pep
01.03.05,08:44
Prajem pekný deň,
môj problém: ak si podnikateľ prevedie z osob. užívania do podnikania drobný IM (pr. 15000,-) môže si ho nejako uplatniť v nákladoch? Má tento majetok zaradiť a hneď ho jednorazovo odpísať? Vedie sa nejaká evidenica drobného majetku?
Ďakujem
Janca
01.03.05,08:03
Ak pouzivas nejaky softver, kazdy ma v sebe moznost viest takyto majetok. Inak sa vedie v operativnej evidencii /aby si vedel, co vlastne mas/. Ja osobne by som takyto majetok hoci prevediem z osobneho uzivania do podnikania neodpisovala, lebo predpokladam, ze si ho kupil pred zaciatkom zivnosti alebo pred rokom v ktorom ho chces dat do nakladov. Ak si ho kupil v roku, do ktoreho ho chces dat do nakladov, preco si si doklady nedal vystavit hned na podnikanie ? To vyrabas dodatocne naklady ????
pep
01.03.05,08:38
Majetok bol zakúpený ešte pred začiatkom živnosti, presne ako si sponínal. Ja som len chcel vedieť, či si ho môžem nejakým spôsobom preniesť do nákladov, keď ho využívam na podnikanie. Takého majetku mám totiž viac.
Janca
01.03.05,09:21
Tak si ho len protokolom zarad do podnikania, pre pripad nejakeho dalsieho technickeho zhodnotenia, alebo nakladov, ktore by si chcel v podnikani na ne pouzit. Napr. zaradenie starej tlaciarne, aby som mohol mat v nakladoch vydavok za zakupenie toneru, nejakej suciastky a pod.
pep
01.03.05,09:39
Vďaka za radu. Takže do nákladov by som si mohol v budúcnosti dať len výdavky spojené s jeho údržbou, opravou atď. ale samotný majetok už nie.
Janca
01.03.05,10:04
Ja mam tak zaradeny PC, ktory sme ako rodina kupili od znameho. Potom, ked som si zalozila zivnost som nemala financie, aby som si mohla dovolit celkom novy PC a tak som si uz len dokupila na SZCO novu mechaniku a tlaciaren. Teda TZ PC, ktory bol vlozeny do podnikania s nulovou hodnotou. Teraz je situacia uz lepsia a pre rodinu sa nam "usiel" staronovy PC od svagra a nemusim nikomu vysvetlovat, ze ten prvy je naozaj len na podnikanie a nie na sukromne ucely. Dalsia vec je, ze do toho firemneho som dokupila oficialne nove verzie systemu aj softwaru, ale to je uz ina tema.
Ikan
01.03.05,10:22
Ja viem , že si môžeš zaradiť aj majetok starší, a to vypočítajú sa odpisy za tie roky ako keby bol zaradený, odpočítaš od kupnej ceny a zvyšok môžeš rovno odpísať do nákladov. / vtedy ak ho zaradíš./
PS.: Majetok nadobudnutý pred začatím podnikania.
ANNA
01.03.05,11:20
Jedna z možností je ten majetok akože kúpiť od niekoho. Spíšeš kúpno predajnú zmluvu a vyplatíš. Máš to v účte aj v nákladoch.
Richard
01.03.05,11:27
pep, toto nie je téma do marketingu.... presúvam
pep
01.03.05,12:27
Richard, ďakujem za upozornenie. Všimol som si to už neskoro, ale nevedel som to zmeniť (ani neviem, či sa to vôbec dá).
juko
01.03.05,15:45
Ja osobne by som to tiež riešil ako Anna. Ale KZ /kúpnopredajné zmluvy/ by som urobil len na hodnotné veci, prkotiny by som si len dal do operatívnej evidencie, aby si mohol uplatňovať na ne TZ, opravy, údržbu a spotrebný materiál, ako to tu už bolo spomínané.