olala
05.11.07,11:12
Majer vlastní 8 ľudí - vzdialenejšia a bližšia rodina. Vzdialenejsia rodina majú menšie podiely a my a este jedna rodina máme väčšie podiely. Doteraz na ňom hospodárila táto jedna rodina s väčším podielom, ale v septembri zomrel a jeho žena sa s ostatnými dohodla, že to chce predať /náhodou sme sa dozvedeli, že oni o tom už uvažujú dlhšie/ a nám to bolo oznámené na "rodinnom stretnutí" s tým samozrejme, aby sme hned súhlasili. Nesúhlasili sme - nechali sme si čas na rozmyslenie, moc sa nám to nechce predávať. Môžu nás nejako k tomu donútiť a ak predať na čo si dať pozor. Rodinné vzťahy medzi nami nie sú práve najlepšie. Sme väčšinový vlastníci ale poriadne nevieme nič čo sa robilo na majeri, vždy sa všetko robilo tak, aby sme o tom vedeli čo najmenej, dokonca sme sa nemohli tam ísť ani pozrieť. Vždy sa na niečo vyhovorili. Majer /asi 80 ha-orná pôda + dve budovy/ sa nachádza v okrese Trnava mimo územia obce. Poradte prosím čo by ste robili vy? Teda predať či nepredať, ak áno na čo si dať pozor? Prosím poradte- dali nám lehotu na vyjadrenie-2 týždne!!
Chobot
05.11.07,11:00
Majer vlastní 8 ľudí - vzdialenejšia a bližšia rodina. Vzdialenejsia rodina majú menšie podiely a my a este jedna rodina máme väčšie podiely. Doteraz na ňom hospodárila táto jedna rodina s väčším podielom, ale v septembri zomrel a jeho žena sa s ostatnými dohodla, že to chce predať /náhodou sme sa dozvedeli, že oni o tom už uvažujú dlhšie/ a nám to bolo oznámené na "rodinnom stretnutí" s tým samozrejme, aby sme hned súhlasili. Nesúhlasili sme - nechali sme si čas na rozmyslenie, moc sa nám to nechce predávať. Môžu nás nejako k tomu donútiť a ak predať na čo si dať pozor. Rodinné vzťahy medzi nami nie sú práve najlepšie. Sme väčšinový vlastníci ale poriadne nevieme nič čo sa robilo na majeri, vždy sa všetko robilo tak, aby sme o tom vedeli čo najmenej, dokonca sme sa nemohli tam ísť ani pozrieť. Vždy sa na niečo vyhovorili. Majer /asi 80 ha-orná pôda + dve budovy/ sa nachádza v okrese Trnava mimo územia obce. Poradte prosím čo by ste robili vy? Teda predať či nepredať, ak áno na čo si dať pozor? Prosím poradte- dali nám lehotu na vyjadrenie-2 týždne!!

Je jedno, aký podiel má ten-ktorý spoluvlastník, všetci majú rovnaké vlastnícke práva na nehnuteľnosť. A to, že ste nevedeli, čo sa tam deje, tak to bola len vaša chyba, že ste si riadne neuplatnili vlastnícke práva.

Nemusíte predávať nehnuteľnosť, pokiaľ vyplatíte ostatných spoluvlastníkov. Ak sa však nedohodnete, môžu ostatní spoluvlastníci dať návrh na súd o vysporiadanie spoluvlastníctva. A záleží od súdu, ako rozhodne - buď vám prikáže vyplatiť ostatných spoluvlastníkov, alebo môže aj nariadiť predaj a rozdelenie peňazí.

A či predať, alebo nie? To si už musíš zodpovedať sám. Nikto iný nemôže za teba rozhodovať, lebo nepoznáme pomery, nepoznáme ten pozemok, nepoznáme tvoj vzťah k tomu pozemku (napr. keby si si to chcel z nostalgie ponechať, lebo tam pracoval tvoj pradedko). Preto nikto nevie povedať, či je lepšie ponechať alebo predať. Urob si na papier šibenicu, na jednu stranu daj argumenty prečo predať, a na druhú stranu prečo nepredať. Potom uvidíš.

A ak to nechceš predať, teda vy, čo vlastníte väčšinu, to nechcete predať, mali by ste sa zamyslieť, ako sa vysporiadať s tými menšinovými vlastníkmi. Lebo ak to budete naťahovať, skôr či neskôr sa obrátia na súd o to vysporiadanie.
olala
05.11.07,12:20
A ako sme si mali uplatniť tie vlastnícke práva, normálne sa s nimi rozprávať nedalo a kedže sme sa nechceli vadiť a ťahať po súdoch nechali sme sa tak. A este mi môžete povedať kto platí daň za pozemky ked sme ich dali do prenájmu. Ten kto ich má v prenájme alebo ten kto ich vlastní. A na čo si máme dať pri predaji pozor? Oni chcú aby sme splnomocnili jedného človeka, ktorý bude za nás jednať o predaji.
Chobot
05.11.07,15:05
A ako sme si mali uplatniť tie vlastnícke práva, normálne sa s nimi rozprávať nedalo a kedže sme sa nechceli vadiť a ťahať po súdoch nechali sme sa tak.

Nuž, to je pravda. Ťažké je naťahovať sa s rodinou. Ale mali ste na to plné právo využívať tú nehnuteľnosť (trebárs nasadiť si tam niečo).


A este mi môžete povedať kto platí daň za pozemky ked sme ich dali do prenájmu. Ten kto ich má v prenájme alebo ten kto ich vlastní.

Daň z nehnuteľnosti platí majiteľ nehnuteľnosti.


A na čo si máme dať pri predaji pozor? Oni chcú aby sme splnomocnili jedného človeka, ktorý bude za nás jednať o predaji.


Ak nedôveruješ tomu, koho chcú splnomocniť, trvaj na tom, že chceš byť prítomný na rokovaniach. Možno by som doporučil nesplnomocňovať na odpis zmluvy, lebo by mohol urobiť ten splnomocnený nejakú nekalosť. Lepšie je podpisovať kúpno-predajnú zmluvu osobne, aspoň vidíš, čo podpisuješ a za akých podmienok.
Mária27
05.11.07,15:15
Myslím, že daň z nehnuteľnosti môže platiť aj nájomca, ak sa tak dohodli ( za mňa platí družstvo).

Ak by ste nechceli odkupovať ich podiely, ešte by sa dalo spoluvlastníctvo reálne rozdeliť, nech si predajú svoju časť.
Je aj tá možnosť, že by predali svoje časti bez reálneho rozdelenia a vy by ste zostali spoluvlastníkmi s novými majiteľmi.
ian belian
05.11.07,16:34
Súhlasím s autormi odpovedí.
Neviem či Vám pomôžem, ale kliknite si na verejného ochrancu práv a tam si kliknite na Spoluvlástníctvo a odpovede


Výňatok z toho:
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Zmluvná voľnosť spoluvlastníka je určitým spôsobom obmedzená, pretože OZ ustanovuje, že ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú ostatní spoluvlastníci predkupné právo. Toto neplatí len v tom prípade, ak spoluvlastník svoj podiel prevádza blízkej osobe, teda napr. dieťaťu, súrodencovi, manželovi, rodičovi.
Ak spoluvlastník zamýšľa svoj podiel previesť na iné než blízke osoby, musí najskôr svoj podiel ponúknuť ostatným spoluvlastníkom (zákonné predkupné právo, ktoré vzniká zároveň so vznikom podielového spoluvlastníctva).
Ak povinný spoluvlastník nerešpektoval zákonné predkupné právo a svoj podiel previedol na inú než blízku osobu bez toho, aby ho najskôr ponúkol ostatným spoluvlastníkom, je právny úkon, na základe ktorého došlo k prevodu spoluvlastníckeho podielu, relatívne neplatný, čo znamená, že oprávnení spoluvlastníci sa môžu v zákonnej premlčacej lehote neplatnosti tohto úkonu dovolať na súde.
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Dúfam, že ombudsman má pravdu.
Nájdete tam toho viac.
belo
Mária27
05.11.07,20:59
Máš pravdu, spoluvlastník pri prevode (okrem osoby blízkej) musí dať ponuku najprv ostatným spoluvlastníkom. Ak títo jeho podiel nechcú, alebo nesúhlasia so cenou, ich predkupné právo zaniká.
olala
07.11.07,11:10
Ďakujem všetkým za odpovede.
Nám išlo najmä o to, že keď som čítala iné príspevky, tak tam odporúčali s predajom pozemkov počkať/do roku 2011/, lebo vraj hodnota pozemkov bude rásť. Lenže mi nemáme asi inú možnosť ako súhlasiť s predajom, keďže na vyplatenie ostatných nemáme. Rozdeliť si tie pozemky - to sa asi nedá- na rôznych miestach je pôda iná- okrem toho sú v tom i pasienky, hospod. budovy, ....
Asi by to nebolo jednoduché a ani lacné. Ešte sme rozmýšľali vziať to do prenájmu od nich, tak ako to mal doteraz ujo v prenájme. A vlastne ani na tom nerobil, lebo on to dal do po dvoch rokoch do prenájmu družstvu. Lenže s tým oni asi súhlasiť nebudú. Takže nám asi naozaj ostáva už len predaj. A neviete prosím za koľko sa teraz predáva orná pôda v obci Košolná? A ešte jedna otázka- v nájomnej zmluve s ujom bolo napísané, že platiť daň z pozemkov bude on za všetkých- lenže on to robil tak, že ju síce platil ale strhával si to z nájmu, ktorý nám vyplácal. Pritom som čítala, že daň z pozemkov ak sú prenajaté na viac ako 5 rokov a nájomca je zapísaný v katastri -tak má platiť daň on. Je to tak či nie?
morgov
10.11.07,15:12
Váž. Olala,
Vlastním podobný majer, ako Vy, tak skúsim Vám povedať pár rád.

1/ Cena pôdy sa dá ľahko zistiť na stránke, výskúmný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy na území celého Slovenska na ktoromkoľvek mieste www.vupu.sk (http://www.vupu.sk) zvyčajne je to od 1 SK - 13 Sk, úradná cena, mimochodom pri Trnave sú najlepšie bonitné pozemky na Slovensku, hlavne kvôli klíme, Košolná má priemer 5,86Sk za ornú pôdu,
2/ Nakoľko je Vás 8 vlastníkov - radím Vám predať, každým úmrtím bude
sa majer rozdrobovať, následnými dedičskými konaniami bude počet vlastníkov stúpať, nikdy sa nedohodnete na cene,
3/ Treba zistiť či v budúcnosti sa nebude na pozemkoch stavať /dialnica a pod./ v tom prípade by cena rapídne stúpla aj niekoľko 100 sk/m, treba vidieť územný plán obce Košolná,
4/ Dôležitá okolnosť je aj existujúca nájomná zmluva na akú dobu sú v prenájme, odporúčam dávať do nájmu len na 5 rokov, v prípade predaja
veľmi dôležitá okolnosť,
5/ Daň z pozemkov by som si vždy platil ja ako vlastník, i keď družstvo hu chce platiť - nedoporučujem, i ked Vám sa to zdá výhodné, nie je to tak,
v budúcnosti má byť zrušená, budete vo výhode, ;)
olala
13.11.07,10:22
Ďakujem za rady. Nakoniec sme sa boli poradiť za právnikom a ten nám odporučil ešte nepredávať, pretože jedným zo spoluvlastníkov je i neplnoletá osoba/ je to môj brat- má 15rokov/ a s tým sú vraj zbytočné problémy. Takže nám odporučil počkať ešte tri roky.
Prosím Vás nemáte niekto skúsenosti s prenájmom pôdy?
Môžem i ja/ aj keď nemám živnosť- a neplánujem osobne hospodáriť na tej pôde/ zobrať do prenájmu od ostatných spoluvlastníkov pôdu a následne ju dať do prenájmu agropodnikateľovi? Ide mi totiž o to, že som si zistila, že za prenajetie 90ha pôdy môj známy dostáva 100000 ročne od agropodnikateľa, ktorý na tom hospodári. Takže keby som vyplatila ostatných spoluvlastníkov 100000-80000 ostalo by mi 20000 na údržbu budov, ktoré sú na majeri. Totiž pôda sa dá dať do prenájmu, ale tie budovy moc nie, a predsa tri roky to treba akotak udžiavať. Máte s tým prosím niekto skúsenosti?
morgov
13.11.07,11:58
Olala,

No pekne si si to rozhútala. Ale, nie je to možné, už len pre to, že agropodnikateľ, ktorému by si to dala do podnájmu musí mať uzatvorenú
zmluvu min na 5 rokov, aby na tvoju pôdu dostal dotácie. A ty si povedala
že predaj chcete realizovať už o tri roky.
Ďalej, pri prenájme /aj ja prenajímam/ musíš doložiť k nájomnej zmluve
list vlastníctva. No pochybujem, že tvoj nájomca podnikateľ uzavrie s tebou zmluvu, keď budeš mať len 1/8 výmery.
Navyše podľa mňa, by si si musela už vybaviť živnosť. Zbytočne sa zamotávať.
Choď za druhým právnikom, alebo dobrou realitkou, neplnoletosť nie je
problém.;)
olala
13.11.07,15:48
Ďakujem Ti morgov a prečo si myslíš, že neplnoletosť nie je probém?
Právnička povedala, že kúpnu zmluvu bude musieť schváliť súd a že to trvá niekedy aj dva roky. Kto si to teda bude chciet kúpiť ak bude mať čakať ?