaci, či musí byť dodržaná minimálna hodinová mzda , aj keď je odmeňovaný mesačnou mzdou.
Maňaska
02.11.07,11:33
Myslel som prepocet 8100:184=44,02 , 184x46,60=8575 a doplatok 475 ,- Sk. Viem, že prepočet sa použije, keď zamestnanec mal v priebehu mesiaca dovolenku, takže musí mať minimálnu hodinovú mzdu, ale neviem či je to aj pri odpracovanom celom mesiaci, či musí byť dodržaná minimálna hodinová mzda , aj keď je odmeňovaný mesačnou mzdou.

Minimálna výška mzdy bola dodržaná, pre mesačne odmeňovaných je to 8100 Sk.
Neprepočítavajte mzdu, ako keby bol odmeňovaný hodinovo.
jankasm
02.11.07,13:54
Myslel som prepocet 8100:184=44,02 , 184x46,60=8575 a doplatok 475 ,- Sk. Viem, že prepočet sa použije, keď zamestnanec mal v priebehu mesiaca dovolenku, takže musí mať minimálnu hodinovú mzdu, ale neviem či je to aj pri odpracovanom celom mesiaci, či musí byť dodržaná minimálna hodinová mzda , aj keď je odmeňovaný mesačnou mzdou.

Podľa nového Zákonníka práce platného od 01.09.2007 už nemusí byť dodržaný minimálny hodinový mzdový nárok. Takže netreba robiť vôbec žiadne prepočty, jednoducho je odmeňovaný mesačnou mzdou, ktorá je momentálne v minimálnej výške 8100,- a toľko aj každý mesiac dostane. Pokiaľ ho samozrejme celý odpracuje. ;)
miro_l
12.11.07,12:52
Administratívny pracovník vyplácaný mesačnou mzdou mal do 30.9.2007 nástupný plat 8000,- Sk. Od 1.10.2007 sa zvýšila minimálna mzda pričom pracovník by mal byť zaradení podľa charakteristiky stupňa náročnosti do 2 stupňa ( administratívne práce), a má nárok na minimálnu mesačnú mzdu 9 720,- Sk.
Otázka: musí mať spomínaný pracovník v dodatku pracovnej zmluvy minimálku 9 720,-Sk, alebo môže mať i menej napríklad 9000,- Sk
Ďakujem.
monikad
12.11.07,14:13
Ahojte,
netreba po 1.9.2007prepocitavat min. mesacnu mzdu zamestnanca aj ked bol cast mesiaca na PN?
veronikasad
12.11.07,14:29
Administratívny pracovník vyplácaný mesačnou mzdou mal do 30.9.2007 nástupný plat 8000,- Sk. Od 1.10.2007 sa zvýšila minimálna mzda pričom pracovník by mal byť zaradení podľa charakteristiky stupňa náročnosti do 2 stupňa ( administratívne práce), a má nárok na minimálnu mesačnú mzdu 9 720,- Sk.
Otázka: musí mať spomínaný pracovník v dodatku pracovnej zmluvy minimálku 9 720,-Sk, alebo môže mať i menej napríklad 9000,- Sk
Ďakujem.

Pokiaľ má v prac.zmluve uvedený II. stupeň náročnosti, nemusí to byť len základná mzda. Časť mzdy môže byť aj pohyblivá zložka - prémie, odmeny, osobné ohodnotenie ...

------------
Veronika
veronikasad
12.11.07,14:31
Ahojte,
netreba po 1.9.2007prepocitavat min. mesacnu mzdu zamestnanca aj ked bol cast mesiaca na PN?
Nerozumiem otázke. Ak ťa zaujíma vymeriavací základ pre odvody do sociálnej a zdr.poisťovne, ten je iba zo skutočne odpracovanej doby.

--------
Veronika
monikad
12.11.07,14:37
Myslela som tym, ze ak zamestnanec odpracuje cely mesiac tak ma mzdu 8100 po 1.10. a netreba to uz preratavat podla min. hodinovej mzdy ako to bolo pred 1.9. Docitala som sa, ze je to ale potrebne preratavat, ak zamestnanec neodpracuje cely mesiac, t.j. ma napr. dovolenku. Preto ma zaujima, ci treba mzdu prepocitavat aj ked mal cast mesiaca PN.
dakujem.
jankasm
12.11.07,14:37
Administratívny pracovník vyplácaný mesačnou mzdou mal do 30.9.2007 nástupný plat 8000,- Sk. Od 1.10.2007 sa zvýšila minimálna mzda pričom pracovník by mal byť zaradení podľa charakteristiky stupňa náročnosti do 2 stupňa ( administratívne práce), a má nárok na minimálnu mesačnú mzdu 9 720,- Sk.
Otázka: musí mať spomínaný pracovník v dodatku pracovnej zmluvy minimálku 9 720,-Sk, alebo môže mať i menej napríklad 9000,- Sk
Ďakujem.

Môže mať v zmluve uvedené aj menej, dôležité je, aby v skutočnosti dostal toľko, koľko má.
jankasm
12.11.07,14:38
Myslela som tym, ze ak zamestnanec odpracuje cely mesiac tak ma mzdu 8100 po 1.10. a netreba to uz preratavat podla min. hodinovej mzdy ako to bolo pred 1.9. Docitala som sa, ze je to ale potrebne preratavat, ak zamestnanec neodpracuje cely mesiac, t.j. ma napr. dovolenku. Preto ma zaujima, ci treba mzdu prepocitavat aj ked mal cast mesiaca PN.
dakujem.

Pokiaľ bol časť mesiaca PN, tak dostane mzdu len za odpracované dni, a mzda, ktorú za tieto dni dosiahol, je jeho VZ pre poisťovne. ;)
monikad
12.11.07,15:00
Prosim, hodte mi na to niekto ocko, ci je to ok.

mzda za 10/07
- odmenovany mesacnou mzdou 8100 Sk
- PN - 3 dni = 191 Sk
HM = 7043 (odprac. 20 dní)
CM = 6097

Ide mi len o to, ci je to spravne, alebo tam treba robit dopocet do min. mzdy.
dakujem.
Marína
12.11.07,15:06
Myslela som tym, ze ak zamestnanec odpracuje cely mesiac tak ma mzdu 8100 po 1.10. a netreba to uz preratavat podla min. hodinovej mzdy ako to bolo pred 1.9. Docitala som sa, ze je to ale potrebne preratavat, ak zamestnanec neodpracuje cely mesiac, t.j. ma napr. dovolenku. Preto ma zaujima, ci treba mzdu prepocitavat aj ked mal cast mesiaca PN.
dakujem.
Monika pravdepodobny myslí na minimálny mzdový nárok.
Viď: http://www.porada.sk/t63423-minimalny-mzdovy-narok-3-a.html

Doplnenie:

Prosim, hodte mi na to niekto ocko, ci je to ok.

mzda za 10/07
- odmenovany mesacnou mzdou 8100 Sk
- PN - 3 dni = 191 Sk
HM = 7043 (odprac. 20 dní)
CM = 6097

Ide mi len o to, ci je to spravne, alebo tam treba robit dopocet do min. mzdy.
dakujem.
HM = 7044
poistné = 946
ČM = 6098
monikad
12.11.07,16:30
Dakujem krasne..
Toto som potrebovala..
miro_l
12.11.07,19:24
Pokiaľ má v prac.zmluve uvedený II. stupeň náročnosti, nemusí to byť len základná mzda. Časť mzdy môže byť aj pohyblivá zložka - prémie, odmeny, osobné ohodnotenie ...

------------
Veronika

V pracovnej zmluve nemá uvedený 2. stupeň náročnosti. No stretol som sa viac ráz s poukazovaním na zaradenie zamestnanca do stupňov nároč. Je to teda povinnosť ?
miro_l
12.11.07,19:29
Môže mať v zmluve uvedené aj menej, dôležité je, aby v skutočnosti dostal toľko, koľko má.

Čiže ak má zamestnanec na dodatku PZ dohodnutú mzdu 9 200,- Sk potom sa mu dopočíta do 9 720,- Sk ( minim. v 2 stupni nároč. ) v prémiách popr. odmenách ?
katjab
12.11.07,19:33
Áno, je to povinnosť podľa Zákonníka práce. Predsa ekonómku firmy nemôžeš zaradiť spolu s údržbárom.
Musíš mať nejakú smernicu, podľa ktorého zaraďuješ podľa profesií.
Marína
13.11.07,04:42
Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác výkon sanitárnych pracovných činností v zdravotníctve;; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou poskytovanie zdravotnej starostlivosti, odborné činnosti v zdravotníctve so zodpovednosťou za zdravie ľudí;; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému;výkon odborných a špecializovaných činností v príslušnom odbore zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami;výkon špecializovaných a certifikovaných činností v zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie a životy ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb,
miro_l
13.11.07,07:20
Áno, je to povinnosť podľa Zákonníka práce. Predsa ekonómku firmy nemôžeš zaradiť spolu s údržbárom.


Áno je to pravda. Práve preto som sa pýtal či v doplnku k PZ musí byť tá suma 9720,-Sk, alebo nižšia.



Musíš mať nejakú smernicu, podľa ktorého zaraďuješ podľa profesií.
Musím mať smernicu aj pri jednom zamestnancovi? ( Ekonómke)
OľgaH
13.11.07,10:48
Ahojte Poraďáci,
Do ktorej skupiny patrí vlastne ekonómka aké sú minimálne mzdové nároky)? Som zamestnaná v malej firme (sme len 2 zamestnanci a občas keď je treba výpomoc, berieme dohodárov), kde robím kompletné účtovníctvo aj DPH a všetko čo s tým súvisí, ďalej vydávam tovar na faktúru alebo na hotovosť (registr.pokladňa) atď.
Vie mi niekto v tomto poradiť?
Pracovný čas mám 37,5 hod.
Marína
13.11.07,15:13
Skús zaradiť podľa stupňa náročnosti práce.
OľgaH
14.11.07,07:39
Skús zaradiť podľa stupňa náročnosti práce.
OK. Ďakujem za odpoveď. Prajem príjemný deň.
karcoolka1
22.11.07,08:56
Podľa nového Zákonníka práce platného od 01.09.2007 už nemusí byť dodržaný minimálny hodinový mzdový nárok. Takže netreba robiť vôbec žiadne prepočty, jednoducho je odmeňovaný mesačnou mzdou, ktorá je momentálne v minimálnej výške 8100,- a toľko aj každý mesiac dostane. Pokiaľ ho samozrejme celý odpracuje. ;)

Viem mi niekto hodiť §, ktorý toto hovorí? Ďakujem.
karcoolka1
23.11.07,06:24
Podľa nového Zákonníka práce platného od 01.09.2007 už nemusí byť dodržaný minimálny hodinový mzdový nárok. Takže netreba robiť vôbec žiadne prepočty, jednoducho je odmeňovaný mesačnou mzdou, ktorá je momentálne v minimálnej výške 8100,- a toľko aj každý mesiac dostane. Pokiaľ ho samozrejme celý odpracuje.

Z fleku vie niekto, v ktorom § sa toto pojednáva?
Jana Motyčková
23.11.07,07:23
§120 .
Dodenko
23.11.07,07:23
§ 120 ods. 1, už tam nie je stanovené, že ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok.
karcoolka1
23.11.07,12:30
§ 120 ods. 1, už tam nie je stanovené, že ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok.
Preto som to nevedela nájsť...
Ďakujem!
valeriam
09.12.07,13:41
Prosím Vás, stalo sa mi pri mzdách za 10/07, že som zabudla zvýšiť jednej zamestnankyni min.mzdu z 10.640,- Sk na 11.340,-, a takto jej to bolo aj vyplatené a odvody odvedené, Ako to napraviť? Stačí ak tento mesiac jej to doplatím, alebo musím urobiť novú mzdu a doplatiť odvody?
Ďakujem.
sofi05
10.12.07,13:33
Môže mať v zmluve uvedené aj menej, dôležité je, aby v skutočnosti dostal toľko, koľko má.

No neviem, v roku 2006 sme mali kontrolu z Inspektoratu prace a nezaujimalo ich kolko dostali, ale kontrolovali prac.zmluvy a zakladnu mzdu, ci dosahuje vysku podla stupna narocnosti. Odmeny ich nezaujimali, vzhladom k tomu, ze ich za porusenie discipliny zamestnavatel nemusi vyplatit.
Na zmluve mame zakl.mzdu + odmeny.
Z ich kontroly vyplynulo, ze zakladna mzda musi byt vo vyske podla stupna narocnosti prace.