d3 !Ur3
02.11.07,13:30
Dobrý deň všetkým prispievateľom, dovolím si požiadať najmä účtovníkov o pomoc.

Zadanie:Bol prevedený obchodný podiel /ktorý prislúcha jednej osobe/ na inú osobu. V zmluve o prevode prevodca prevzal na seba zodpovednosť na správnosť evidencie /rozumej účtovníctva/. Cena za prevod je 200 000,- Sk.

Moja otázka znie takto:kde mám hľadať základné imanie /rozumej hľadať v evidencii/, ak prevodca vyhlásil, že je to splatené v plnom rozsahu?

Pre úplnosť ešte uvediem, že nie som účtovník, ale mám podozrenie, že tie peniaze /rozumej základné imanie/ musia byť v pokladni alebo na účte v banke.

Zajtra by som mal ísť za účtovníkom a ja sa chcem pripraviť vopred a preto potrebujem vašu pomoc.

M I E R
KEJKA
02.11.07,12:44
základné imanie v účtovníctve je na účte 411....splatené.
Ak chceš doklad o splatení, treba si ho dať vyhľadať.
Inak priamo 200 000,- nenajdeš, nemusíš nájsť -protihodnotu tvoria okrem financii v pokladni či banke aj zásoby, pohľadávky, majetok....
Jana Acsová
02.11.07,13:01
Moja otázka znie takto:kde mám hľadať základné imanie /rozumej hľadať v evidencii/, ak prevodca vyhlásil, že je to splatené v plnom rozsahu? Základné imanie v účtovníctve nájdete na účte 411 - základné imanie. Ak je celé splatené, tak nie je žiadny zostatok na účte 353 - pohľadávky za upísané základné imanie. Takto to viedieť v účtovníctve. Účet 411 je však zdrojový - v podvojnom účtovníctve to znamená, že nehľadajte základné imanie ako konkrétnu položku v majetku. Je len tzv. zdrojom krytia aktív, ktoré môžete nájsť na viacerých účtoch. Čiže ak prevodca vyhlásil, že ZI je splatené a je správne vedené účtovníctvo, tak na účte 353 - pohľadávky je 0.

Nový majiteľ s.r.o. by si mal pri kúpe všimnúť:
- aké je vlastné imanie kupovanej spoločnosti - t.j. údaj v súvahe, riadok 066 výkazu platného do 31.12.2007, riadok 066 je to aj v novom výkaze platnom od 1.1.2007. Tento údaj uvádzam kvôli tomu, aby ste sa vedeli zariadiť podľa toho, za ktoré obdobie budete mať súvahu. Ideálne je vedieť o hospodárení a výsledkoch hospodárenia ku dňu obstarania obchodného podielu. Štandardne sa k tomuto dátumu vyhotovuje aj súvaha a súvisiaci výkaz ziskov a strát,
- vlastné imanie môže byť vyššie ako základné imanie t.j. 200 tis., čo znamená, že spoločnosť v období predchádzajúcom kúpe vykázala zisk,
- vlastné imanie môže byť nižšie ako základné imanie, čo znamená, že spoločnosť v období predchádzajúcom kúpe vykázala stratu.
- výsledky minulých období nájdete na účtoch 428 (zisk) a 429 (strata).

Celkovo účty začínajúce číslami 41x, 42x, 43x nehľadajte priamo iba v banke, či pokladni. Môžu byť premietnuté:
- v banke (účet 221),
- v pokladni (účet 211) - dajte si pozor na reálne zostatky,
- v pohľadávkach rôznych druhov - dajte si pozor na návratnosť - vymožiteľnosť,
- v majetku - hnuteľný, nehnuteľný - dajte si pozor na reálnu existenciu, ich ceny premietnuté v účtovníctve,
- v zásobách - opäť pozor na reálnu existenciu.
Vyššie uvedené položky sú aktívami (ešte spolu s časovým rozlíšením).

Pri kúpe podielu je ešte dôležitá výška záväzkov, ktorá znižuje hodnotu majetku - sú to povinnosti, ktoré má spoločnosť platiť, t.j. uhradiť z likvidného majetku - peniaze, pohľadávky, zásoby ... T.j. ak máte základné imanie 200 tis. a v banke 200 tis., neznamená to, že sú prostriedky základného imania v banke, lebo môžete mať splatný záväzok vo výške 150 tis.. Základné imanie rovné majetkovým zložkám máme ideálne pri upísaní základného imania. Činnosťou firmy sa majetok a pohľad naň stáva zložitejším.

Pokúsila som sa o "zjednodušený" pohľad. Dúfam, že pomôže.
d3 !Ur3
02.11.07,18:04
Ďakujem, myslím, že to bude stačiť.

M I E R