luli
05.11.07,09:55
Dobry den
chcela by som vas poziadat o nazor na nasledovny problem. Sme ZS s MS nasim zriadovatelom je obec. My ako rozpoctova organizacia sa riadime zakonom c. 523/2004 Z.z. o rozpoctovych pravidlach. Viem ze sme sucastou rozpoctu obce. Obec sa riadi zakonom c. 583/2004 Z.z. Obec nam schvali rozpocet a my sa podla toho riadime. Avsak na konci mesiaca po zauctovani vsetkych vydavkov zistime ze na niektorych polozkach mame minusy. Ako prakticky mame pokracovat. Musime ziadat o presun rozpoctovych prostriedkov svojho zriadovatela podrobne na kazdu polozku? Nie mi je jasne ako prakticky mame postupovat. Akakolvek zmena v rozpocte medzi polozkami sa musi oznamit zriadovatelovi aj upravy minusovych poloziek? Nie mi je celkom jasne co je zavaznym ukazovatelom, kazda polozka z rozpoctovej klasifikacie alebo len 610,620,630? O tejto problematike som sa zatial nikde nedocitala. Este dodam ze nam zriadovatel nedal ziadne usmernenie ci odporucanie ako mame postupovat. Musime sa riadit len zakonom o rozpoctovych pravidlach kde nam to nie je celkom jasne.
Dakujem.
adi11
05.11.07,11:56
Závezný ukazovateľ je kateg.610, 620 a 630 a tie Vás nepustia do mínusu.
malalulu
05.11.07,12:19
Ak Vám zriaďovateľ schvaľuje rozpočet po položkách, nemali by ste ich prekračovať - hospodárite predsa podľa schváleného rozpočtu.
Východisko je potom, žiadať zriaďovateľa o úpravu rozpočtu (malo by sa to žiadať ešte pred vzniknutým výdavkom,ktorý prekročí schválený rozpočet). Ale všetci vieme, že prax je iná.
kvet
05.11.07,12:28
Dobry den
chcela by som vas poziadat o nazor na nasledovny problem. Sme ZS s MS nasim zriadovatelom je obec. My ako rozpoctova organizacia sa riadime zakonom c. 523/2004 Z.z. o rozpoctovych pravidlach. Viem ze sme sucastou rozpoctu obce. Obec sa riadi zakonom c. 583/2004 Z.z. Obec nam schvali rozpocet a my sa podla toho riadime. Avsak na konci mesiaca po zauctovani vsetkych vydavkov zistime ze na niektorych polozkach mame minusy. Ako prakticky mame pokracovat. Musime ziadat o presun rozpoctovych prostriedkov svojho zriadovatela podrobne na kazdu polozku? Nie mi je jasne ako prakticky mame postupovat. Akakolvek zmena v rozpocte medzi polozkami sa musi oznamit zriadovatelovi aj upravy minusovych poloziek? Nie mi je celkom jasne co je zavaznym ukazovatelom, kazda polozka z rozpoctovej klasifikacie alebo len 610,620,630? O tejto problematike som sa zatial nikde nedocitala. Este dodam ze nam zriadovatel nedal ziadne usmernenie ci odporucanie ako mame postupovat. Musime sa riadit len zakonom o rozpoctovych pravidlach kde nam to nie je celkom jasne.
Dakujem.

Čo je záväzným ukazovateľom rozpočtu rozpočtovej orgánizácie záleží na skutočnosti, na akej úrovni rozpočtovej klasifikácie obecné zastupiteľstvo schválilo rozpočet. Môže to byť na úrovni hlavných kategórií ekomonickej klasifikácie (t.j. 610,620,630,640), alebo na úrovni položiek ekonomickej klasifikácie (t.j. 611,612,...,621...,631,632,633,634,635,637...), alebo úplne podrobne na úrovni podpoložiek ekonomickej klasifikácie (nar. 631 001, 632 001, 632 003 ...). Uvedené rozhodnutie je v plnej kompetencii obecného zastupiteľstva. Ďalej je potrebné vedieť, ako Vám zriaďovateľ rozpísal schválený rozpočet (t.j. na položky, resp. podpoložky EK). Ak tieto informácie budete mať, budete vedieť čo môžete urobiť vo vlastnej kompetencii, o čo musíte požiadať na schválenie zriaďovateľa a čo musí schváliť obecné zastupiteľstvo. Keďže ide o dosť rozsiahlu problematiku, moja odpoveď je len všeobecná. Ešte dávam do pozornosti, že nie len zákon č. 523/2004 Z.z. musíte dodržiavať, ale aj zákon č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, keďže rozpočet RO je súčasťou rozpočtu obce a práve tento zákon upravuje podrobnosti ohľadom zostavovania, členenia rozpisu rozpočtu obce a vykonávania zmien rozpočtu rozpočtovými opatreniami.

Pekný deň