mastasis
04.11.07,18:01
Nas pozemok uz uziva rodina co si pamatam tak okolo 40 rokov. Rozhodli sme sa na nom postavit dom. Po niekolkych mesiacoch co sme zacali stavat k nam prisiel spoluvlastnik s listom vlastnictva, ktory vlastni jeho 1/4 , a chce si vymahat svoj diel. Chcem sa spytat, ked sa po tolkych rokoch o pozemok nezaujimal, ani raz sa neukazal na tomto pozemku a ani sa onho nestaral( nekosil, neupravoval teren, atd.), ci ma nanho nejake vacsie pravo ako mi. Chcel by som vediet ci by som s tym pochodil na sude alebo by som mu mal vyplatit jeho 1/4 ? pripadne ci na to existuje nejaky zakon, ktory urci vlastnika.

Velmi pekne dakujem za odpovede.

BTW:neviem ci je to spravne vybratie temy, ak nie tak to prosim presunte inam.
Zoltán Kovács
04.11.07,17:28
Nas pozemok uz uziva rodina co si pamatam tak okolo 40 rokov. Rozhodli sme sa na nom postavit dom. Po niekolkych mesiacoch co sme zacali stavat k nam prisiel spoluvlastnik s listom vlastnictva, ktory vlastni jeho 1/4 , a chce si vymahat svoj diel. Chcem sa spytat, ked sa po tolkych rokoch o pozemok nezaujimal, ani raz sa neukazal na tomto pozemku a ani sa onho nestaral( nekosil, neupravoval teren, atd.), ci ma nanho nejake vacsie pravo ako mi. Chcel by som vediet ci by som s tym pochodil na sude alebo by som mu mal vyplatit jeho 1/4 ? pripadne ci na to existuje nejaky zakon, ktory urci vlastnika.

Velmi pekne dakujem za odpovede.

BTW:neviem ci je to spravne vybratie temy, ak nie tak to prosim presunte inam.

Ako ste vlastne vybavili stavebné povolenie, ak pozemok je v spoluvlastníctve viacerých osôb? Pred začatím stavby ste mali vysporiadať pozemok, aj keď 1/4 spolumajiteľ 40 rokov nejavil záujem. Jednoducho je v práve.
bulnova
06.11.07,08:33
Ak riadne platil daň, má list vlastníctva a nechal Vás starať sa a brať úžitok z pozemku, to ho nezbavuje vlastníckych práv. Majiteľ nemusí sa osobne o nehnuteľnosť starať. Je vecou (aj tichej) dohody, za akých podmienok bude niekto túto nehnuteľnosť užívať.Pri existencií viacerých vlastníkov to býva často,že ju využíva len jeden. Stavba domu na tomto pozemku je už vážnym zásahom do jeho vlastníckych práv (bez vysporiadania, prípadne dohody- oddelenie jeho pomernej časti).