Dana7
05.11.07,09:10
Dobrý deň,

poraďáci prosím vás o radu, ako mám postupovať, aby som nevyrobila nejakú blbosť, ak mám takýto problém.

Zamestnankyňa odpracovala v januári asi 2 dni. Od tej doby cca od 4. 1. bola dlhodobo PN, k 10. 10. ukončila pracovný pomer a zároveň týmto dňom bola uznaná ako invalidná dôchodkyň s poklesom schopnosti nad 70%. Zo zákona mi vyplýva povinnosť vyplatiť jej odchodné, vo výške priemerného mesačného zárobku. Mala by som vychádzať z priemeru za predchádzajúci kvartál, ale tam nemala ani korunu /bola PN /. A neviem si rady, ako mám vypočítať predpokladaný priemerný zárobok, hlavne teda aký je vzorec na výpočet a ktoré všetky zložky mzdy mám brať do úvahy.

Vďaka
Maňaska
05.11.07,08:25
Dobrý deň,

poraďáci prosím vás o radu, ako mám postupovať, aby som nevyrobila nejakú blbosť, ak mám takýto problém.

Zamestnankyňa odpracovala v januári asi 2 dni. Od tej doby cca od 4. 1. bola dlhodobo PN, k 10. 10. ukončila pracovný pomer a zároveň týmto dňom bola uznaná ako invalidná dôchodkyň s poklesom schopnosti nad 70%. Zo zákona mi vyplýva povinnosť vyplatiť jej odchodné, vo výške priemerného mesačného zárobku. Mala by som vychádzať z priemeru za predchádzajúci kvartál, ale tam nemala ani korunu /bola PN /. A neviem si rady, ako mám vypočítať predpokladaný priemerný zárobok, hlavne teda aký je vzorec na výpočet a ktoré všetky zložky mzdy mám brať do úvahy.

Vďaka

Podľa § 134 Zákonníka práce ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
Ty budeš zisťovať mzdu, ktorú by zrejme dosiahol.
Teda: pri hodinovo odmeňovaných - hod. sadzba * počet hodín.
pri mesačne odmeňovaných - výška mesačnej mzdy
Môžeš pripočítať aj nejaké odmeny, alebo prémie, pokiaľ je predpoklad, že zamestnanec by to v mzde mal, keby bol pracoval.

Poznámka:Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca, čo platí pri odchodnom.