JurajNR
02.11.07,15:32
1. Projektovanie jednoduchých a drobných stavieb a ich zmien
2. Projektovanie technického, technologického a energetického vybavenia jednoduchých a drobných stavieb a ich zmien
3. Projektovanie sadovníckych úprav záhradnej architektúry

Dobrý deň, chcel by som požiadať o radu, nakoľko si plánujem otvoriť živnosť „Vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých a drobných stavieb a ich zmien“ (ohlasovacia, viazaná živnosť). Mám stavebnú priemyslovku s maturitou (živnosť je viazaná na vysokoškolské alebo úpné odborné stredoškolské vzdelanie stavebného smeru) a 1. stupeň VŠ – záhradná architektúra a skúsenosti s projektovaním ako pomocný projektant v nemenovanej projekt. kancelárii. Stavebný zákon charakterizuje jednoduché stavby ako bytové a iné stavby (zaujímajú ma predovšetkým bytové stavby) so zastavanou plochu do 300 m² s jedným nadzemným podlažím a tie „môžu mať aj podkrovie“ a tvoria ich max. 4 byty. Chcem sa preto spýtať, sú to teda jednopodlažné,alebo dvojpodlažné stavby a ako je to pri plochých strechách pri budovách s dvomi nadzem. podlažiami?, keďže tie by som neformuloval ako bytové stavby s podkrovím v rámci stavebno-technickej terminológie, ale možno sa mýlim a 2. NP pri bytových stavbách s plochou strechou sú tiež podkrovím.

Tiež niektoré zdroje na internete uvádzajú, že jednoduché stavby sú bytové stavby s jedným podzemným a maximálne s 3 nazdemnými podlažiami vrátane podkrovia, čo je podľa mňa chyba (dosť nebezpečná a zavádzajúca), keďže to je charakteristika z českého stavebného zákona a nie zo slovenského.

Zaujíma ma tiež, či je možné založiť si živnosť „Vypracovanie dokumentácie a projektu technického, technologického a energetického vybavenia jednoduchých a drobných stavieb“, nakoľko sa v novelizovanej podobe živnostenského zákona platnej od 1. októbra 2007 takáto živnosť už nenachádza medzi viazanými živnosťami (možno je teda súčasťou vyššie uvedenej živnosti „Vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých a drobných stavieb a ich zmien“; alebo bola táto činnosť zaradená do zoznamu vybraných odborných činností v stavebníctve a je na to potrebné osvedčenie Slovenskej Komory Staveb. Inžinierov a zloženie autorizačnej skúšky odborného technika vo výstavbe, aj keď ide o jednoduché a drobné stavby, čiže iba projektovanie prípojok na jestvujúce centrálne inžinierske siete s pod.?).

A tretia otázka smeruje k projektovaniu záhradnej architektúry, či je toto možné prostredníctvom voľnej ohlasovacej živnosti sformulovanej ako Návrhy úprav súkromnej a verejnej zelene/ alebo Návrhy sadovníckych úprav/ alebo len Návrhárstvo,dizajnérstvo a aranžérstvo (keďže realizáciu a údržbu, najmä pri rodinných domoch plánujem riešiť sprostredkovaním inými firmami), alebo je to činnosť, ktorá nie je živnosťou a nedá sa za žiadnych okolností riešiť podobným spôsobom

Ak tieto otázky boli už niekde zodpovedané,prosím presmerujte ma na tie príspevky.
Ďakujem za prípadné reakcie a odpovede a sám rád poradím a pomôžem, ak bude treba a budem vedieť :D
PS: Ďakujem za privítanie
Juraj z Nitry
Natalia711
15.07.11,11:34
Ahoj, pozerám, že je to už dosť starý príspevok, takže najprv otázka ako si teda dopadol. Ja som projektantka, mám síce školu, aj prax, ale dosť dlho som bola na materskej :),( manžel tiež projektant, je členom SKSI) ja nie som, mám iba živnosť. A práve sa nám vynoril problém s úradníkmi, tak som zvedavá či si sa na to dal.Natália