Stefan2005
04.11.07,18:54
Ahoj Poraďáci!
Kupovali ste niekto v poslednej dobe odstredivku na prádlo?
Chcel by som poprosiť Váš názor na ňu. Pomaly, ale iste mi dosluhuje svadobný dar - odstredivka Sicco z NDR - dodnes funguje a to už má 30 rokov.
Na trhu (SR) sa mi zdá, že je vcelku mala ponuka odstrediviek. Prakticky vyhľadávač mi vyhadzuje ROMO-C46, ale má pre mňa malú náplň - iba 2,5 kg.
Našiel som aj výrobky značky THOMAS, náplne od 3 do 4,7 kg, dvojnásobná rýchlosť odstreďovania a pritom porovnateľná cena. Používate ho niekto? Privítam všetky postrehy.
Zoltán Kovács
04.11.07,18:00
Teraz už každá pračka má odstredivku, a preto je asi ponuka samotných odstrediviek taká úbohá.
Stefan2005
04.11.07,18:21
Našiel som tu debatu, či odstredivku v pračke, alebo zvlášť. Aj nám sa osvedčili dva samostatné výrobky, a pretože tá ponuka je tak skromná, pýtam radu.
wagner
04.11.07,18:31
Mám odstredivku ROMO od roku 2002. Ešte v záruke sa odtrhla brzda, teda odstreďuje ale nebrzdí. Hneď po záruke sa to stale zas, ale nemá mi to kto opraviť. Vraj nie sú brzdy a chyba je v tom, že tieto brzdy sú krátke a preto sa vždy odtrhnú. Malé veci žmýkam ručne, veľké prádlo v odstredivke. Brzdím vypnutím a dobrzdím rukou. Teda nedoporučujem túto značku.
Stefan2005
04.11.07,18:49
Mám odstredivku ROMO od roku 2002. Ešte v záruke sa odtrhla brzda, teda odstreďuje ale nebrzdí. Hneď po záruke sa to stale zas, ale nemá mi to kto opraviť. Vraj nie sú brzdy a chyba je v tom, že tieto brzdy sú krátke a preto sa vždy odtrhnú. Malé veci žmýkam ručne, veľké prádlo v odstredivke. Brzdím vypnutím a dobrzdím rukou. Teda nedoporučujem túto značku.
Tak to je smola, že máš zrovna takýto nepodarok. Reagujem na Tvoj prispevok
zvlášť preto, že mnou druhý spomínaný výrobok distribuuje firma z Prievidze...
A ešte k tomu, že prečo zháňam samostatnú odstredivku - aj naša pračka ju má (otáčky 600), ale keď ju dám do samostatnej odstredivky, tak tá mi ešte odstredí ďalších pol litra vody...
Stefan2005
05.11.07,08:50
Asi preto je aj ponuka taká úbohá, lebo podľa všetkého sa moc ani nekupujú.
Aj tak ďakujem za príspevky. Pekný deň prajem.
4326
05.11.07,10:42
Ja mam pračku - 1200 otáčok, a musim povedat, ze z nej vytahujem pradlo skoro suche.
Gabi03
05.11.07,11:19
Určite si musíš uvedomiť svoju situáciu. Teraz sa ti pokazila odstredivka, ale ako stará je práčka, môže sa v najbližšej dobe aj tá pokaziť!? Možno som mladá a neskúsená, ale zvlášť práčku a odstredivku sa mi zdá už prežitok. Minimálne z hľadiska miesta, ktoré zaberajú a času s manipuláciu prádla na pranie. Okrem toho známi nedávno zisťovali práčku bez odstreďovania, jej cena sa približovala cene práčok s odstreďovaním.
Ale to je len môj názor. ;)
wagner
05.11.07,15:18
Pri kúpe práčky musíš brať do úvahy veľkosť domácnosti. Ja bývam sama tak ozaj neviem, načo by mi bola automatická práčka. Preto som sa rozhodla pre vírivú práčku a odstredivku zvlášť. Tam kde je viacčlenná domácnosť určite automatická práčka je výhodná. Novú vírivú práčku som kupovala vlani. Tá prechádzajúca mi vydržala 30 rokov. Ako vidíš, nie je prežitok kupovať zvlášť práčku vírivú a zvlášť odstredivku. Pranie v automatickej práčke by bolo pre mňa neekonomické.
Stefan2005
08.11.07,08:00
Ešte raz vďaka za postrehy.


Ja mam pračku - 1200 otáčok, a musim povedat, ze z nej vytahujem pradlo skoro suche.

Kúpil som tú s 2.800 otáčkami. A môžem povedať, že rozdiel v tých otáčkach je poznať... Teraz v zime sa čas usušenia prádla (po použití samostatnej odstredivky) výrazne skráti.
elaine
14.07.08,21:25
Ahojte. tak ja mam pracku s otackami 2000 ot./min. Gorenje Wa 65205, spotrebou vody len 39 L, myslim, ze pradlo je skutocne dobre vyzmykané, ale ajtak rozmyslam este nad kupou odstredivky s otackami 2800, kedze v zlom pocasi pradlo susim v susicke, tym padom sa cas susenia hodne skrati ;-)

Jedna zaujimavost: Vedeli ste, ze cim viac je pradlo vyzmykané o to je mäksie?
Cim menej vody pri prani je v bubne pracky, o to je pracia ucinnost lepsia??
A este by som mohol pokracovat ;-))
elaine
14.07.08,21:33
Existuju automaticke pracky napr. s max naplnou 4kg pradla a spotrebou vody len 37L. To napr. pre osoby zijucich samostatne ;-)
Gabi03
15.07.08,05:30
Čím vyššie otáčky žmýkania, tým väčšia pravdepodobnosť skoršieho opotrebovania oblečenia.
elaine
15.07.08,19:36
ano z casti pravda, lenze netreba vsetko odstredovat na extremnych otackach.. preto sú otacky odstredivky pracky regulovatelné:)
elaine
15.07.08,19:40
Stefan2005 ak mas odstredivku 2800ot/min, mozes pradlo priamo zehlit, netreba kropit ;-)