emily
01.03.05,10:51
Ako riešite v JU, keď na podnikateľský účet prídu peniaze od kamaráta, ktoré nemajú nič spoločné s podnikaním
Ľuba
01.03.05,09:52
Ostatné príjmy - neovplyvňujúce ZD.
lenkak
01.03.05,11:12
Takisto ako Ľuba.
emily
01.03.05,12:38
Dik. Tiež to tak robím, ale nemali by tam tie peniaze lietať po tom účte? však?
Zita5
01.03.05,12:43
Je to podozrivá transakcia. Kamarát nech posiela peniaze na osobný účet. Čo sa týka príjmu treba si na to dávať pozor. Bude musieť veľmi presvedčiť kontrolu , že tie peniaze nemajú nič spoločné s podnikaním . Já to vidím takto . Neviem ako ostatní .
Mickya
01.03.05,12:43
Presne tak, ako píšeš.
Niekde som tu čítala, že daňovákom musíš aj dokázať, či to náhodou napr. nie je úhrada nejakej faktúry.
Mickya
01.03.05,12:44
Zitka, predbehla si ma, ja mám tiež taký názor.
Zita5
01.03.05,12:45
Zitka, predbehla si ma, ja mám tiež taký názor.
Dík, ale to by som si netrúfla spraviť .
Mickya
01.03.05,12:51
Dík, ale to by som si netrúfla spraviť ......;) :) :rolleyes: .....
emily
01.03.05,13:00
vidím, že máte rovnaké pocity ako ja (zadávateľ otázky)...aj mne sa to nezdá také jednoduché.....no čo neostáva mi nič iné len na to toho môjho klienta upozorniť, ako na možné riziko a eto vsio....spätne nič nevyčarujem, keď mi teraz igelitku vysypal... a ešte perlička: celý rok mu odpisovali a pripisovali 90,- sk (fond zamestnanosti) na účte a on si to nevšimol, že tam má zlé číslo účtu
elusion
09.03.05,20:16
Dobry vecer damy,

viete mi, prosim, poradit, co spravit v presne opacnej situacii - z podnikatelskeho uctu odisli omylom peniaze na osobny ucet kamarata, bez suvisu s podnikanim?

Vzhladom na precitane sa mi nepozdava z toho spravit "Ostatné výdaje - neovplyvňujúce ZD...

Dakujem
lenkak
09.03.05,20:20
Osobná spotreba podnikateľa - výdavok nevplyvňujúci ZD.
elusion
09.03.05,20:32
Hm, myslel som si ze pojem "osobna spotreba" znamena, ze si mozem vybrat hotovost alebo si spravit prevod z podnikatelskeho uctu na moj osobny ucet. Nie ze to poslem niekam inde. Ale ked o tom teraz logicky uvazujem, co koho do toho, ked to neznizi zaklad dane...
Dakujem
veronica
16.03.05,15:11
Hmm ja mám opačný problém :( . Nevšimla som si, že na faktúrke bol môj osobný účet, faktúrku mi uhradili pochopiteľne na ten účet aký bol daný :rolleyes: .

Chcem sa spýtať ako to mám zaúčtovať? Mám si peňiažky previesť na podnikateľský a zaznamenať to ako zdaniteľný príjem? ako keby sa nič nestalo?
Alebo budem musieť v daňovom uvádzať aj môj osobný účet a keď príde kontrola má právo ho kontrolovať, pretože mám tam veľmi veľa príjmov, nie však z podnikania bolo by veľmi obtiažné im vysvetlovať, pôvod tých príjmov.
Ak by mi prosím mohol s týmto pomôcť budem veľmi rada..Ďakujem
Zita5
16.03.05,15:27
Hmm ja mám opačný problém :( . Nevšimla som si, že na faktúrke bol môj osobný účet, faktúrku mi uhradili pochopiteľne na ten účet aký bol daný :rolleyes: .

Chcem sa spýtať ako to mám zaúčtovať? Mám si peňiažky previesť na podnikateľský a zaznamenať to ako zdaniteľný príjem? ako keby sa nič nestalo?
Alebo budem musieť v daňovom uvádzať aj môj osobný účet a keď príde kontrola má právo ho kontrolovať, pretože mám tam veľmi veľa príjmov, nie však z podnikania bolo by veľmi obtiažné im vysvetlovať, pôvod tých príjmov.
Ak by mi prosím mohol s týmto pomôcť budem veľmi rada..Ďakujem
Já by som to zaúčtovala normálne do príjmu OVZD/ cez pokladnu / , priložila by som k PPD kópiu výpisu z môjho osobného účtu + faktúrku . Pri kontrole by som to zdôvodnila . Veď predsa nejde o peniaze , ak by si ich tam fyzicky nemala , ide o to ,aby sa tá uhrada dostala do príjmu OVZD . Toť môj názor .
veronica
16.03.05,15:47
Hmm ďakujem prosím ťa ale čo je to OVZD?
ondrejvla
16.03.05,15:52
Hmm ďakujem prosím ťa ale čo je to OVZD?Je to príjem ovplyvňujúci základ dane.
Zita5
16.03.05,15:52
Myslela som príjem ovplyvňujúci základ dane .
veronica
16.03.05,15:52
ďakujem ti ete raz pekne veľmi si mi pomohla :)
Prajem ti pekný dníček papa
Vera
16.03.05,15:54
Ja mám tiež ten problém, síce som to dala na príjmy neovplyvňujúce ZD, ale tiež som ho na to upozornila...no uvidíme.
On nemá totiž súkromný účet, len firemný
Zita5
16.03.05,15:59
Vera , vieš keď si dá občas nejakú súkromnú úhradu zo svojho podnikateľského účtu tak osobne na to nepoviem nič- ne,alo by to byť no... , ale ak si dá poslať na účet úhradu a bude tvrdiť , že je súkromná a mala som aj taký prípad , tak k tomu nemám komentár . Z toho vyplýva , že ešte je dosť živnostníkov , ktorý si takú základnú a pritom jednoduchú vec nevedia uvedomiť .
Janka6685
03.04.05,09:21
Ahojte. Chcem sa opýtať, či podnikateľ musí mať podnikateľský účet? Nestačí mu len osobný, ak si dá pozor, aby sa tam diali len pohyby súvisiace s jeho podnikaním? Potrebujem súrne o vysvetlenie, lebo o pár dní mu príde na účet suma súvisiaca s podnikaním a ak by potreboval podnikateľský účet, poslala by som ho v pondelok zriadiť si ho (ak to stihne).
kukučka
03.04.05,09:43
Janka podnikateľský účet nie je povinný, ale je dobré ho mať. Aj keď len občas príde nejaká úhrada, SZČO platí predsa odvody, dane. Nikdy by som to nemiešala s osobným, veď čítaš v iných príspevkoch aké potom vznikajú problémy. To už radšej nech mu tú sumu vyplatia v hotovosti, prípadne zloženkou!
Janka6685
03.04.05,10:16
Viem, že je lepšie mať podnikateľský účet a možno bude ťažké sledovať to, ale ak si dá podnikateľ pozor, nemuseli by vzniknúť problémy. Ale veľmi pekne ďakujem za radu.

A aký je vlastne rozdiel v tých účtovch. Asi sú náklady na podnikateľksý účet väčšie. A potom tu vzniká ďalšia otázka: ak mám podnikateľský účet, môžem si náklady na jeho prevádzku zahrnúť do nákladov OvZD. Pri osobnom to asi nepôjde, však?
babenko1
03.04.05,10:44
presne tak.. všetky bankové poplatky pri podnikateľskom účte idú do výdavkov, nákladov...
Janka6685
03.04.05,10:51
presne tak.. všetky bankové poplatky pri podnikateľskom účte idú do výdavkov, nákladov...
Takže pri osobnom, ak je používaný iba na podnikanie to tak nie je?

Preto sa toľko pýtam, lebo nevim, či sa naozaj ten účet rozlišuje na podnikateľský a osobný (myslím v banke), alebo si len podnikateľ zriadi dva účty a len si povie, že jeden je podnikateľský a druhý osobný.
kukučka
03.04.05,11:17
Už v banke ho označíš za podnikateľský a poplatky sú tuším vyššie, treba ho zahlásiť na DÚ. Jednoducho s určitými administratívnymi nákladmi musí podnikateľ rátať a v žiadnom prípade nemiešať, už sa tu o tom dosť popísalo. Len ho pekne pošli do banky, alebo platba z rúčky do rúčky, to však musí zvážiť sám. Dúfam, že nie je mio padre . . .:D Prepáč, to mi ešte doznieva prvoaprílová radosť!
ondrejvla
03.04.05,11:57
Ak plánuje platby cez účet, jednoznačne odporúčam otvoriť bežný-podnikateľský účet. Je možné viesť úhrady aj na osobnom účte, ale treba presne sledovať položky, aby nedošlo k omylom, s akými sa tu stretávame, tzn.musí byť presne prehľad, ktorá platba je súkromná a ktorá podnikateľská.
Janka6685
03.04.05,14:20
Ďakujem za Vaše názory a rady.
kira
15.02.06,13:52
Ako by som mala správne zaúčtovať v JÚ ak podnikateľ zaplatí kartou zo súkromného účtu položku, ktorá s týka podnikania. Banku mu neevidujem.
Môžem to dať výdaj z pokladne i keď bločku ja napísané "platba kartou"?
Ďakujem za názory
Zita5
15.02.06,13:59
Ako by som mala správne zaúčtovať v JÚ ak podnikateľ zaplatí kartou zo súkromného účtu položku, ktorá s týka podnikania. Banku mu neevidujem.
Môžem to dať výdaj z pokladne i keď bločku ja napísané "platba kartou"?
Ďakujem za názory

Normálne by som vystavila VPD priložila blok a vyplatila z pokladne sumu , ktorú zaplatil kartou zo súkromného účtu.
kira
15.02.06,14:04
Normálne by som vystavila VPD priložila blok a vyplatila z pokladne sumu , ktorú zaplatil kartou zo súkromného účtu.

Zita5 ďakujem
Romant
16.02.06,16:47
Pripájam sa k Ľube, veď podnikateľ si môže vložiť aj peniaze z osobného účtu, ak mu na BÚ nestačia peniaze na úhradu faktúr (napr. prefinancovanie väčšieho výdavku). Je to príjem NZD.
din
11.03.06,22:28
Ahoj,
podla toho, co som si precital, som zistil ze som to riadne presvihol a preto Vas prosim o radu. Zacal som podnikat ako student zivnostnik a moj tichy spolocnik trval na tom, ze uhrady faktur budu chodit na jeho ucet.(s cim som ako uz teraz viem nemal suhlasit - ale stalo sa). Takto preslo za obdobie (od 1.8.2005 do 31.12.2005) 5 faktur. Chcem sa spytat, co s tym mam teraz robit. Samozrejme od roku 2006 mi chodia vsetky platby na moj ucet - uz som to pochopil.
Prosim pomozte mi v tejto zufalej situacii :mee: ...dakujem
Zita5
11.03.06,22:30
Ahoj,
podla toho, co som si precital, som zistil ze som to riadne presvihol a preto Vas prosim o radu. Zacal som podnikat ako student zivnostnik a moj tichy spolocnik trval na tom, ze uhrady faktur budu chodit na jeho ucet.(s cim som ako uz teraz viem nemal suhlasit - ale stalo sa). Takto preslo za obdobie (od 1.8.2005 do 31.12.2005) 5 faktur. Chcem sa spytat, co s tym mam teraz robit. Samozrejme od roku 2006 mi chodia vsetky platby na moj ucet - uz som to pochopil.
Prosim pomozte mi v tejto zufalej situacii :mee: ...dakujem

Ak si fakturoval Ty ako firma , tak príjmy zdaňuješ v Tvojom DP za rok 2005.
din
11.03.06,22:37
4 Zita5,
ano, to ja viem ,ale co s tym, ked mi pride kontrola? Sice mam jeho vypisy z uctu, ale ako sa budem tvarit, ze platby z mojej cinnosti isli na cudzi ucet - nebudu sa na mna pozerat ako na nejakeho podvodnika? - resp. nebude im to divne?
dakujem
Zita5
11.03.06,22:38
Ešte doplním, vzhľadom k tomu , že fakturáciu previedla Tvoja firma a sú to zdaniteľné príjmy , ktoré úzko súvisia s Tvojou činnosťou , tak aby si to ako tak zachránil k faktúram si prilož príjmové pokladničné doklady na základe PPD zaúčtuj príjem do peňažného denníka a zdaníš uvedené príjmy .

Tichý spoločník ak trval na tom , tak teraz nech sa s tým vysporiada , ale Ty to budeš mať v poriadku .Ovšem neviek aká dohoda bola medzi SZČO a tichým spoločníkom , ale treba s ním spraviť nejakú zmluvu a na základe tej mu vyplatiť jeho podiel , pretože určite podiel z fakturácie mal. Teda predpokladám, že zadarmo nerobí tichého ....
Zita5
11.03.06,22:40
4 Zita5,
ano, to ja viem ,ale co s tym, ked mi pride kontrola? Sice mam jeho vypisy z uctu, ale ako sa budem tvarit, ze platby z mojej cinnosti isli na cudzi ucet - nebudu sa na mna pozerat ako na nejakeho podvodnika? - resp. nebude im to divne?
dakujem

No to bude divné , že aké bankové výpisy predkladáš a eviduješ . Okrem iného si povinný daňovému úradu oznámiť pri registrácii aj číslo účtu , ktorý používaš v súvislosti s podnikaním a vlastne to nebude mať súvis a ešte pri tom preukazuješ BV iného daňovníka , môžeš mať pokutu ako hrom .
evina
11.03.06,22:56
Ahoj,
podla toho, co som si precital, som zistil ze som to riadne presvihol a preto Vas prosim o radu. Zacal som podnikat ako student zivnostnik a moj tichy spolocnik trval na tom, ze uhrady faktur budu chodit na jeho ucet.(s cim som ako uz teraz viem nemal suhlasit - ale stalo sa). Takto preslo za obdobie (od 1.8.2005 do 31.12.2005) 5 faktur. Chcem sa spytat, co s tym mam teraz robit. Samozrejme od roku 2006 mi chodia vsetky platby na moj ucet - uz som to pochopil.
Prosim pomozte mi v tejto zufalej situacii :mee: ...dakujem,

Chyba sa stala, ale každý problém treba riešiť. Ja by som to urobila ako píše Zitka hore v príspavku, prijala by som na základe príjmového pokladničného dokladu úhrady za uvedené faktúry do svojej pokladne, priložila by som výpisy Tvojho tichého spoločníka s vysvetlením, že faktúry boli omylom zaslané na jeho účet ako tichého spoločníka. Predpokladám, že bude ochotný spísať s Tebou i krátke vyjadrenie, kde potvrdí, že sa taká chyba stala. Všetci sa mýlia , príjmy priznáš .....
din
11.03.06,23:29
aj Tebe dakujem evina,
so Zitkou som uz pisal na ICQ a poradila mi. POvodne som si myslel, ze sa s tym ozaj nic neda robit, len cakat na riadnu pokutu.
BTW: to prehlasenie nebude problem spisat (dohodnem sa s nim), len teraz neviem, ci to ma byt doslova take prehlasenie ako si napisala? resp. kto sa ma k tomu vyjadrit....najlepsie asi obaja, ze?..
dakujem
evina
11.03.06,23:34
aj Tebe dakujem evina,
so Zitkou som uz pisal na ICQ a poradila mi. POvodne som si myslel, ze sa s tym ozaj nic neda robit, len cakat na riadnu pokutu.
BTW: to prehlasenie nebude problem spisat (dohodnem sa s nim), len teraz neviem, ci to ma byt doslova take prehlasenie ako si napisala? resp. kto sa ma k tomu vyjadrit....najlepsie asi obaja, ze?..
dakujem
Myslím, že najlepšie, ak obaja. Nazvala by som to napr. "Prehlásenie" krátko opísala a mali by ste to obaja podpísať:)