katka25
05.11.07,13:07
Jeden môj bývalý zamestnanec mal časté pns, a stalo sa 2x, že v čase ked bol na pn, čiže nepoberal žiadnu mzdu, chcel, aby som mu preplatila nevyčerpanú dovolenku. Ja som mu ju teda vyplatila a samozrejme z nej zaplatila aj odvody, ved je to mzda, resp. náhrada mzdy a zákon mi predsa prikazuje odvádzať z vymeriavacého základu... lenže zo sociálnej poisťovne mi zavolali, že z toho odvody som nemala stiahnuť, lebo zamestnanec v ten mesiac nepracoval, bol pn, a teda žiadne odvody do fondov sa neplatia. Nechápem :eek: , nie je to rozpor so zákonom ? Alebo je ešte nejaký vykonávací predpis o tom, alebo interný predpis v soc.p ? Lebo tým pádom mi síce vrátia preplatok, ale musím prerábať výkazy a zároven sa mi tým zvýši zdanitelná mzda a tým pádom aj dan, to je sranda teraz, či mám kvoli tomu prerábať celé vyúčtovanie preddavkov dane zo mzdy (ide o rok 2005) ????? :mad:
Nechcem sa dožiť toho, že o 5 rokov, ked mi prídu na kontrolu povedia, že im dlhujem na odovodoch a nasekajú mi penále.:mad:
dakujem za prípadne odopvede.
Dana K.
05.11.07,12:35
Ale nevyčerpaná dovolenka sa predsa môže preplatiť iba pri skončení pracovného pomeru nie? A normálne sa z toho platia odvody, takže problém bude skôr v tom, že si tú dovolenku preplatila.
jankasm
05.11.07,12:37
Jeden môj bývalý zamestnanec mal časté pns, a stalo sa 2x, že v čase ked bol na pn, čiže nepoberal žiadnu mzdu, chcel, aby som mu preplatila nevyčerpanú dovolenku. Ja som mu ju teda vyplatila a samozrejme z nej zaplatila aj odvody, ved je to mzda, resp. náhrada mzdy a zákon mi predsa prikazuje odvádzať z vymeriavacého základu... lenže zo sociálnej poisťovne mi zavolali, že z toho odvody som nemala stiahnuť, lebo zamestnanec v ten mesiac nepracoval, bol pn, a teda žiadne odvody do fondov sa neplatia. Nechápem :eek: , nie je to rozpor so zákonom ? Alebo je ešte nejaký vykonávací predpis o tom, alebo interný predpis v soc.p ? Lebo tým pádom mi síce vrátia preplatok, ale musím prerábať výkazy a zároven sa mi tým zvýši zdanitelná mzda a tým pádom aj dan, to je sranda teraz, či mám kvoli tomu prerábať celé vyúčtovanie preddavkov dane zo mzdy (ide o rok 2005) ????? :mad:
Nechcem sa dožiť toho, že o 5 rokov, ked mi prídu na kontrolu povedia, že im dlhujem na odovodoch a nasekajú mi penále.:mad:
dakujem za prípadne odopvede.

Neboj, penále Ti určite nenasekajú. ;)
Je pravda, že keď je zamestnanec celý mesiac na PN, nemá žiadny VZ pre SP, a tým pádom pokiaľ v tom mesiaci dostane nejaké odmeny, alebo ako u Vás preplatenú dovolenku, tak z toho odvody do SP neplatí. Takže neboj, kľudne to poprerábaj.
Ale zaujímalo by ma jedno. Prečo si mu tú dovolenku preplácala? Nie som si teraz na 100% istá, ale myslím, že v roku 2005 už platilo to, že dovolenka sa smie preplatiť len pri ukončení pracovného pomeru. Takže skôr by som videla problém v tomto. :cool:
Jana Motyčková
05.11.07,12:43
Odvody do SP počas PN sa neplatia - s výnimkou úrazového poistenia (viď ZSP_§141 a §138).
katka25
05.11.07,12:51
no teda, ja som žila v tom, že preplácanie dovolenky je vecou dohody. ked o to zamenstnanec požiada a zamestávateľ súhlasí, tak sa to môže aj v čase trvania pracovného pomeru ? Alebo nie? teraz som zmätená... :rolleyes:
Jana Motyčková
05.11.07,12:59
No nemôže, pozri Zákonník práce §116.
jankasm
05.11.07,13:10
no teda, ja som žila v tom, že preplácanie dovolenky je vecou dohody. ked o to zamenstnanec požiada a zamestávateľ súhlasí, tak sa to môže aj v čase trvania pracovného pomeru ? Alebo nie? teraz som zmätená... :rolleyes:

Robíš mzdy už dlhšie? Preštuduj si poriadne Zákonník práce, bez toho sa nedajú bezchybne a poctivo robiť mzdy.
Kedysi to platilo, že sa dovolenka mohla preplácať kedykoľvek, ale už dosť dlho to nie je možné.
veronikasad
05.11.07,13:13
no teda, ja som žila v tom, že preplácanie dovolenky je vecou dohody. ked o to zamenstnanec požiada a zamestávateľ súhlasí, tak sa to môže aj v čase trvania pracovného pomeru ? Alebo nie? teraz som zmätená... :rolleyes:
Ak som to dobre pochopila, nešlo o "preplatenie" dovolenky, ale zamestancovi ste namiesto PN-ky vykázali dovolenku v dochádzke. V tomto prípade ale PN-ka mala byť ukončená a odvody z náhrady mzdy za dovolenku sa platia. Keď ti volali zo sociálky, tak asi zamestnanec si PN-ku nedal ukončiť.

--------
Veronika
michelle84
05.11.07,13:15
Mám podobný prípad. Zamestnaňkyňa je od 9. 1. 2007 na PN. 5 dní dovolenky má nárok na preplatenie ku koncu roku. Ako mám postupovať, keď bude ešte aj k 31. 12. 2007 na PN? Odpočítať jej z vym. základu poistné a aj daň? Uplatniť nezd. čiastku dane?
Jana Motyčková
05.11.07,13:17
Mám podobný prípad. Zamestnaňkyňa je od 9. 1. 2007 na PN. 5 dní dovolenky má nárok na preplatenie ku koncu roku. Ako mám postupovať, keď bude ešte aj k 31. 12. 2007 na PN? Odpočítať jej z vym. základu poistné a aj daň? Uplatniť nezd. čiastku dane?
Ona bude končiť pracovný pomer 31.12.2007 ? Ak nie, nemožno jej preplatiť dovolenku.
Oprava :
Neuvedomila som si - v decembri bude možné preplatiť časť dovolenky z r.2006.
veronikasad
05.11.07,13:26
Mám podobný prípad. Zamestnaňkyňa je od 9. 1. 2007 na PN. 5 dní dovolenky má nárok na preplatenie ku koncu roku. Ako mám postupovať, keď bude ešte aj k 31. 12. 2007 na PN? Odpočítať jej z vym. základu poistné a aj daň? Uplatniť nezd. čiastku dane?
Ak má pracovný pomer na dobu určitú do 31.12. alebo skončí dohodou k 31.12. - vtedy s ňou môžete skončiť PP aj počas PN. V iných prípadoch až po skončení PN-ky. Dovolenku jej praplatíš pri skončení prac.pomeru.

-------
Veronika
katka25
05.11.07,13:27
Robím mzdy už pár rokov, ale len 2-4 zamestnancom, toto bol prvý prípad, ked niekto odomna požadoval preplatenie dovolenky, a ja som si to takto nesprávne vyložila :mee: ale moja chyba, neznalosť zákona neopsravedlnuje, pritom ZP mám dosť načítaný, ale asi len nejako povrchne :eek:
Ďakujem Vám. :)
katka25
05.11.07,13:38
Ak som to dobre pochopila, nešlo o "preplatenie" dovolenky, ale zamestancovi ste namiesto PN-ky vykázali dovolenku v dochádzke. V tomto prípade ale PN-ka mala byť ukončená a odvody z náhrady mzdy za dovolenku sa platia. Keď ti volali zo sociálky, tak asi zamestnanec si PN-ku nedal ukončiť.

--------
Veronika

Práveže som to vykázala ako : preplatenie dovolenky, v čase ked bol na pn, a vedela som o tom, že je na pn. On bol taký špekulant, chodil na pn skoro každý druhý mesiac a okrem nem. dávok, chcel aj nejakú mzdu, tak ma otravoval s tým preplatením dovoleniek, kedže si ich nemal času vybrať.A ja som mu naletela. Som rada,že sme sa ho už zbavili, brrrr. :(
Rozalka
05.11.07,17:56
Ona bude končiť pracovný pomer 31.12.2007 ? Ak nie, nemožno jej preplatiť dovolenku.
Od 1.9.2007 je možné preplatiť zvyšok dovolenky, ktorý presahuje základnú výmeru, ktorá je 20 dní, a keď mi zostane 25 dní, tak sa môže preplatiť 5 dní!!!
michelle84
06.11.07,04:51
Ak má pracovný pomer na dobu určitú do 31.12. alebo skončí dohodou k 31.12. - vtedy s ňou môžete skončiť PP aj počas PN. V iných prípadoch až po skončení PN-ky. Dovolenku jej praplatíš pri skončení prac.pomeru.

-------
Veronika


Pracovný pomer má na dobu neurčitú a nekončí sa. Len je stále na PN a podľa nového zákona jej môžem preplatiť tých 5 dní dovolenky, len neviem, čo s odvodmi, keď je stále na PN. Vymeriavací základ bude mať len za tých preplatených 5 dní dovolenky, poberá nemocenské dávky od Sociálnej poisťovne. Pomôžete mi?
GejzaH
06.11.07,05:22
Katka25,

k odvodom:

odvody do SP sa platia aspoň z min. vymeriavacieho základa pomerne k počtu kalendárnych dní, počas ktorých zamestnanec bol poistený. Keďže PN sa nepovažuje za dobu poistenia, a on bol celý mesiac PN, počet dní je 0. To znamená maximálny aj minimálny VZ sa prepočíta alikvôtne a neho to vychádza na nulu. Preto nemusí platiť poistenie. Podobne je to aj u zdravotného poistenia. Vzorec vyzerá takto:

MinVZ_v_akt_mesiaci = (minvz/počet dní v mesiaci) * počet dní poistenia

Podobne pre maximálne VZ:

MaxVZ_v_akt_mesiaci = (maxvz/počet dní v mesiaci) * počet dní poistenia

To sa dá aj krásne zneužiť. Ak zamestnancovi, ktorý je celý mesiac PN dáš v tom mesiaci napr. ročnú odmenu 50.000,- Sk, nemusíte z toho platiť ani korunu poistného.

Neviem či mzdy počítaš ručne alebo na nejakom programe, ale ak to počítaš programom, rýchle ho vymeň, lebo to sú základné veci, ktoré by softver mal ovládať. Ako vidíš, utekajú ti peniažky tam, kde o tim ani nevieš. Mala si šťastie, že sa ti ozvala SP. Keby ten chlap mal aspoň 1 deň odpracovaný, tak na to neprídeš ani ty ani SP. To isté platí aj o preplatení dovolenky. Ten softver to jednoducho nesmie dovoliť.
GejzaH
06.11.07,05:35
Mám podobný prípad. Zamestnaňkyňa je od 9. 1. 2007 na PN. 5 dní dovolenky má nárok na preplatenie ku koncu roku. Ako mám postupovať, keď bude ešte aj k 31. 12. 2007 na PN? Odpočítať jej z vym. základu poistné a aj daň? Uplatniť nezd. čiastku dane?


S tým preplatením dovolenky to až také horúce nebude. Prečo jej vzikne nárok na preplatenie 5 dní dovolenky? Podľa toho čo píšeš za tento rok jej vôbec navznikne nárok na dovolenku. Odporúčam naštudovať Zákonník práce. Dovolenka sa kráti za prvých 100 neodpracovaných dní o 1/12 a za každých neodpracovaných 22 dní o ďalšiu 1/12.
Vzhladom k tomu, že ona môže mať odpracovaných max. 5 dní v tomto roku, ako píšeš je od 09.01.2007 PN, nemá nárok ani podľa odpracovanej doby (tam je tiež podmienka min. 22 odpracovaných dní na 1/12 ročnej výmery).

Preplatiť by si mohla vtedy, ak tých 5 dní má prenesené z minulého roku, a v minulom roku mala nárok aspoň na 25 dní dovolenky. V ostatných prípadoch nepreplatiť!

Zase mi nedá aby som sa neopýtal: ten tvoj program ti to nepočíta a stále ukazuje celoročný nárok? :mad: V tom prípade ho zahoď, lebo okráda vašu firmu (alebo toho komu počítaš mzdy, v tom prípade ti kazí "dobré meno"). Alebo to počítaš ručne a zabúdaš na súvislosti?
michelle84
06.11.07,05:41
S tým preplatením dovolenky to až také horúce nebude. Prečo jej vzikne nárok na preplatenie 5 dní dovolenky? Podľa toho čo píšeš za tento rok jej vôbec navznikne nárok na dovolenku. Odporúčam naštudovať Zákonník práce. Dovolenka sa kráti za prvých 100 neodpracovaných dní o 1/12 a za každých neodpracovaných 22 dní o ďalšiu 1/12.
Vzhladom k tomu, že ona môže mať odpracovaných max. 5 dní v tomto roku, ako píšeš je od 09.01.2007 PN, nemá nárok ani podľa odpracovanej doby (tam je tiež podmienka min. 22 odpracovaných dní na 1/12 ročnej výmery).

Preplatiť by si mohla vtedy, ak tých 5 dní má prenesené z minulého roku, a v minulom roku mala nárok aspoň na 25 dní dovolenky. V ostatných prípadoch nepreplatiť!

Zase mi nedá aby som sa neopýtal: ten tvoj program ti to nepočíta a stále ukazuje celoročný nárok? :mad: V tom prípade ho zahoď, lebo okráda vašu firmu (alebo toho komu počítaš mzdy, v tom prípade ti kazí "dobré meno"). Alebo to počítaš ručne a zabúdaš na súvislosti?


Samozrejme má nárok na preplatenie, ide o dovolenku za rok 2006, inak by som sa nepýtala. Samozrejme, že dovolenku na tento rok nemá nárok, keďže odrobila len 8 dní. Riešim dovolenku za rok 2006, zostatok má 7 dní a nárok na preplatenie je 5 dní. Tak rátat odvody alebo nie?
Jana Motyčková
06.11.07,09:19
Katka25,

k odvodom:

odvody do SP sa platia aspoň z min. vymeriavacieho základa pomerne k počtu kalendárnych dní, počas ktorých zamestnanec bol poistený. Keďže PN sa nepovažuje za dobu poistenia, a on bol celý mesiac PN, počet dní je 0. To znamená maximálny aj minimálny VZ sa prepočíta alikvôtne a neho to vychádza na nulu. Preto nemusí platiť poistenie. Podobne je to aj u zdravotného poistenia. Vzorec vyzerá takto:

MinVZ_v_akt_mesiaci = (minvz/počet dní v mesiaci) * počet dní poistenia

Podobne pre maximálne VZ:

MaxVZ_v_akt_mesiaci = (maxvz/počet dní v mesiaci) * počet dní poistenia

To sa dá aj krásne zneužiť. Ak zamestnancovi, ktorý je celý mesiac PN dáš v tom mesiaci napr. ročnú odmenu 50.000,- Sk, nemusíte z toho platiť ani korunu poistného.

Neviem či mzdy počítaš ručne alebo na nejakom programe, ale ak to počítaš programom, rýchle ho vymeň, lebo to sú základné veci, ktoré by softver mal ovládať. Ako vidíš, utekajú ti peniažky tam, kde o tim ani nevieš. Mala si šťastie, že sa ti ozvala SP. Keby ten chlap mal aspoň 1 deň odpracovaný, tak na to neprídeš ani ty ani SP. To isté platí aj o preplatení dovolenky. Ten softver to jednoducho nesmie dovoliť.
Súhlas až na to, že pre ZP maximálny VZ sa nekráti počas PN, t.j. odvody do ZP budú aj z tejto nevyčerpanej dovolenky, aj z prémií.
jankasm
06.11.07,10:54
Samozrejme má nárok na preplatenie, ide o dovolenku za rok 2006, inak by som sa nepýtala. Samozrejme, že dovolenku na tento rok nemá nárok, keďže odrobila len 8 dní. Riešim dovolenku za rok 2006, zostatok má 7 dní a nárok na preplatenie je 5 dní. Tak rátat odvody alebo nie?

Zhrniem predchádzajúce príspevky: odvod do SP nie, s výnimkou úrazového poistenia, odvod do ZP áno, daň áno ;)
GejzaH
06.11.07,17:19
Podľa novely Zákonníka práce účinnej od 1.9.2007 je potrebné namiesto číslovky 22 používať číslovku 21. ;)


Samozrejme máš pravdu, v tom rannom zhone mi to uniklo. To už tak je, pri výklade u zákazníkov na to každého upozorňujem, a sám sa o to zakopnem :(
katka25
15.11.07,12:06
Neviem či mzdy počítaš ručne alebo na nejakom programe, ale ak to počítaš programom, rýchle ho vymeň, lebo to sú základné veci, ktoré by softver mal ovládať. Ako vidíš, utekajú ti peniažky tam, kde o tim ani nevieš. Mala si šťastie, že sa ti ozvala SP. Keby ten chlap mal aspoň 1 deň odpracovaný, tak na to neprídeš ani ty ani SP. To isté platí aj o preplatení dovolenky. Ten softver to jednoducho nesmie dovoliť.

používam mrp (stále aktualizujem), a v pohode mi to dovolilo :mad:
katka25
15.11.07,13:10
ešte taká perlička k tomu: vtedy mi zavolali kvôli tomu zo SP, ale nie z kontroly, ale pracovníčka, ktorá má na starosti vyplácanie podpôr v nezamestnanosti, lebo keď tomu môjmu exzamestnancovi vypočítala podporu, tak u nich na vnútornej kontrole ju na to upozornili. Ja som ale tiež mala zo SP kontrolu z to za obdobie 1996- 1. Q/2007, čiže aj toto predmetné obdobie bolo kontrolované, a nenašla sa žiadna chyba :eek:. Ale najväčšia haluz je asi tá, že tá istá kontrolórka, ktorá to zistila u nej, kontrolovala aj mňa a nezistila nič:D Nuž, všetci sme len ľudia...:)