kessy
04.11.07,15:42
Dobrý deň . potrebovala by som poradiť.môže mať človek s preukazom zťp živnosť popri zamestnani?ake odvody ho čakaju ak pobera invalidný dôchodok ?
Anja111
04.11.07,14:50
Dobrý deň . potrebovala by som poradiť.môže mať človek s preukazom zťp živnosť popri zamestnani?ake odvody ho čakaju ak pobera invalidný dôchodok ?
Môže. Odvody bude platiť ako ktorýkoľvek iný živnostník, podnikajúci popri zamestnaní... Rozdiel je iba v tom, že do ZP bude platiť 7 % a do SP, podľa toho, aký je pokles jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť...
kessy
04.11.07,14:56
ďakujem vám za rýchlu odpoveď. mohli by ste mi ešte poradiť aké odvody plati podnikajúci popri zamestnani? ďakujem
KEJKA
04.11.07,14:57
neplatí ZŤP nižšie odvody?
Anja111
04.11.07,15:05
ďakujem vám za rýchlu odpoveď. mohli by ste mi ešte poradiť aké odvody plati podnikajúci popri zamestnani? ďakujem
Do SP prvý rok neplatí. Od 1.7. nasledujúceho roku bude platiť podľa toho, či bude jeho obrat v podnikateľskej činnosti vyšší ako 12-násobok minimálnej mzdy a tiež podľa toho, aký zisk dosiahne. Ani do ZP nemusí zatiaľ platiť, keďže podniká popri zamestnaní. Do 30.6. nasledujúceho roku si však musí urobiť RZ ZP za prechádzajúci rok. Tam si vypočíta, koľko musí doplatiť do ZP a tiež, aké preddavky na ZP bude platiť v nasledujúcom období...
Anja111
04.11.07,15:10
neplatí ZŤP nižšie odvody?
Do ZP platí 7 % a do SP platí menej iba v tom prípade, ak je jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70 %...
KEJKA
04.11.07,15:13
na to som myslela... ZŤP je ID s poklesom viac ako 70% - myslím.
kessy
04.11.07,15:14
ďakujem. asi sa nedá vopred vedieť či sa to oplatí vôbec púšťať do živnosti.Ďakujem ešte raz.
ajobs
04.11.07,15:15
V súčasnosti ID s poklesom viac ako 70% neplatí invalidné poistenie, od 1.1.2008 už platiť bude.
KEJKA
04.11.07,15:35
ďakujem. asi sa nedá vopred vedieť či sa to oplatí vôbec púšťať do živnosti.Ďakujem ešte raz.
mimotemy iste...každé podnikanie je riziko, ale SZČO nerobí iba preto aby zarobil na odvody.....
kessy
04.11.07,15:38
a nepride o svoj plný dôchodok ?
KEJKA
04.11.07,15:41
nie...............................
kessy
04.11.07,15:44
a nepride o svoj plný dôchodok ?
Anja111
04.11.07,15:46
a nepride o svoj plný dôchodok ?
Nie. O dôchodok nepríde. Môže robiť koľko vládze...
kessy
04.11.07,15:49
takže bude naďalej poberať dôchodok,aj plat ako zamestnanec a ešte si môže zarábať ako živnostnik?to su 3 príjmi na jednu osobu.to môže?som prekvapená
KEJKA
04.11.07,15:54
a nepotrebuje človek v dnešnej dobe na prežitie tri príjmy???
Ja teda áno.
Prežitie v mojom poňatí znamená ekonomické prežitie, teda nie živorenie, ale život na dôstojnej úrovni.........
Anja111
04.11.07,15:54
[quote=kessy;561977]takže bude naďalej poberať dôchodok,aj plat ako zamestnanec a ešte si môže zarábať ako živnostnik?to su 3 príjmi na jednu osobu.to môže?som prekvapená[/quote
Áno, môže.
kessy
04.11.07,16:05
waw.suhlasím.ale neviete mi poradiť ako je to z registračnou pokladńou?môžu mať dvaja v jednej prevádzke spolu pokladňu pričom je každý szčo a pracuju každý v inom obore?
KEJKA
04.11.07,16:11
to určite nie....
leda ak sú v združení a majú spoločné účtovníctvo.
kessy
04.11.07,16:17
neviem či už niesom mimo tému. takže môžme ale musime mať spoločné učtovníctvo ? čo to vlastne znamená ?som veľmi rada , že som objavila tuto stránku ďakujem:)
Anja111
04.11.07,16:27
neviem či už niesom mimo tému. takže môžme ale musime mať spoločné učtovníctvo ? čo to vlastne znamená ?som veľmi rada , že som objavila tuto stránku ďakujem:)
Prečítaj si toto:

http://www.porada.sk/404767-post5.html

a cez Vyhľadávanie si nájdi ďalšie témy, je ich tu dosť...
KEJKA
04.11.07,16:28
združenie si rozmysli, možno bude lepšie radšej obstarať druhú registračku.....
Stefan2005
04.11.07,16:43
na to som myslela... ZŤP je ID s poklesom viac ako 70% - myslím.

Doplním: Kto je ID, posudzuje Sociálna poisťovňa podľa zákona o sociálnom poistení, kto je ZŤP posudzuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe zákona o sociálnej pomoci. Sú to dve kategórie.
Za občana s ťažkým zdravotným postihnutím sa považuje: na účely zákona o sociálnej pomoci sa považuje občan, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50% - určuje ju posudkový lekár UPSVaR;
bližšie viď: http://www.upsvarpp.sk/index.php?Cat=23
KEJKA
04.11.07,16:51
ďakujem, vidím, že v tom mám hokej.
miroja
04.11.07,17:12
ak je občan držiteľom preukazu zťp to ešte neznamená, že musí byť invalidným občanom...,
preukaz zťp vydávali niekedy okresné úrady t.č. ho vydávajú úrady práce, kto jel jeho držiteľom môže požiadať o kompenzačný príspevok...., v takom prípade sú odvody do poisťovní rovnaké ako u zdravého občana...,
invalidný občan musí mať rozhodnutie zo sociálnej poisťovne o miere poklesu vykonávať zárobkovú činnosť a tá sa myslím od roku 2004 vyjadruje v percentách,
občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% sa považuje za zdravého - nebol mu priznaný invalidný dôchodok
od 41% do 70% občanovi je priznaný invalidný dôchodok ( niekedy sa tomu hovorilo, že poberá čiastočný inv. dôchodok
nad 70% teda 71% a viac - občan tiež poberá invalidný dôchodok ( ako keby občan poberal plný invalidný dôchodok)
čo sa týka odvodov nie som si istá či 7%do zdrav.poisť.. 7% sa platí vtedy ak je zdrav.post.občan zamestnancom 5% platí zamestnávateľ a 2% zamestnanec, do soc. poisťovne je to určite od % výšky poklesu vykonávať zárob.činnosť
miroja
04.11.07,17:19
ak je občan držiteľom preukazu zťp to ešte neznamená, že musí byť invalidným občanom...,
preukaz zťp vydávali niekedy okresné úrady t.č. ho vydávajú úrady práce, kto jel jeho držiteľom môže požiadať o kompenzačný príspevok...., v takom prípade sú odvody do poisťovní rovnaké ako u zdravého občana...,
invalidný občan musí mať rozhodnutie zo sociálnej poisťovne o miere poklesu vykonávať zárobkovú činnosť a tá sa myslím od roku 2004 vyjadruje v percentách,
občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% sa považuje za zdravého - nebol mu priznaný invalidný dôchodok
od 41% do 70% občanovi je priznaný invalidný dôchodok ( niekedy sa tomu hovorilo, že poberá čiastočný inv. dôchodok
nad 70% teda 71% a viac - občan tiež poberá invalidný dôchodok ( ako keby občan poberal plný invalidný dôchodok)
čo sa týka odvodov nie som si istá či 7%do zdrav.poisť.. 7% sa platí vtedy ak je zdrav.post.občan zamestnancom 5% platí zamestnávateľ a 2% zamestnanec, do soc. poisťovne je to určite od % výšky poklesu vykonávať zárob.činnosť