valeriam
01.03.05,10:38
Aký máte názor na prípad, keď sa kúpi vozidlo na leasing. V roku nákupu sa zhodnotí o rôzne doplnky, ktorých hodnota nepresiahne 30.000,-Sk(alebo aj presiahne, to sa mi zdá ešte komplikovanejšie). Ja som to dala všetko na 042 a na konci roka preúčtovala na 022 a odpisujem. Tu začína problém- môžem daňovo odpisovať 3 roky aj s tým zhodnotením? Alebo nejako rozdeliť- leasing 3 roky, zhodnotenie 4?(teraz už vymýšľam, ale nie som si istá) Dík!
fličo
01.03.05,10:12
§ 24 ZDP - technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýši vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí TZ do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písmeno e. = to je daňové hľadisko = pri hodnote nad 30 tis Sk odpisujem daňovo ako iný majetok, do 30 tis cez zásoby do spotreby.
§ 41 Zákona o účtovníctve - technické zhodnotenie vykonané na prenajatom majetku a odpisované nájomcom sa odpíše v priebehu nájmu.
technické zhodnotenie prenajatého dlhodobého majetku odpisovaného nájomcom sa účtuje na účte , na ktorom by sa tento majetok účtoval, ak by bol nájomca jeho vlastníkom. = účtovné hľadisko
Z tohto mi vyplýva, že daňovo odpisuješ (ak sa rozhodneš odpisovať aj do 30 tis) TZ nad 30 tis v 1.odpisovej skupine, t.j. 4 roky, účtovne len počas doby nájmu.
valeriam
01.03.05,10:23
ďakujem, Fličo. Takže vlastne pri leasingu ani netreba používať účet 042 pri kúpe vozidla, len na jeho zhodnotenie sledovať výšku a nad 30.000,- odpisovať ako iný majetok. Už som to 3x prerábala, tak ma čaká štvrtý...
fličo
01.03.05,10:42
Ja si to robím tak (máme to aj v internej smernici), že v priebehu roku si to pokojne dávam na 042-analytika TZ a k 31.12. tento analytický účet "zhodnotím" - t.j. ak mám na nejaký konkrétny majetok TZ vyššie ako 30 tis Sk, tak ho zaradím a odpisujem. Ak nie, tak to preženiem cez zásoby a dám do spotreby na 501.
Leasing - autá (môže sa to líšiť, závisí od leasing.zmluvy a splátok) od 1.1.2004 účtujem takto:
042xx/474xx - prevzatie predmetu leasingu (zmluva)
022xx/042xx - zaradenie leasingu
551xx/082xx - odpisy
474xx/474xx - istina podľa splátkového kalendára
1.zvýšená splátka
343xx/474xx - dph k istine (tu máme analytiku,kde nie je nárok ide to na 548, kde je, tak analytika 343)
ostatné splátky
474xx/221xx - úhrada prenajímateľovi
474xx/474xx - istina podľa splátkového kalendára
343xx/474xx - dph k istine
562xx/474xx - finančná služba
343xx/474xx - dph k finančnej službe
474xx/474xx - úhrada prenajímateľovi
Takže 042 sa pri leasingu úplne normálne používa
valeriam
01.03.05,10:46
Hm, zle som to napísala..., myslela som, že vozidlo nedať na 042, všetko ostatné v priebehu roka dávať na tento účet a sledovať...
ešte by ma zaujímalo- ako to preženieš cez zásoby? To je už síce iná téma, ale keď si to spomenul...
fličo
01.03.05,10:56
V smernici máme uvedené: V prípade, že čiastka k jednotlivému majetku nepresiahne výšku 30 tis Sk, technické zhodnotenie sa zaúčtuje na ťarchu príslušného účtu 112-sklad dlhodobého hmotného majetku a výdaj sa účtuje na ťarchu príslušného účtu 501-spotreba ostatného dlhodobého hmotného majetku.
Robíš to tak, ako keby si účtovala príjem materiálu na sklad a potom ho vydávala. Ešte máme operatívnu evidenciu, kde "zaraďujeme" takýto majetok, ktorý chceme sledovať a pri sklade to nie je možné, podlieha vnútornej inventarizácii a pri zaraďovaní používame neúčtovné druhy pohybov. Čiže metodicky je to ošetrené, ale aj napriek tomu ho máme v operatívnej evidencii najmä kvôli VT, nábytku a podobným druhom, kde chceme presne vedieť, kto ho používa atď.
Mirkaska
23.09.05,11:42
Ja si to robím tak (máme to aj v internej smernici), že v priebehu roku si to pokojne dávam na 042-analytika TZ a k 31.12. tento analytický účet "zhodnotím" - t.j. ak mám na nejaký konkrétny majetok TZ vyššie ako 30 tis Sk, tak ho zaradím a odpisujem. Ak nie, tak to preženiem cez zásoby a dám do spotreby na 501.

Môžem dať TZ do 30 000,- priamo do nákladov aj pri leas. aute v prvom roku leasingu?