mamúšik
05.11.07,10:56
Zdravím , ak robím chybu, prosím o prepáčenie, nakoľko som už dosť dlho nebola na tejto stránke.
takže prosím o info- na stránke finančník som našla info, že výška odvodov do Soc.poisťovne ani do zdravot.poistovne sa nememí z titulu z upravenej min.mzdy.Výpočet uvádzal rovnaké sadzby platné k 30.9. ako aj od 1.10.2007 múže mi to niekto vysvetliť ,prosím?:eek::confused:
vďaka za odpoveď
Rozalka
05.11.07,10:07
Zdravím , ak robím chybu, prosím o prepáčenie, nakoľko som už dosť dlho nebola na tejto stránke.
takže prosím o info- na stránke finančník som našla info, že výška odvodov do Soc.poisťovne ani do zdravot.poistovne sa nememí z titulu z upravenej min.mzdy.Výpočet uvádzal rovnaké sadzby platné k 30.9. ako aj od 1.10.2007 múže mi to niekto vysvetliť ,prosím?:eek::confused:
vďaka za odpoveď
http://www.porada.sk/t64077-zmena-odvodov-szco-po-zmene-minimalnej-mzdy.html
ekopo
05.11.07,10:09
Sadzby zostávajú rovnaké, menila sa len výška minimálnej mzdy.

Info akú uvádzaš, som na stránke finančník nenašiel...
Rozalka
05.11.07,10:16
Sadzby zostávajú rovnaké, menila sa len výška minimálnej mzdy.

Info akú uvádzaš, som na stránke finančník nenašiel...

Ani ja som tam nič také nenašla, navyše zlezaradil.
Nechápem, načo číta finančníka, keď tu má nás, celú PORADU. :):):);)
Rozalka
07.11.07,10:59
"vygúglené" zo socpoist.sk:

Z nového minimálneho vymeriavacieho základu sa platí po prvý raz najneskôr do 8. novembra 2007

05.11.2007 Už len niekoľko dní ostáva do zaplatenia poistného na sociálne poistenie podľa novej výšky minimálneho vymeriavacieho základu v sume 8 100 Sk. Zmena sa týka tých zamestnancov, povinne nemocensky poistených a povinne dôchodkovo poistených samostatne zárobkovo činných osôb, dobrovoľne nemocensky poistených osôb, dobrovoľne dôchodkovo poistených osôb a dobrovoľne poistených osôb v nezamestnanosti, ktorých vymeriavací základ do 30. septembra 2007 bol mesačne najmenej 7600 Sk alebo ktorých vymeriavací základ bol v rozpätí od 7601 Sk do 8099 Sk. Títo poistencisú povinní platiť poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia v sumách určených percentuálnou sadzbou z vymeriavacieho základu 8100 Sk, a to prvýkrát za kalendárny mesiac október 2007. Keďže sa platí spätne, t. j. za predošlý mesiac, znamená to, že poistné za október 2007 sú povinní zaplatiť najneskôr do 8. novembra 2007. K tomuto dátumu majú byť sumy poistného už na účte Sociálnej poisťovne.
Podľa nového minimálneho vymeriavacieho základu sa poistné má zaplatiť takto:
Zamestnanec:

na nemocenské poistenie 1,4 % v sume 114 Sk mesačne,
na starobné poistenie 4 % v sume 324 Sk mesačne,
na invalidné poistenie 3 % v sume 243 Sk mesačne,
na poistenie v nezamestnanosti 1 % v sume 81 Sk mesačne, t. j. poistné v celkovej sume 762 Sk mesačne.Zamestnávateľ:

na nemocenské poistenie 1,4 % v sume 114 Sk,
na starobné poistenie 14 % v sume 1134 Sk,
na invalidné poistenie 3 % v sume 243 Sk,
na poistenie v nezamestnanosti 1 % v sume 81 Sk,
na garančné poistenie 0,25 % v sume 21 Sk,
na úrazové poistenie 0,8 % v sume 65 Sk,
do rezervného fondu solidarity 4,75 % v sume 385 Sk, t. j. poistné v celkovej sume
2 043 Sk. Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba:

na nemocenské poistenie 4,4 % v sume 357 Sk mesačne,
na starobné poistenie 18 % v sume 1458 Sk mesačne,
na invalidné poistenie 6 % v sume 486 Sk mesačne,
do rezervného fondu solidarity 4, 75 % v sume 385 Sk mesačne, t. j. poistné
v celkovej sume 2686 Sk mesačne.Dobrovoľne nemocensky poistená osoba:

na nemocenské poistenie 4,4 % v sume 357 Sk mesačne.Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba:

na starobné poistenie 18 % v sume 1458 Sk mesačne,
na invalidné poistenie 6 % v sume 486 Sk mesačne,
do rezervného fondu solidarity 4,75 % v sume 385 Sk mesačne, t. j. poistné v celkovej sume 2329 Sk mesačne.
Dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti:

na poistenie v nezamestnanosti 2 % v sume 162 Sk mesačne.Sumy poistného na jednotlivé druhy sociálneho poistenia sa určujú percentuálnou sadzbou z vymeriavacieho základu dosiahnutého v rozhodujúcom období. Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné. Výška minimálnej mzdy bola nariadením vlády SR určená s účinnosťou od 1. októbra 2007 na 8100 Sk mesačne



Dokument bol revidovaný: 05.11.2007