petra
18.06.04,10:31
Zdravim vsetkych,
najde sa tu niekto, kto uctuje cestovnu agenturu ?
dipe
02.02.07,19:35
....to vážne nikto neúčtuje cestovnú agentúru??????
Ak sa predsa niekto nájde nech sa ozve.Potrebujem poradieť.
Ďakujem
Tweety
02.02.07,19:38
....to vážne nikto neúčtuje cestovnú agentúru??????
Ak sa predsa niekto nájde nech sa ozve.Potrebujem poradieť.
Ďakujem
Stačí trošku pohľadať, a zistíš že účtuje.
http://www.porada.sk/t24304-cestovna-agentura-uctovanie-v-pu.html?highlight=cestovn%E1+agent%FAra
dipe
02.02.07,19:47
...ďakujem no hľadám, hľadám a čo téma to len 1 otázka a nič. možno sú to už staré a zabudnuté témy. Budem hľadať ďalej
ivako
03.02.07,05:32
účtujem cestovnú agentúru, čo potrebuješ?
AdamC
27.04.07,07:50
Dobry den. Uctujem cestovnu agenturu. Aj na porade som toho velmi vela precital, aj sme si dali urobit analyzu od auditorov a danovych poradcov,ktori
spracovali pre nas manual pre rozne pripady. Avsak pri rozhovoroch s uctovnikmi inych cestovnych agentur a kancelarii sa objavuju velke rozdiely a uz naozaj nie je iste ze kto ma pravdu a co je relevantne
pri uctovani a zvlast pri DPH...

Nejdem tu popisovat vsetky varianty.....dam len nejake kontrolne splechy, ci niekto na to bude vediet dat odpoved....

Podla mojich sucasnych postupov je relevantne nasledovne :

- ako nakupujem ako CA jednotlive sluzby - prebehla u nas analyza zmluv a rozdelilo sa to na dve skupiny - nakup provizny v mene inej CA-CK, a nakup vo vlastnom mene - to ma dopad na prirazku a DPH

- kde je destinacia - SR, EU, 3 staty

- komu sluzbu predavam - tu sa to rozdelilo v zasade na platitela DPH na jeho podnikanie (tym jeho podnikanie zatial myslim to ze si to da do nakladov aku sluzobku, kongres a podobne....NIE ze je to dalsia CA CK) a na vsetkych ostatnych - cize dovolenky


Z tohto celeho potom sa odvija uctovanie a DPH....

napriklad provizne nakupovane zajazdy idu cez suvahu , a len vynos sa uctuje na 6, a na 311, ostatne len "pretecie"

pri nakupe vo vlastnom mene ide vsetko cez 5-6 cela suma

a tak dalej......je toho naozaj pozehnane....

CO SA TYKA DPH.......

Mam takyto problem, ktory je rozdielny v mojom manuali a v inych CA...
odvija sa od toho ci ej relevantne posudzovat sposob akym to nakupujem.

Mam akciu pre spolocnost ktora je platitel DPH, a je to rpe nu akysi kongres, skolenie, cokolvek....budu si uplatnovat odpocet DPH, vsetky sluzby budu v Prahe, a nakupujeme zatial vsetko od partnerov vo vlastnom mene - listky do divadla, dopravu, obedy, kulturu, ubytovanie.....

Takze podla mojho manualu opustam paragraf 65.....
kedze je to platitelovi a nakupujem to NE-provizne....

A mal by som priznat DPH k celej sume zajazdu - nie len k svojej prirazke.
Moje racio hovori ze to ma logiku, a druha strana si to tak ci tak od statu vypyta, ide mi o to ze v CA CK kde som sa pytal mali danove kontroly a presli im v poriadku - pritom NEUCTOVALI a NEFAKTUROVALI tak, ako tu popisujem.

Desi ma teda to, ci sa mylia danove poradkyne a auditorky, alebo danovy urad neprisiel na vazne chyby ???


Potreboval by som odpoved alebo apson reakciu a mozem potom reagovat a upresnovat.

Dakujem velmi pekne.


Adam
Vladimír Ozimý
27.04.07,08:27
tu ide o paragraf 65 ods 10


(10) Postup podľa odsekov 1 až 7 cestovná kancelária
neuplatňuje, ak predáva služby cestovného ruchu platiteľovi
na jeho podnikanie.

v takomto prípade vystavujete normálne v plnej výške dph a idete podľa paragrafov zákona o dph nie 65 ale treba si položiť otázku či je splnená tato podmienka. Ak je tak potom ako hovoríte ak nie tak ide o zdanenie prirážky. Snažil som sa dopátrať k vyjadreniu daňového riaditeľstva ale nič také som nenašiel...ale všeobecne ide o to čo sa chápe pod pojmom poskytnuté platiteľovi na jeho podnikanie či ide o službu ktorú si podnikateľ dáva do nákladov alebo o službu ktorú on dalej predáva?
AdamC
27.04.07,14:05
Presne ako hovorite...

Je to zvlastne, ze pokial nakupujem nieco provizne (predchadzajuce odstavce pred 10 v par. 65) tak aj ked to je pre podnikatela na jeho podnikanie,
zdanuje sa len prirazka.

Je to trochu cudne clenene....pretoze, ak je to nakupene vo vlastnom mene,
a bolo by to pre nepodnikatela, zdanuje sa tiez len prirazka, co znamena ze ta cena bude trochu nizsia (asi ako kompenzacia toho ze to nie je platitel a nemoze si ju odpocitat...neviem ako zakonodarca premyslal)

Co sa tyka platitela na jeho podnikanie - je tam isty rozpor, ale ked by to malo platit len pre pripad ze to dalej predava a je dalsou CK, CA, co by im bola platna ta "vyssia" DPH v plnej vyske, ak si ju nemozu odpocitat pokial budu v par. 65 ? Zas by to len museli predat niekomu na jeho podnikanie aby si mohli tu DPH odpocitat.

Z toho mi - logicky - vychadza, ze "na podnikanie" asi naozaj bude to, ze si to ta druha strana bude chciet uplatnit v odpocitani DPH, podla toho ci to pre nich bude repre, alebo naozaj odpocitatelna polozka.

Co sa tyka DPH - mam dalsiu pripomienku, a uz som na par fakturach od inych spolocnosti videl ze nepostupuju podla zakona....

Jedna sa o medzinarodnu prepravu osob a jej oslobodenie od DPH.
Taky jednoduchy priklad BA-Vieden-BA.
Dokonca sa na fakture neboja uvadzat paragraf, podla ktoreho je medzinarodna preprava osob oslobodena od DPH, avsak necitali to desat krat tak ako ja....a mozno aj Vy, tak mi potvrdte prosim alebo vyvratte
nasledovne.....

Pise sa tam, ze medzinarodna preprava osob je oslobodena v TUZEMSKU, ak sa jedna o dopravu bla bla bla.....

Cize, mne z toho vychadza, ze BA-HRANICE - oslobodene,
HRANICE-Vieden - zdanitelne, a tak isto aj naspat.

Ale kto to ma prepocitavat??? - tych par km na hranice a podobne

Alebo ze ide autobus zo slovenska do grecka cez albansko.

BA-HRANICE - oslobodene,
HRANICE-MADARSKO-.....-hranice ALBANSKO - zdanitelne
v ALBANSKU - oslobodene
v GRECKU - zdanitelne


Je este niekomu nejasne, preco je tato oblast podnikania, ktora je inak
celkom jednoducha, takto zlozito legislativne upravena?

Dakujem velmi pekne.
Adam
AdamC
27.04.07,14:15
Myslim si, ze by naozaj asi pomohlo nejake stanovisko DU.
Pretoze nadobudam pocit, ze co kontrolor, to iny meter,
a nakoniec vela veci ani "nezbada"...

Alebo ina moznost, ze sa danove kontroly radsej do CA a CK
ani neodvazia...

Nerad by som sa vsak na to spoliehal, pretoze chcem v noci spavat.


Krasny vikend.
Adam.
Vladimír Ozimý
30.04.07,10:30
ja tiež som robil dlhé roky v CK a ešte aj stále robím pre nich a tieto veci sú t am chaosné to je fakt...tiež tam vidím kopec rozporov...čo sa týka tej medzinárodnej prepravy...no ono to oslobodzuje prepravu na uzemi SR...dalej sa tato služba riadi zákonmi danej krajiny...to jest ak platí to isté malo by ísť v konečnom dôsledku o prepravu oslobodenú od DPH...aleee musím si to pozrieť ak budem dnes v tej CK tak si to pozriem a zajtra poriešime...ja mám rád takéto komplikované prípady...je to na mozog hehe...
AdamC
30.04.07,12:57
Rozumiem tomu dobre, ze ten paragraf je tam teda preto, aby povedal, ze ak to ide do zahranicia, je to na nasom uzemi oslobode, a uz co je za hranicami je defacto z pohladu nasho zakona o DPH nepodstatne?

No to by situaciu mierne zjednodusilo aspon v tomto type prepravy, kedze aspon medzinarodna letecka je uplne oslobodena.

Co sa tyka toho "platitelovi na jeho podnikanie" , asi si to mnohi vylozili, ze by to mala byt nejaka CA CK co to predava dalej. Videl som fakturu za letenku BA-KOSICE, nakup cez sky europe.....ktory nema provizne zmluvy, ale kupuje sa vo vlastnom mene, a bola tam dph len z prirazky, a pritom to bolo pre platitela na jeho sluzobnu cestu...Ja osobne, podla manualu spracovaneho spominanou auditorkou/danovou poradkynou by som dal dph na celu sumu.

Obchodnici mi vsak argumentuju, ze pridu o klientov, ak ich "nutim" tam dat taku vysoku DPH, lebo inde klientom taku nedaju. Zial, ak druha strana nerozumie, ze si to vypyta od statu naspat, ja nebudem postupovat protizakonne. Klientovi moze byt uplne jedno aka je tam DPH, pretoze mu ju stat vrati, a ta cena bez dph by mala byt porovnatelna s konkurenciou, ide len o to, kolko si kto nahodi prirazku.

Kam napisat na ten danovy urad. A je odpoved z DU potom akymsi garantom pri pripadnej kontrole?

Dakujem.
ckv
23.08.07,13:09
Dobry den, AdamC, vidim, ze bojujete s podobnym problemom ako ja.
Dnes som zadala otazku, co s DPH, ak my ako CK predavame dopravu
inej CK, pricom ju kupujeme od dopravcu a on ju uvadza ako oslobodenu.
Chceli sme zjednodusit zivot nasim odberatelom, CK, aby nam nefakturovali
male ciastkove provizie (predavame kyvadlovku - jednotlive sedadla), a preto
ideme s CK na kupno/predajnu zmluvu - vystavujeme im po uharde danovy doklad, kde cast (cenu dopravcu) oslobodzujeme a zdanujeme len nasu prirazku. Vyskytol sa nazor, kedze ide o par. 65/10, ze by sme mali zdanit
vsetko, pricom si to CK v zmysle 65/1-9 nemozu odpocitat.
Chcem sa opytat, ci ste sa s tymto problemom niekam dopracovali.
Vladimír Ozimý
24.08.07,05:01
Dobry den, AdamC, vidim, ze bojujete s podobnym problemom ako ja.
Dnes som zadala otazku, co s DPH, ak my ako CK predavame dopravu
inej CK, pricom ju kupujeme od dopravcu a on ju uvadza ako oslobodenu.
Chceli sme zjednodusit zivot nasim odberatelom, CK, aby nam nefakturovali
male ciastkove provizie (predavame kyvadlovku - jednotlive sedadla), a preto
ideme s CK na kupno/predajnu zmluvu - vystavujeme im po uharde danovy doklad, kde cast (cenu dopravcu) oslobodzujeme a zdanujeme len nasu prirazku. Vyskytol sa nazor, kedze ide o par. 65/10, ze by sme mali zdanit
vsetko, pricom si to CK v zmysle 65/1-9 nemozu odpocitat.
Chcem sa opytat, ci ste sa s tymto problemom niekam dopracovali.

no jednoznačne par. 65/10 to jest idete normálnym klasickým spôsobom...to jest par. 19 dodanie služby odvod dph na výstupe a takisto dph na vstupe si môžete uplatniť...
ckv
24.08.07,06:48
Dakujem za odpoved, ale islo mi vlastne o problem, ci ja mam na celu sumu
dopravy, ktoru fakturuje dopravca ako "oslobodenu od DPH", prihodit dan,
ak ju predavam dalej inej CK, ktora je podla par. 65/10 "platitel dane, ktory
pouzije moju sluzbu na ucely dalsieho podnikania". Borim sa asi s primitivnym
problemom - ak kupujem sluzbu zo zakona oslobodenu od dane a predavam
dalej, ja ako platitel na nu DPH pridavam?
Uz dalsia vec je, ze ak celu sumu zdanit musim, co nasi chudaci odberatelia -
teda CK, ktore od nas kupia tuto sluzbu CR a nemozu si DPH odpocitat, lebo
podla 65/1-7 tuto DPH neuctuju na vstupe ani vystupe, kedze predavaju
dalej pultovemu klientovi - neplatcovi DPH.
Vladimír Ozimý
24.08.07,07:53
Dakujem za odpoved, ale islo mi vlastne o problem, ci ja mam na celu sumu
dopravy, ktoru fakturuje dopravca ako "oslobodenu od DPH", prihodit dan,
ak ju predavam dalej inej CK, ktora je podla par. 65/10 "platitel dane, ktory
pouzije moju sluzbu na ucely dalsieho podnikania". Borim sa asi s primitivnym
problemom - ak kupujem sluzbu zo zakona oslobodenu od dane a predavam
dalej, ja ako platitel na nu DPH pridavam?
Uz dalsia vec je, ze ak celu sumu zdanit musim, co nasi chudaci odberatelia -
teda CK, ktore od nas kupia tuto sluzbu CR a nemozu si DPH odpocitat, lebo
podla 65/1-7 tuto DPH neuctuju na vstupe ani vystupe, kedze predavaju
dalej pultovemu klientovi - neplatcovi DPH.

no zatiaľ k tomu síce oni si nemôžu odpočitať daň na vstupe ale daň im v plnej výške vstupeje do ceny zajazdu...to jest oni odvedú menšiu dph z marže...takže tam by som taký problém nevidel...no k tej preprave by som vychádzal z toho ako to je členené...podľa všetkého oni vám faktúrujú oslobodenie na základe par. 46 medzinárodná preprava osôb na území SR je od dane oslobodená...hm asi by som to vo faktúre ročlenil aj ja keďže ide o prepravné služby plus maržu CK by som zdanil 19%
ckv
24.08.07,08:30
Dakujem, takto to teda zatial rozclenujeme aj my asi 3 roky, len sa medzi CK k tejto problematike rozvirila diskusia, ked jedna CK druhej vyfakturovala infocestu
(len dopravu zo SR do EU) a k celej cene dala 19%. Uz teda fakt neviem, este bojujem s otazkou, ci dopravcovia vlastne dobre uvadzaju, ze cela suma je oslobodena podla par.46, ked tento definuje ako oslobodenu len cast dopravy na uzemi SR a ci nebodaj by sme my tuto cast tiez mali oslobodit a cast trasy autobusu prechadzajucej cez EU dodanit, ale to uz je asi zlozitejsie.
K tym odpoctom a uplatneniam DPH pri kupe/predaji medzi dvoma CK:
ten posledny predajca - CK ma ale tu nevyhodu, ze pultovemu klientovi (neplatcovi) to musi predat za cenu zvysenu o DPH, ktoru by mu ta predchadzajuca CK musi
podla 65/10 nauctovat. Z toho plynie jedno poucenie, ktore som si zobrala aj
zo skolenia pre CK o DPH, kde nam pani z DU odporucala:
CK nech si medzi sebou uzatvaraju len zmluvy o sprostredkovani (uctuju podla
65/1-7) a nech si "nepredavaju", lebo sa zblaznia - predavajuci uplatni 65/10
a kupujuci 65/1-7 a konecny spotrebitel to ma hned o 19% drahsie - myslim, ze to tu spominal aj Adam.
Vladimír Ozimý
24.08.07,09:09
Dakujem, takto to teda zatial rozclenujeme aj my asi 3 roky, len sa medzi CK k tejto problematike rozvirila diskusia, ked jedna CK druhej vyfakturovala infocestu
(len dopravu zo SR do EU) a k celej cene dala 19%. Uz teda fakt neviem, este bojujem s otazkou, ci dopravcovia vlastne dobre uvadzaju, ze cela suma je oslobodena podla par.46, ked tento definuje ako oslobodenu len cast dopravy na uzemi SR a ci nebodaj by sme my tuto cast tiez mali oslobodit a cast trasy autobusu prechadzajucej cez EU dodanit, ale to uz je asi zlozitejsie.
K tym odpoctom a uplatneniam DPH pri kupe/predaji medzi dvoma CK:
ten posledny predajca - CK ma ale tu nevyhodu, ze pultovemu klientovi (neplatcovi) to musi predat za cenu zvysenu o DPH, ktoru by mu ta predchadzajuca CK musi
podla 65/10 nauctovat. Z toho plynie jedno poucenie, ktore som si zobrala aj
zo skolenia pre CK o DPH, kde nam pani z DU odporucala:
CK nech si medzi sebou uzatvaraju len zmluvy o sprostredkovani (uctuju podla
65/1-7) a nech si "nepredavaju", lebo sa zblaznia - predavajuci uplatni 65/10
a kupujuci 65/1-7 a konecny spotrebitel to ma hned o 19% drahsie - myslim, ze to tu spominal aj Adam.

ta pani má určite pravdu

k tej preprave no určite to musia takto členiť...oslobodená je len preprava na území SR...takže ak to tak nerobia tak podľa mňa vystavujú zlú faktúru
ckv
24.08.07,09:49
Pan Ozimny, uz len jedna otazka, co mi vrta v hlave.
Ja uvadzam v danovom doklade takto:
2 000.- (cela cena dopravcu, on uvadza ako oslobodene, bus ide zo SR do
Talianska)
200.- prirazka CK
38.-DPH
Myslite, ze je este nejaky zadrhel v tej sume 2000.- - nemala by byt
pri nasej fa oslobodena len cast uzemia SR a na zvysok trasy v EU by mala
ist DPH? Alebo mozem vyuzit to, ze sam dopravca pise vo fa, ze je to cele
oslobodene?
Ja uz roky uctujem len CK a mozno mi unikaju zakladne postupy uctovnictva,
ved, ako som zistila, Vy sa tomu venujete uz asi dlhsie, ked ma clovek
uctovat CK, aj zabudne, ako sa uctuje normalne.
Vladimír Ozimý
24.08.07,10:13
Pan Ozimny, uz len jedna otazka, co mi vrta v hlave.
Ja uvadzam v danovom doklade takto:
2 000.- (cela cena dopravcu, on uvadza ako oslobodene, bus ide zo SR do
Talianska)
200.- prirazka CK
38.-DPH
Myslite, ze je este nejaky zadrhel v tej sume 2000.- - nemala by byt
pri nasej fa oslobodena len cast uzemia SR a na zvysok trasy v EU by mala
ist DPH? Alebo mozem vyuzit to, ze sam dopravca pise vo fa, ze je to cele
oslobodene?
Ja uz roky uctujem len CK a mozno mi unikaju zakladne postupy uctovnictva,
ved, ako som zistila, Vy sa tomu venujete uz asi dlhsie, ked ma clovek
uctovat CK, aj zabudne, ako sa uctuje normalne.

vy sa nemôžete oprieť o to že vám niekto vystavuje zle faktúru...jednoznačne by som oslobodil len km na uzemí sr zvyšok by som zdanil...a tomu dopravcovi by som asi tiež nejaké echo dal aby ste si mohli odpočítať aj vy dph...
ckv
24.08.07,10:37
Ale ved dopravcovia neplatia DPH z prepravy na uzemi inych statov,
ak nie su prihlaseni u nich za platcu (a to nie je zatial skoro nikto),
tak on nemoze na to davat DPH - aspon teda za poslednych par rokov,
co kupujeme osobnu nepravidelnu dopravu, nam nikto za dopravu
v zahranici neuctoval DPH, a je to vraj dobre, to uz mame davno
overene z DU. Otazkou bolo len, ci aj cast trasy na uzemi EU sa da nazvat
"oslobodene od DPH" alebo len nejakym pojmom "nepodlieha DPH" a
teda, ak by teda trasa v EU nebola "oslobodena" len "nepodliehala",
ci mam ja na to pri fakturacii dalsiemu kupujucemu DPH dat (ako sa
dava, ked platitel dalej fakturuje sluzbu kupenu od neplatitela).
Asi som sa uz zamotala ............