Steffi
04.11.07,14:50
Podľa Medzinárodného účtovného štandardu IAS 16 a aj podľa Postupov účtovania pre podnikateľov by sa mala každoročne prehodnotiť doba odpisovania majetku. Má niekto skúsenosť s prehodnotením takéhoto majetku?
Pracuje niekto teraz s niečim takýmto?

Steffi
adato
04.11.07,14:40
Ešte sa mi to nepodarilo zrealizovať, ale uvažovala som, že by bolo potrebné skontrolovať také položky majetku, ktorým sa ukončí odpisovanie v najbližšej dobe (napr. 2 roky) a preveriť, či sa aj po uplynutí tejto doby ešte uvažuje s ich využívaním a predĺžiť im odpisovanie, nakoľko celkom odpísaný majetok by nemal byť vo firme využívaný. Odpisový plán sme si už pripravili na túto alternatívu, máme tam širšiu škálu pre prehodnocovanie odpisovania ako pre novozaradený majetok.
Steffi
04.11.07,14:56
Vo firme máme veľmi veľa majetku a máme aj veľa z nulovou hodnotou. Chcela by som prehodnotiť ten ktorému končí doba odpisovania, lenže zo strany firmy nieje bohvie aká chuť. Ja som však presvedčená že kto musíme urobiť, aby nás nenapadol audítor.

Steffi
KEJKA
04.11.07,15:09
predĺžiť odpisovanie je možné, odpisy kumulatívne len do výšky nadobúdacej ceny.
Majetok s nulovou ZC je možné naďalej využívať, audítor to nenapadne. Samozrejme môže napadnúť odpisový plán, kedže zrejme je v rozpore so skutočnosťou. Takže miesto prehodnocovania odpisovania je dôležité prehodnotiť odpisový plán.
Steffi
04.11.07,15:16
Majetok s nulovou hodnotou je pozostatok minulých období, tento jednoducho nechám tak ako je. Nemôžem postupovať retrospektívne.

Steffi
KEJKA
04.11.07,15:29
Majetok s nulovou hodnotou je pozostatok minulých období, tento jednoducho nechám tak ako je. Nemôžem postupovať retrospektívne.

Steffi
súhlasím....... len aby vás nenapadlo vyraďovať LEN PRETO, že je to odpísaný majetok. Už som sa aj s takou nehoráznosťou stretla.
Steffi
04.11.07,15:34
súhlasím....... len aby vás nenapadlo vyraďovať LEN PRETO, že je to odpísaný majetok. Už som sa aj s takou nehoráznosťou stretla.


To určite nie. Na tomto majetku podnikáme, takže ho nemôžem vyradiť.

Steffi
adato
07.11.07,17:20
Neviem z čoho vyplýva táto nechuť, prehodnotiť odpisovanie, možno to je len z dôvodu, že nerozumejú súvislostiam. Mám na mysli to, ako sa odpisy premietajú do hospodárskeho výsledku, ako si predĺžením odpisovania znížia náklady a vylepšia hospodársky výsledok. Skôr by som sa zamerala na takýto druh argumentácie, ako na to, že to predpisuje zákon. Viem si predstaviť, aké to je pracné vo veľkej firme, aj ja v takej pracujem. Už sme si pripravili excelovský zoznam majetku a vybrali ten majetok, ktorý bude do dvoch rokov doodpisovaný. Je toho dosť veľa, takže nás čaká tá ťažšia práca, posúdiť, čo ešte budeme po dvoch rokoch používať.