silvia1974
04.11.07,18:57
Príjemný večer,
začínam účtovať, takže prepáčte, ak už príspevok tu bol príp. som ho zaradila.
Ale, SZČO má trvalý pobyt inde (tu má aj trvalý pobyt a sídlo podnikania) Pracuje a žije v Bratislave. Je ako SZČO zamestnaná v jednej firme (a zároveň pracuje aj sama so svojimi zákazkami). Do práce dochádza MHD.
Môže si uplatniť cestovné výdavky a taktiež výdavky na stravné ?

ĎAkujem veľmi pekne za odpoveď.

Silvia
Chobot
05.11.07,08:30
Príjemný večer,
začínam účtovať, takže prepáčte, ak už príspevok tu bol príp. som ho zaradila.
Ale, SZČO má trvalý pobyt inde (tu má aj trvalý pobyt a sídlo podnikania) Pracuje a žije v Bratislave. Je ako SZČO zamestnaná v jednej firme (a zároveň pracuje aj sama so svojimi zákazkami). Do práce dochádza MHD.
Môže si uplatniť cestovné výdavky a taktiež výdavky na stravné ?

ĎAkujem veľmi pekne za odpoveď.

Silvia

Trochu tomu nerozumiem..:confused:. Tak je SZČO alebo je zamestnaná? Lebo ako SZČO nemôže byť zamestnaná. Môže byť zamestnancom a mať popri tom živnosť, alebo môže ako SZČO robiť na základe zmluvy pre inú firmu.

Ak robí pre inú firmu na základe dodávateľskej zmluvy v inom meste, než má sídlo podnikania, tak je vlastne na služobnej ceste a má nárok na náhrady. Ak to však vykonáva pravidelne v mieste sídla tej odberateľskej firmy, tak to je taký nejaký hybridný vzťah, ktorý má silné znaky závislej činnosti.

Cestovné do zamestnania a zo zamestnania nie je možné dať do nákladov ako cestovné náhrady.

Takže - robí z tých dní, kedy vykonáva činnosť na inom mieste, než je jej sídlo firmy? Ak nie, tak nemôže si dať cestovné náhrady do nákladov. Ak áno, tak má nárok na tie dni na stravné a iné cest. náhrady.
adriano
05.11.07,11:20
Dobrý deň,
neorientujem sa tu moc dobre, ale ak by mi vedel niekto poradiť, či môžem ako neziskovka uhradiť cestovné náhrady, konkrétne len cestovné (stravné bolo poskytnuté bezplatne) niekomu, s kým som sa ústne dohodol (neexistuje dohoda o vykonaní práce), že vykoná pre mňa prácu v teréne. Musím mať s ním nejakú dohodu, alebo stačí vyslanie na pracovnú cestu alebo niečo podobné? Mne sa tam hodí paragraf 2 bod c) zákona o cestovných náhradách t.j. že tam nie je zmluvný vzťah, ale fakt neviem, či to v praxi takto funguje.
Danila
05.11.07,11:31
Dobrý deň,
neorientujem sa tu moc dobre, ale ak by mi vedel niekto poradiť, či môžem ako neziskovka uhradiť cestovné náhrady, konkrétne len cestovné (stravné bolo poskytnuté bezplatne) niekomu, s kým som sa ústne dohodol (neexistuje dohoda o vykonaní práce), že vykoná pre mňa prácu v teréne. Musím mať s ním nejakú dohodu, alebo stačí vyslanie na pracovnú cestu alebo niečo podobné? Mne sa tam hodí paragraf 2 bod c) zákona o cestovných náhradách t.j. že tam nie je zmluvný vzťah, ale fakt neviem, či to v praxi takto funguje.Na pracovnú cestu môžeš vyslať len niekoho, s kým máš nejaký zmluvný vzťah k vykonaniu práce. Takto nejako to funguje.
Chobot
05.11.07,11:32
Dobrý deň,
neorientujem sa tu moc dobre, ale ak by mi vedel niekto poradiť, či môžem ako neziskovka uhradiť cestovné náhrady, konkrétne len cestovné (stravné bolo poskytnuté bezplatne) niekomu, s kým som sa ústne dohodol (neexistuje dohoda o vykonaní práce), že vykoná pre mňa prácu v teréne. Musím mať s ním nejakú dohodu, alebo stačí vyslanie na pracovnú cestu alebo niečo podobné? Mne sa tam hodí paragraf 2 bod c) zákona o cestovných náhradách t.j. že tam nie je zmluvný vzťah, ale fakt neviem, či to v praxi takto funguje.

Nuž, vyplatiť môžeš. Ako ale dokážeš v prípade daňovej kontroly, že si to vyplatil niekomu konkrétnemu, niekomu kto naozaj vykonával pre teba činnosť?

Pokiaľ to je nejakých pár sto korún, nevidím v tom vážny problém. Ak by to bola ale väčšia suma (napr. letenka do NY), tam by som doporučoval uzavrieť aspoň krátku dohodu o vykonaní práce.
silvia1974
05.11.07,17:59
prepáčte-robí na základe zmluvy u istej firmy, je SZČO. Takže- sídlo a trv.pobyt má mimo BA, prechodný pobyt a miesto výkonu práce väčšinou v BA. Momentálne dochádza nielen do tejto firmy, ale na základe zakázok, ktoré jej dohodila firma, chodí po celom Slovensku aj zahraničí.
Ak som dobre pochopila: ak pravidelne dochádza do tejto firmy MHD, nie je možné, aby si uplatnila cestovné a stravné. Ale ak by chodila do firmy napr. 3x týždenne, tak áno? Čo v prípade zakázok - lektorovanie, ktoré vykonáva pre iné firmy väčšinou po celej BA - v tomto prípade má nárok na cestovné a stravné ? Ďakujem a prepáčte, ak som sa vyjadrila nesprávne.
Lucida
20.11.09,10:20
Ahojte!

SZČO si zaplatil letenku z svojho podnikat. účtu. Mozem to účtovať ako individuálnu dopravu, ze to proste pojde ako režijný výdaj alebo je k tomu potrebný cesťák?

Dakujem!
Chobot
20.11.09,13:23
Ahojte!

SZČO si zaplatil letenku z svojho podnikat. účtu. Mozem to účtovať ako individuálnu dopravu, ze to proste pojde ako režijný výdaj alebo je k tomu potrebný cesťák?

Dakujem!

A v akej súvislosti letel a kam? To letel na dovolenku, alebo niekam služobne?
Lucida
23.11.09,06:37
Letel na obhliadku na Maltu. On je kameraman... Teda služobne. Nestačí to dať ako režijný výdaj, treba k tomu cestak ked neni nic ine len ta platba za letenku, ziadne ine doklady ani blocky?
Chobot
23.11.09,07:44
Letel na obhliadku na Maltu. On je kameraman... Teda služobne. Nestačí to dať ako režijný výdaj, treba k tomu cestak ked neni nic ine len ta platba za letenku, ziadne ine doklady ani blocky?

Aby to bol uznateľný náklad firmy, treba preukázať, že to súviselo s podnikaním. takže len letenka sama o sebe nebude uznateľná.

Treba vypísať cesťák s uvedením účelu cesty a v rámci toho to vysporiadať. Navyše ten kameraman má predsa nárok aj na stravné a vreckové... Prečo to nechce?
Lucida
23.11.09,11:21
nie ze nechce, je lenivy vypisat si cestak a ja to robit nemam v naplni prace viete.

Dakujem velmi pekne za radu!!!