NICOLETTA
05.11.07,10:02
Dobrý deň,

prosím o radu pri následovnom probléme:

Zamestnanci chodia na ZPC do zahraničia. Pracovná cesta často trvá na prelome dvoch mesiacov napr. od 20.9.2007 do 18.10.2007 . Diety im vyplácame v mzde. Ako ich správne preplatiť? Máme to rozdeliť na časť pripadajúcu na september a časť pripadajúcu na október ?

Ďakujem.
Tweety
05.11.07,09:09
Dobrý deň,

prosím o radu pri následovnom probléme:

Zamestnanci chodia na ZPC do zahraničia. Pracovná cesta často trvá na prelome dvoch mesiacov napr. od 20.9.2007 do 18.10.2007 . Diety im vyplácame v mzde. Ako ich správne preplatiť? Máme to rozdeliť na časť pripadajúcu na september a časť pripadajúcu na október ?

Ďakujem.
V mzde nič nerozdeľujte. CP sa zaúčtuje v mesiaci predloženia CP na vyúčtovanie.
NICOLETTA
05.11.07,09:13
Ďakujem
Stefan2005
05.11.07,09:42
Ale pokiaľ bude takýto prípad na prelome roka - napr. od 20.12. do 18.1. tak v nákladoch (v PÚ) by som to časovo rozlíšil.
Chobot
05.11.07,09:55
Dobrý deň,

. Diety im vyplácame v mzde.

Ďakujem.

Dúfam, že im ich nezdaňujete???:rolleyes:
NICOLETTA
29.11.07,12:01
Diety zamestnancom nezdaňujeme.

Preplacame zamestnancom diety cez vyplatnu pasku. Pracovne cesty trvaju na prelome dvoch mesiacov (napr.zacne v septembri a skonci v oktobri), musím rozdeliť diety na obdobie pripadajúce na jeden aj druhy mesiac a preplatit ich osobitne - teda cast pripad.na september v septembrovej mzde a cast pripadajúcu na oktober v oktobrovej mzde?

A co v pripade ked prac.cesta zacala aj skoncila v septembri a je vyuctovana az v oktobri - mozem ju preplatit vo výplate za september?

A co zalohy na zahranicne pracovne cesty? Mam ich zohladnit v mzde za mesiac v ktorom boli vyplatene alebo az ked sa preplaca cesta na ktoru sa vydali?

Prosim poradte mi.
Chobot
29.11.07,12:50
Vrele doporučujem úplne oddeliť vyplácanie CN od výplaty. Pozri moje príspevky 94-95 tu:

http://www.porada.sk/t42862-p4-zahr-cesta.html


Diety zamestnancom nezdaňujeme.

Preplacame zamestnancom diety cez vyplatnu pasku. Pracovne cesty trvaju na prelome dvoch mesiacov (napr.zacne v septembri a skonci v oktobri), musím rozdeliť diety na obdobie pripadajúce na jeden aj druhy mesiac a preplatit ich osobitne - teda cast pripad.na september v septembrovej mzde a cast pripadajúcu na oktober v oktobrovej mzde?

SC je ako celok. Nemôžeš ju rozdeliť na dve časti, aj keď jej trvanie presahuje mesiac. Vyúčtováva sa ako celok až po skončení cesty a to do 10 dní po predložení vyúčtovania.


A co v pripade ked prac.cesta zacala aj skoncila v septembri a je vyuctovana az v oktobri - mozem ju preplatit vo výplate za september?

Zase opakujem, že náhrady sú úplne osobitné od mzdy, so mzdou nemajú nič spoločné. Prečítaj si ten môj odkaz, aby si vedela, prečo to treba oddeliť od mzdy. Síce ju môžete vyplácať spolu so mzdou, ale je tam to popísané riziko.


A co zalohy na zahranicne pracovne cesty? Mam ich zohladnit v mzde za mesiac v ktorom boli vyplatene alebo az ked sa preplaca cesta na ktoru sa vydali?

Prosim poradte mi.

Zálohy na SC už vôbec nezohľadňuješ v mzde a ani ich neuvádzaš na výplatnej páske. To by si tam chcela uviesť aj to, ak dáš zamestnancovi hotovosť ako zálohu, aby nakúpil do firmy minerálky?

Zálohy na SC uvedieš až vo vyúčtovaní SC a vyplácaš celkový nárok zamestnanca.
NICOLETTA
29.11.07,12:57
O.K, ďakujem. Tak si to teda idem naštudovať.
NICOLETTA
29.11.07,13:17
Ešte jedna otazocka:

Mame 70 zamestnancov. Vedieme podvoj.ucto. To musim pre kazdeho zamestnanca vytvorit analytiku na ucte 335-AE pri vyplacani zaloh?
liba2
29.11.07,13:28
Ešte jedna otazocka:

Mame 70 zamestnancov. Vedieme podvoj.ucto. To musim pre kazdeho zamestnanca vytvorit analytiku na ucte 335-AE pri vyplacani zaloh?
Môžeš, ale nemusíš - ak si dokážeš iným spôsobom viesť operatívnu evidenciu záloh poskytnutých aj vrátených. Ale prehľad o tom musíš mať a na konci roka v súlade so zostatkom na účte 335.