sisley
02.11.07,19:35
Ako je to s uctovanim zahranicnych platieb - teda platby na ucty vedene v zahranici.

Napr. v ceskej banke v CZK. DO uctovnictva ich vkladam v SKK, s tym ze pouzijem kurz NBS zo dna vykonania platby?

Alebo paltby prevediem raz za cas na slovneky ucet a vtedy to zuctujem ako prijem v SKK? V tom
pripade by som mal ale problem s parovanim pohladavok s platbami...

Dakujem.
Lydka R
02.11.07,19:36
Ako je to s uctovanim zahranicnych platieb - teda platby na ucty vedene v zahranici.

Napr. v ceskej banke v CZK. DO uctovnictva ich vkladam v SKK, s tym ze pouzijem kurz NBS zo dna vykonania platby?

Alebo paltby prevediem raz za cas na slovneky ucet a vtedy to zuctujem ako prijem v SKK? V tom
pripade by som mal ale problem s parovanim pohladavok s platbami...

Dakujem.

Podľa zákona o účtovníctve:
(7) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách slovenskej meny. V prípade základného imania, pohľadávok a záväzkov, podielov, 10) cenných papierov, 11) derivátov, 11) cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v slovenskej mene aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, 12) ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.

Prepočítavať denným kurzom NBS je potrebné každý jeden účtovný prípad.
sisley
02.11.07,22:27
Dakujem za odpoved.

Cize chapem spravne, ze kazdy obrat na CZK ucte zauctujem na tomto ucte v CZK, ale zaroven to zauctujem aj dennym kurzom NBS v SKK?

Dakujem.
liba2
03.11.07,04:15
Ako je to s uctovanim zahranicnych platieb - teda platby na ucty vedene v zahranici.

Napr. v ceskej banke v CZK. DO uctovnictva ich vkladam v SKK, s tym ze pouzijem kurz NBS zo dna vykonania platby?

Alebo paltby prevediem raz za cas na slovneky ucet a vtedy to zuctujem ako prijem v SKK? V tom
pripade by som mal ale problem s parovanim pohladavok s platbami...

Dakujem.
Nie je žiadny rozdiel medzi účtovaním devízového účtu v slov. banke, a účtu otvoreného v banke v zahraničí. Postupuješ rovnako.

---------------
Doplnené: prepáč, nevšimla som si že ide o JÚ;
Rozalka
03.11.07,08:54
Dakujem za odpoved.

Cize chapem spravne, ze kazdy obrat na CZK ucte zauctujem na tomto ucte v CZK, ale zaroven to zauctujem aj dennym kurzom NBS v SKK?

Dakujem.
V peňažnom denníku účtuješ VŽDY len v SKK, v JU sa o cudzej mene účtuje v pomocných knihách. (Opatrenie §15, ods. 4)