sisley
02.11.07,19:24
Dobry den,

som zamestnany na plny pracovny uvazok ale zaroven by som chcel prevadzkovat nejake internetove obchody, najlepsie formou zivnosti.

Zaujima ma, ako je to s odvodmi - zamestnavatel za mna odvadza odvody a dane zrazkami zo mzdy, a zaroven by som musel viest JU a podla neho odvadzat zdravotne a socialne poistenie a zaroven odovzdavat danove priznanie a zdanovat teda prijmy z podnikania?

(Rocny prijem cca. 450 tis. ZČ + cca. 100 tis. SZČO)

Dakujem.
abel
02.11.07,23:01
Dobry den,

som zamestnany na plny pracovny uvazok ale zaroven by som chcel prevadzkovat nejake internetove obchody, najlepsie formou zivnosti.

Zaujima ma, ako je to s odvodmi - zamestnavatel za mna odvadza odvody a dane zrazkami zo mzdy, a zaroven by som musel viest JU a podla neho odvadzat zdravotne a socialne poistenie a zaroven odovzdavat danove priznanie a zdanovat teda prijmy z podnikania?

(Rocny prijem cca. 450 tis. ZČ + cca. 100 tis. SZČO)

Dakujem.
Do Sociálnej poisťovne ti vznikne povinnosť zaregistrovať sa a platiť odvody najskôr od 1. 7. nasledujúceho roka, ak si podľa daňového priznania prekročil stanovený obrat. Ten je 12-násobok minimálnej mzdy platnej k 1. januáru ( v roku 2008 by si musel platiť odvody, ak tvoj obrat v podnikaní za rok 2007 by bol vyšší ako 97.200.- Sk. Zdravotné poistenie platíš podľa ročného zúčtovania ZP, zatiaľ z podnikania popri zamestnaní platiť nemusíš. Pozor, pri takom vysokom príjme v zamestnaní sú limity pre platenie odvodov do SP - daj si v kolónke "hľadaj" slová maximálny vymeriavací základ.
Čo sa týka daňového priznania, zamestnávateľ ti dá potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a ty si musíš urobiť DP zo svojich celoročných príjmov, t.j. príjem zo zamestnania, príjem z podnikania prípadne ešte akýkoľvek iný príjem. Zaplatená daň v práci sa ti samozrejme v daňovom priznaní zohľadní.