E15
05.11.07,12:43
Živnostník účtujúci v jednoduchom účtovníctve si kúpil na leasing os. automobil v októbri 2006. Od 1.11.2007 je štvrťročný platca DPH. Môže si uplatňovať DPH z leasingových splátok ?
vikinka
05.11.07,12:49
Nie,pri osobnom aute nie je nárok na odpočet DPH.
Aljok
05.11.07,14:04
Na upresnenie čo je os. automobilom podľa ZDPH

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47),
e) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.