Dianka
02.11.07,11:08
Pekný deň prajem. Trápim sa s odpismi. Povedzte mi prosím vás niekto, ako je to s účtovnými odpismi. Ak mám napr. niečo zaradené v odpisovej skupine II. napr. a je to staré a predpokladám, že to vydrží tak zo tri roky, môžem to účtovne odpísať za tri roky a daňovo to budem odpisovať 6rokov?/ak to samozrejme nebudem musieť vyradiť z používania skôr/. Môžem použiť na tento prípad lineárne alebo fixné odpisy /účtujem v Omege/. Nie je mi jasné, kedy ich môžem používať. Doteraz som dávala vždy daňové s posunom. A ešte skúste objasniť, akým spôsobom mám vykonať prehodnotenie účt.odpisov. napr. že 1.rok odpíšem mesačne 1.000,-- mám odpisy vypočítané na 4roky/účtovné/ a v druhom roku zistím, že to je tak opotrebované, že to vydrží už len rok?! /začnem odpisovať len napr. po 1.500,-- týmpádom to odpíšem za tri roky?!/ + posledná otázka: pri jednom majetku som dala v minulom roku omylom UO=DO, čo by podľa postupov účtovania nemalo byť, tak aj to môžem len prehodnotiť a odpisovať podľa nového odpisového plánu? Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
KEJKA
02.11.07,13:03
Aj ked píšeš, že si nevieš rady, a si neistá, uvažuješ správne.
Presne tak ako rozmýšľaš, je správne. Stanovíš odpisy podľa predpokladanej doby životnosti a môžeš to prehodnotiť a zmeniť účtovné odpisy.
Aj v prípade omylu môžeš zmeniť UO, ale neodvolávala by som sa na omyl, ale na prehodnotenie doby životnosti....
lineárne, zrýchlené.... to uvažuj v prípade daňových odpisov, v účtovníctve sa nerovnomerné opotrebenie asi nedá exaktne vyjadriť - zdôvodniť.
Vladimír Ozimý
19.11.07,13:52
priatelia chcem sa oprieť kde je definované že účtovné odpisy sú mesačné a nemôžem to nikde nájsť :) ...nemám rad keď niečo beriem rutinne a potom to neviem nájsť
Johanka
19.11.07,14:43
§ 19 Postupov účtovania
(8) Účtovné odpisy zaokrúhlené na celé koruny nahor sa účtujú v prospech účtu účtovej skupiny 07 - Oprávky k dlhodobému nehmotnému majetku a účtovej skupiny 08 - Oprávky k dlhodobému hmotnému majetku a na ťarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku;

... takže tu o mesačnom účtovaní nič nie je , ale :

§ 12 Zákona o účtovníctve:
(2) Hlavná kniha zahŕňa syntetické účty a analytické účty podľa účtového rozvrhu a obsahuje najmä tieto údaje:

a) stavy účtov ku dňu, ku ktorému sa otvára hlavná kniha,
b) súhrnné obraty strany Má dať a strany Dal jednotlivých účtov, minimálne za kalendárny mesiac,
c) zostatky a stavy účtov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

:)
Stefan2005
19.11.07,15:37
priatelia chcem sa oprieť kde je definované že účtovné odpisy sú mesačné a nemôžem to nikde nájsť :) ...nemám rad keď niečo beriem rutinne a potom to neviem nájsť

Dobrý postreh, ani ja neviem na to odvolávku. Podľa mňa ani odvolávka Johanky na §12, odst.2 pism.b nezakladá takúto povinnosť.

Opieram sa pri tom aj o súčasnú úpravu niektorých softvérov, ktoré na karte DM uvádzajú účtovné i daňové odpisy, ale oba odpisy zaúčtujú iba jednou sumou (účtovné odpisy pomernú časť podľa počtu mesiacov, daňové v zmysle ZoDP). Funkcia je automatická, keď ju spustím v januári, zapíše odpisy účtovné i daňové, spustenie kontroly odpisov v ďalších mesiacoch je bezo zmeny účtovania (samozrejme za predpokladu, že sa nerobilo dodatočné zaradenie alebo TZ). Preto funkciu kontrola odpisov so súčasným zaúčtovaním do denníka spúšťam až v mesiaci december. Pre správne vykázanie VH v jednotlivých mesiacoch ale účtujem každý mesiac globálne (teda nie podľa jednotlivých druhov HM) 1/12 z ročného odpisového plánu (samozrejme po definitívnom zaúčtovaní sa to zostornuje).
Vladimír Ozimý
20.11.07,05:53
ide mi o to že dokedy je povinný daňovník odpísať zriaďovacie výdavky. či trinásť mesiacov stačí alebo treba odpisvať dva roky........
Stefan2005
20.11.07,06:41
ide mi o to že dokedy je povinný daňovník odpísať zriaďovacie výdavky. či trinásť mesiacov stačí alebo treba odpisvať dva roky........

ZoDP §22 (8) Nehmotný majetok sa odpíše v súlade s účtovnými predpismi, 1) najviac do výšky vstupnej ceny (§ 25). Technické zhodnotenie tohto majetku sa odpíše najneskôr do piatich rokov od jeho dokončenia a zaradenia do užívania.

Zákon o účtovníctve §28 (4) .... Nehmotný majetok, ktorým sú goodwill, aktivované zriaďovacie náklady a náklady na vývoj, musí účtovná jednotka odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania.

Osobne to chápem tak, že je rozdiel, keď si stanovíš účtovné odpisy za dva roky, alebo na 24 mesiacov.
Tak, že napr. 1/3 zriaďovacích nákladov odpíšeš v roku vzniku, zvyšné 2/3 v roku nasledujúcom, alebo že si stanoviš účtovné odpisy za 24 mesiacov. V druhom prípade ak vznike firma 1.10., tak vlastne zriaďovacie náklady neodpíšeš za dva roky, ale za tri roky...

Rozhodujúce je, ako si zadefinuješ vo svojej smernici účtovné odpisy nehmotného majetku (zriaďovacích nákladov).
Vladimír Ozimý
20.11.07,13:23
no STEFAN ale mne ide o to ci je mozne odpisat tieto zriadovacie vydavky za menej ako rok? Ja si myslim ze minimalne trinast mesiacov musi kedze crtou nehmotneho majetku je to ze sa doba pouzitelnosti je minimalne 1 rok to jest ak to chcem odpisat v najkratsej lehote tak najkratsia lehota je pre mna 13 mesiacov ale neviem ci to chapem spravne...
Vladimír Ozimý
21.11.07,08:21
hm nikto ste sa nestretli s vyjadrením na túto tému?
Stefan2005
22.11.07,08:09
no STEFAN ale mne ide o to ci je mozne odpisat tieto zriadovacie vydavky za menej ako rok? Ja si myslim ze minimalne trinast mesiacov musi kedze crtou nehmotneho majetku je to ze sa doba pouzitelnosti je minimalne 1 rok to jest ak to chcem odpisat v najkratsej lehote tak najkratsia lehota je pre mna 13 mesiacov ale neviem ci to chapem spravne...

Súhlasím s tým, že zriaďovacie náklady (vyššie ako 50.000) tak to treba účtovne odpísať minimálne v dvoch účtovných obdobiach... najneskôr do 5 rokov.
Stefan2005
22.11.07,08:40
Osobne som sa zapojil do diskusie, lebo aj mňa zaujíma otázka, či účtovné odpisy mesačne, alebo stačí raz ročne.

Keď som konzultoval s autorom softvéru (ktorý účtovné odpisy dáva v ročnej sume), tak odo mňa tiež pýtal zákonnú odvolávku a povinnosť mesačne zaúčtovať účtovné odpisy. Nenašiel som...

Ale v jednej z publikácií ing. Cenigovej som našiel toto:
" Oprávky vytvárané vo výške odpisov dlhodobého majetku sa účtujú mesačne v prospech príslušného účtu oprávok .... súvzťažne do nákladov na ťarchu účtu 551 - Odpisy ...."

Ak má niekto v prospech tohoto tvrdenia rukolapné dôkazy, bol by som rád. (Minimálne by som reklamoval softvér...)
Eva M
30.11.07,14:01
Ja mám taký problém, že napr. nábytok v cene 25 tis. Sk budem účtovne odpisovať 156 mesiacov, ako bude daňový odpis, jednorazovo vo výške 25 tis. Sk?
Jana Acsová
30.11.07,14:24
Ja mám taký problém, že napr. nábytok v cene 25 tis. Sk budem účtovne odpisovať 156 mesiacov, ako bude daňový odpis, jednorazovo vo výške 25 tis. Sk?
Ak budete deklarovať, že doba predpokladaného používania majetku od jeho zaradenia je 156 mesiacov - účtovne sa bude jednať o dlhodobý majetok. Dlhodobý majetok odpisujete postupne - nepriamo prostredníctvom účtu oprávok. Do daňového priznania sa Vám odpis dostane do hospodárskeho výsledku cez účet 551 (doporučujem analytiku) ... a viac výsledok neupravujete, t.j. účtovný odpis bude uznaným daňovým výdavkom v zaúčtovanej výške.
Jana Acsová
30.11.07,14:27
... daňový odpis, jednorazovo vo výške 25 tis. Sk?Takéto odpisy zákon o dani z príjmov nepozná (ak teda hovoríme o odpisovaní podľa § 22-28 ZoDP.

Ak máte na mysli, že keby ste neodpisovali majetok 156 mesiacov, tak by ste mohli účtovať o majetku ako o zásobách a premietnuť ho nákladovo cez účet 501, tak to by bolo možné. Nie je to však možné ak ho budete odpisovať účtovne dlhšiu dobu tak ako uvádzate a zároveň uplatniť jednorázovo v nákladoch. Pri drobnom majetku, ktorý neplní limit ocenia pre daňové odpisovanie je v prípade, že je dlhodobým majetkom účtovný odpis daňovým výdavkom.
Vianocka
14.03.08,08:19
Rada by som pridala moje chápanie odpisovania nehmotného majetku (zriaďovacie náklady ZN) v hodnote nad 50 000,- Sk. Aby sa lepšie počítalo a vyhla som sa zaokrúhľovaniu v prepočte na mesiace, budem uvažovať s výškou zriaďovacích nákladov 60 000,- Sk. Budem uvažovať s tým, že spoločnosť vznikla v 03/2007, t.j. v roku 2007 fungovala 10 mesiacov.

Odpísať treba najneskôr do 5-tich rokov, t.j. rozhodnem sa, že ho odpíšem za 2 roky = 24 mesiacov a mám 2 možnosti:

1) za základ zoberiem spôsob odpisovania podľa daňových odpisov, potom sumu 60 000,- Sk vydelím 2, dostanem výšku ročného odpisu 30 000,- Sk a daňové odpisy prebehnú nasledovne:
v roku 2007 odpíšem 30 000,- Sk
v roku 2008 odpíšem 30 000,- Sk
- účtovné a daňové odpisy sa rovnajú, neriešim odloženú daň

2) ak vychádzam z požiadavky zákona 431/2002 - odpíšem za 24 mesiacov, potom sumu 60 000,- Sk vydelím 24, dostanem výšku mesačného odpisu 2 500,- Sk a účtovné odpisy prebehnú nasledovne:
v roku 2007 odpíšem 10 mes. x 2 500,- = 25 000,-
v roku 2008 odpíšem 12 mes. x 2 500,- = 30 000,-
v roku 2009 odpíšem 2 mes. x 2 500,- = 5 000,-
- platí v tomto prípade:
a) účtovné a daňové odpisy sa rovnajú, neriešim odloženú daň
alebo
b) účtovné a daňové odpisy sa nerovnajú a účtujem o odloženej dani?

Prikláňam v prípade bodu 2 k možnosti a).
Podporujete tento názor?
adato
14.03.08,13:27
áno možnosť 2, a) je správna. Odložená daň u nehmotného majetku nemôže vzniknúť, nakoľko tu neexistujú daňové odpisy, ale iba účtovné, ktoré sú uplatňované do daňových výdavkov.
Valika
16.03.08,11:18
Pekný den prajem už dlhšie sa trápim s odpismi. Môj problém je nasledovný:
majetok som zaradila do používania v r.2002 do 4. OS
určila som že DO=UO
UO v rokoch 2002-2006 som vypočítala z ročného DO/12 a mesačne som účtovala.
Posledné 2-3 roky sa viac píše o účtovaní odpisov a je mi jasné, že moje mesačné účt.odpisy nie sú asi v správnej výške.
AKE UO účtovať v r.2007? Pokračovať v tejto nesprávnej metode alebo zmeniť odpisový plán od r.2007 a trebars aj skrátiť dobu odpisovania v účtovníctve?
Dakujem za každý názor.
KEJKA
16.03.08,12:10
Pekný den prajem už dlhšie sa trápim s odpismi. Môj problém je nasledovný:
majetok som zaradila do používania v r.2002 do 4. OS
určila som že DO=UO
UO v rokoch 2002-2006 som vypočítala z ročného DO/12 a mesačne som účtovala.
Posledné 2-3 roky sa viac píše o účtovaní odpisov a je mi jasné, že moje mesačné účt.odpisy nie sú asi v správnej výške.
AKE UO účtovať v r.2007? Pokračovať v tejto nesprávnej metode alebo zmeniť odpisový plán od r.2007 a trebars aj skrátiť dobu odpisovania v účtovníctve?
Dakujem za každý názor.
pokračuj v účtovaní ako doteraz. Nie je dôvod meniť účtovné odpisy, podla popisu si ich určila správne. Zvýraznenú časť však zo smernice odstráň.
Každy rok si porovnaj či máš v účtovníctce odpis, ktorý zodpoveda aj daňovénu odpisu, nakolko ZDP dvakrát zmenil dobu odpisovania od r. 2002.
Ak zistíš že si daňovo uplatnila zle - podaj dodatočne DPPO, alebo aspon za rok 2007 si do DP daj správnu sumu.
pridávam vyžiadaný link:
http://www.porada.sk/blog.php?b=48
Valika
17.03.08,12:29
Dakujem veľmi pekne za radu a prajem pekný deň. aj link som si pozrela.
Ninamária
25.03.08,11:28
Aj ja mám problém s odpismy majetku. na 022 - evidujem majetok vo výške asi 1 mil., ktorý je tu od r. 2004 a neodpisoval sa, ani oprávky sa neurobili. Ako sa ho teraz zbaviť, keď už tam nemá ani čo hľadať?
Zúčtovať odpis v plnej výške nedaňový, cez oprávky? Potom mi nesedia ani tie.Ďakujem za pomoc.
Ninamária
25.03.08,11:34
Pomôže mi niekto?
azla
27.03.08,15:13
Aj ja mám problém s odpismy majetku. na 022 - evidujem majetok vo výške asi 1 mil., ktorý je tu od r. 2004 a neodpisoval sa, ani oprávky sa neurobili. Ako sa ho teraz zbaviť, keď už tam nemá ani čo hľadať?
Zúčtovať odpis v plnej výške nedaňový, cez oprávky? Potom mi nesedia ani tie.Ďakujem za pomoc.

Otázka by bola, ako sa robili doteraz inventarizácie ? ( Ale toto tu samozrejme neriešime.)

Skúmala by som ako sa tam dostal, čo to je, prečo sa neodpisoval a prečo tam nemá čo hľadať. ???
Stratil sa ?
Poškodil sa ?
Predal sa ? (a nevyradil sa ? )

Je to dosť vysoká suma, a tieto otázky by Ti mal niekto vo firme zodpovedať a potom budeš bližšie k riešeniu.