lili5
05.11.07,09:09
Dobrý deň, prosím vás o radu.
Snažím sa vypočítať priemerný hodinový zárobok za posledny kvartál (07-09/2007) kvôli výpočtu miezd za 10/2007. Pozerala som si rôzne príspevky, ale stále nemám jasno. Príklad:
júl - zamestnanec dostal polročnú odmenu, mal 5 dní dovolenky
august - zamestnanec mal 10 hodín nadčasov
september - zamestnanec odpracoval 20 pracovných dní
Mám do výpočtu zaratavať aj mzdu za nadčasy, dovolenky alebo to odrátať? a takisto s hodinami? a čo s tou odmenou? vraj sa to má nejako pomerne rozrátať...
Prosím vie mi niekto poradiť?
ďakujem:mee:
Maňaska
05.11.07,08:36
Dobrý deň, prosím vás o radu.
Snažím sa vypočítať priemerný hodinový zárobok za posledny kvartál (07-09/2007) kvôli výpočtu miezd za 10/2007. Pozerala som si rôzne príspevky, ale stále nemám jasno. Príklad:
júl - zamestnanec dostal polročnú odmenu, mal 5 dní dovolenky
august - zamestnanec mal 10 hodín nadčasov
september - zamestnanec odpracoval 20 pracovných dní
Mám do výpočtu zaratavať aj mzdu za nadčasy, dovolenky alebo to odrátať? a takisto s hodinami? a čo s tou odmenou? vraj sa to má nejako pomerne rozrátať...
Prosím vie mi niekto poradiť?
ďakujem:mee:

V skratke: Všetko, čo zarobil za prácu podelíš hodinami čo odpracoval.
Počas dovolenky nerobil, teda ani mzdu, ani hodiny nerátať.
Polročnú odmenu podeľ dvoma ( lebo ju musiš rozrátať na 2 kvartále) a jednu polovicu použi vo výpočte.

Skús si naprv nechať vypočítať priemer mzdovým programom, ktorý používaš (ak používaš).

Bližšie informácie v zákonníku práce § 134 - 135.
lili5
05.11.07,09:06
V skratke: Všetko, čo zarobil za prácu podelíš hodinami čo odpracoval.
Počas dovolenky nerobil, teda ani mzdu, ani hodiny nerátať.
Polročnú odmenu podeľ dvoma ( lebo ju musiš rozrátať na 2 kvartále) a jednu polovicu použi vo výpočte.

Skús si naprv nechať vypočítať priemer mzdovým programom, ktorý používaš (ak používaš).

Bližšie informácie v zákonníku práce § 134 - 135.

Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.. už mám len jednu otázku - čo sa týka sviatku - to tam zarátam alebo nie?
Takže ak júl mal 21 pracovných dní a 1 sviatok, dostal polročnú odmenu, 1 deň mal dovolenku a 10 hodín nadčas, tak do mzdy zahrniem HM za 21 prac.dní - 1 deň(dovolenka) - 1 deň sviatok + 10h nadčas + polovicu polročnej odmeny? a takisto s hodinami (teda okrem polročnej odmeny)?
Maňaska
05.11.07,09:14
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.. už mám len jednu otázku - čo sa týka sviatku - to tam zarátam alebo nie?
Takže ak júl mal 21 pracovných dní a 1 sviatok, dostal polročnú odmenu, 1 deň mal dovolenku a 10 hodín nadčas, tak do mzdy zahrniem HM za 21 prac.dní - 1 deň(dovolenka) - 1 deň sviatok + 10h nadčas + polovicu polročnej odmeny? a takisto s hodinami (teda okrem polročnej odmeny)?
Pri mesačne odmeňovaných je sviatok odpracovaným dňom - teda koruny a hodiny použi pri výpočte.
Pri hodinovo (úkolovo) odmeňovaných je sviatok náhrada mzdy - vtedy nepouži.
lili5
06.11.07,11:47
Toto je možné bez výhrady použiť iba výnimočne. Podrobnejšie informácie (vrátane citovaných §§ Zákonníka práce) odporúčam preštudovať v téme
http://www.porada.sk/t24069-vypocet-priemerneho-zarobku-na-pracovnopravne-ucely.html
Sú tam aj príklady výpočtu. ;)

Veľmi tomu nerozumiem, resp. neviem, či som to správne pochopila, mám aj nadčasy...
Príklad:
JÚL 2007:
Informácie z výplatnej pásky:
20795 základná mzda
15000 polročná odmena
Nadčas = 6h
948 = 6 h x predošlý priemer
237 = 6 h nadčasu x predošlý priemer x 25%príplatok
9481 = 7,5 dňa dovolenky x predošlý priemer
---dokopy HM = 46461

na výpočet nového priemeru zoberiem tieto údaje???
20795 základná mzda (zahŕňa aj 1 sviatok v júli)
7500 (1/2 polročnej odmeny)
948 nadčas
237 príplatok za nadčas
--- dokopy 29480???

a čo sa týka hodín???
20795 zodpovedá 21 prac.dní - 7,5 dňa dovolenky + 1 sviatok = 116h + 6h nadčas = 122h???

Samozrejme tak to prepočítam aj v auguste a septembri...

Prosím, je to správne?
andrea123
13.11.07,14:11
Dobrý deň, tiež mám vlastne problém s priemerným zárobkom, teda s konkrétnym príkladom.
Mesačne odmeňovaný zamestnanec nastúpil 15.8.2007, teda v mesiaci august neodpracoval 21 dní, takže v mzde za august by figuroval pravdepodobný zárobok. Má uvazok 38,75, plat 15000. takže pravdepodobný zárobok bude 15000: /21,74x7,75/ = 89,03
v septembri dostane odmenu vo výške 3000
prepočítať tento pravdepodobný zárobok? trebárs to nebola polročna, ani štvrtročna odmena, nech to nekomplikujem, proste odmena ktora ma byt započitana do priemeru v plnom rozsahu a iba na jeden štvrťrok.

A dalej prišlo vyplatne obdobie 10/2007 a tento dotyčny zamestnanec zmenil uvazok a aj plat. Uvazok na 20 hodin týždenne a plat 7500,-mesačne, čo s nim pri mzde za 10/2007? vziat podklad k priemeru z augusta a septembra, alebo vypočitat na zaklade zniženeho uvazku novy pravdepodobny priemer? niekedy totiž neviem, kedy a dokedy mi plati pravdepodobny priemer.

Iny priklad - zamestnanec nastupi 1.10.2007, za 10/2007 sa vypočita pravdepodobny priemer, v 11/2007 ho treba znova upravit a v 12/2007 znova? alebo mi plati cely štvrtrok, napriek tomu, že je pravdepodobny? dakujem velmi pekne za každu odpoved.
andrea123
14.11.07,09:38
Prosím skúste niekto poradit, ak viete, dakujem.
azuz
14.11.07,12:25
Dobrý deň, tiež mám vlastne problém s priemerným zárobkom, teda s konkrétnym príkladom.
Mesačne odmeňovaný zamestnanec nastúpil 15.8.2007, teda v mesiaci august neodpracoval 21 dní, takže v mzde za august by figuroval pravdepodobný zárobok. Má uvazok 38,75, plat 15000. takže pravdepodobný zárobok bude 15000: /21,74x7,75/ = 89,03
v septembri dostane odmenu vo výške 3000
prepočítať tento pravdepodobný zárobok? trebárs to nebola polročna, ani štvrtročna odmena, nech to nekomplikujem, proste odmena ktora ma byt započitana do priemeru v plnom rozsahu a iba na jeden štvrťrok.

A dalej prišlo vyplatne obdobie 10/2007 a tento dotyčny zamestnanec zmenil uvazok a aj plat. Uvazok na 20 hodin týždenne a plat 7500,-mesačne, čo s nim pri mzde za 10/2007? vziat podklad k priemeru z augusta a septembra, alebo vypočitat na zaklade zniženeho uvazku novy pravdepodobny priemer? niekedy totiž neviem, kedy a dokedy mi plati pravdepodobny priemer.

Iny priklad - zamestnanec nastupi 1.10.2007, za 10/2007 sa vypočita pravdepodobny priemer, v 11/2007 ho treba znova upravit a v 12/2007 znova? alebo mi plati cely štvrtrok, napriek tomu, že je pravdepodobny? dakujem velmi pekne za každu odpoved.
Pravdepodobný zarobok sa zisťuje len ak ho treba použiť. Ak si v 8. a 9. mesiaci nepotrebovala zisťovať priemerný zárobok, nemusíš sa trápiť.
Čo sa týka 10. mesiaca, musíš k 1.10.2007 zistiť priemerný zárobok za predchádzajúci štvrťrok. Urobíš to bežným spôsobom a tento priemer používaš celý tento štvrťrok. Nech Ťa nemýli zmena platu ani zmena úväzku. Na výpočet priemeru to nemá žiaden vplyv.
Ak zamestnanec nastúpi napr. 1.10. tak zistíš pravdepodobný zárobok vtedy, keď ho budeš prvý krát potrebovať a potom ho môžeš (ale nemusíš)používať celý štvrťrok. Túto problematiku zákon presne nierieši.
andrea123
15.11.07,10:05
Pravdepodobný zarobok sa zisťuje len ak ho treba použiť. Ak si v 8. a 9. mesiaci nepotrebovala zisťovať priemerný zárobok, nemusíš sa trápiť.
Čo sa týka 10. mesiaca, musíš k 1.10.2007 zistiť priemerný zárobok za predchádzajúci štvrťrok. Urobíš to bežným spôsobom a tento priemer používaš celý tento štvrťrok. Nech Ťa nemýli zmena platu ani zmena úväzku. Na výpočet priemeru to nemá žiaden vplyv.
Ak zamestnanec nastúpi napr. 1.10. tak zistíš pravdepodobný zárobok vtedy, keď ho budeš prvý krát potrebovať a potom ho môžeš (ale nemusíš)používať celý štvrťrok. Túto problematiku zákon presne nierieši.


Niečo som našla v Zákonníku práce, takže aj v zákone to je:
!§ 134 odstavec 5 Zákonníka práce
5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.
azuz
15.11.07,10:46
Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.
To sa ale týka ustanoveného pracovného času, nie pracovného času dohodnutého so zamestnancom. Definícia ustanoveného prac. času je v § 85 ods. 8 - veľmi zjednodušenie je to ten čas, ktorý je u zamestnávateľa definovaný ako "plný úväzok".
andrea123
15.11.07,11:27
To sa ale týka ustanoveného pracovného času, nie pracovného času dohodnutého so zamestnancom. Definícia ustanoveného prac. času je v § 85 ods. 8 - veľmi zjednodušenie je to ten čas, ktorý je u zamestnávateľa definovaný ako "plný úväzok".

No ved...o tom som ale ja vravela...firma ma ustanoveny pracovný čas 38,75 týždenne...a zamestnancovi sa skrátil uvazok na 20 hodín...vlastne sa mu aj znížil plat, aj ked nie uplne alikvotne...ale robi to tam 2-3sk rozdiel
azuz
16.11.07,06:09
Pracovný čas, ktorý má zamestnanec dohodnutý so zamestnávateľom je určený (alebo dohodnutý) pracovný čas, nie ustanovený. To čo si našla v § 134 sa týka len zmeny ustanoveného pracovného času. A v Tebou popisovanom prípade nejde o zmenu ustanoveného času (toho čo je vo firme považované za "plný úväzok") ale o zmenu určeného pracovného času. Takže toto ustanovenie nemôžeš použiť. Použila by si ho napr. v prípade, že "plný úväzok" vo firme sa zmení z 38,75 na 37,5 hod. týždenne .
ZuzanaP
21.05.08,07:03
Zamestnanec bol PN 01,02/2008, v marci odpracoval celých 19 prac. dní. V apríli čerpal dovolenku a mzdárka mu vypočítala priemernú náhradu z pravdepodobného zárobku a nie zo skutočného, teda z marcovej výplaty. Odôvodnila to tým, že pokiaľ zamestnanec neodpracuje v predch. Q aspoň 21 prac. dní, tak sa im náhrada počíta z pravdepodobného. Tým pádom vyšla priem. náhrada o cca 20 korún nižšia. Môžu si firmy takto stanovovať mzdové podmienky?:confused:
JanoL
21.05.08,07:39
Zamestnanec bol PN 01,02/2008, v marci odpracoval celých 19 prac. dní. V apríli čerpal dovolenku a mzdárka mu vypočítala priemernú náhradu z pravdepodobného zárobku a nie zo skutočného, teda z marcovej výplaty. Odôvodnila to tým, že pokiaľ zamestnanec neodpracuje v predch. Q aspoň 21 prac. dní, tak sa im náhrada počíta z pravdepodobného. Tým pádom vyšla priem. náhrada o cca 20 korún nižšia. Môžu si firmy takto stanovovať mzdové podmienky?:confused:

Firmy resp. mzdárky MUSIA a nie 21 ale 22 dní. Prečítaj si § 134 - 135 Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#134)
ods. (3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

Pričom rozhodujúcim obdobím je ten "predch. Q"

Jano
ZuzanaP
21.05.08,07:50
Jaj tak, ďakujem.... stále sa učím...