Hlemizd
05.11.07,13:15
Dobry den vsetkym,
dostala som inf. ze tu mozem brebrat svoje otazky. Som SZCO a nastala mi povinnost zaregistrovat sa ako platca DPH. Dovazam tovar z Polska a chcela by som sa spytat ako to uctovat teraz ked som sa stala platcom DPH.
Vdaka
Zoltán Kovács
05.11.07,12:17
Dobry den vsetkym,
dostala som inf. ze tu mozem brebrat svoje otazky. Som SZCO a nastala mi povinnost zaregistrovat sa ako platca DPH. Dovazam tovar z Polska a chcela by som sa spytat ako to uctovat teraz ked som sa stala platcom DPH.
Vdaka

AK aj tvoj dodávateľ je platiteľom dph vo svojej krajine, tak treba mu oznámiť túto zmenu. Je tým pádom povinný prenášať daňovú povinnosť na teba. Ide o nadobudnutie tovaru v tuzensku z iného členského štátu, ktorý spadá pod režim samodanenia.
Hlemizd
05.11.07,15:07
Ďakujem;),
to je jedna z veci, ktoré budem musieť urobiť. Ale čo potom keď dostanem faktúru. Blondína nie som, ale potrebovala by som vedieť krok po kroku čo ma čaka a čo mám urobiť. Prípadne kde nájdem tieto inf. v zrozumiteľnej forme.
Zoltán Kovács
05.11.07,15:09
Ďakujem;),
to je jedna z veci, ktoré budem musieť urobiť. Ale čo potom keď dostanem faktúru. Blondína nie som, ale potrebovala by som vedieť krok po kroku čo ma čaka a čo mám urobiť. Prípadne kde nájdem tieto inf. v zrozumiteľnej forme.

Info najdeš aj tu. Klikni na tento odkaz napr. nadobudnutie tovaru (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=nadobudnutie+tovaru)
veronikasad
05.11.07,15:15
Ďakujem;),
to je jedna z veci, ktoré budem musieť urobiť. Ale čo potom keď dostanem faktúru. Blondína nie som, ale potrebovala by som vedieť krok po kroku čo ma čaka a čo mám urobiť. Prípadne kde nájdem tieto inf. v zrozumiteľnej forme.
Neviem v akom SW učtuješ. Väčšina z nich má účtovanie fa a evidenciu DPH nastavenú. Faktúra z Poľska bude bez DPH, na Slovensku vykonáš "samozdanenie", t.zn. že DPH sa ti prejaví v daňovom priznaní DPH "na vstupe" aj "na výstupe". Tovar odberateľom na Slovensku budeš predávať s DPH.
Stačí ?

---------
Veronika
Jana Acsová
05.11.07,15:16
Hlemizd
06.11.07,10:05
Ďakujem Vám všetkým,
odpovede sú veľmi vyčerpávajúce a zatial odpovedali na moje otázky.
Už len sa s tým popasovať.:D
kacenka4
10.01.08,06:32
Neviem v akom SW učtuješ. Väčšina z nich má účtovanie fa a evidenciu DPH nastavenú. Faktúra z Poľska bude bez DPH, na Slovensku vykonáš "samozdanenie", t.zn. že DPH sa ti prejaví v daňovom priznaní DPH "na vstupe" aj "na výstupe". Tovar odberateľom na Slovensku budeš predávať s DPH.
Stačí ?

---------
Veronika
Ja mam tento isty pripad - robim v Alfe - ako to nahodit do SW v pripade, ze faktura je zaroven aj dokladom o uhrade? Fakturu zalozim do evidencie doslych faktur. Nahodim VPD a prefotim k nemu tuto fakturu?
A co ak mam doklad z ERP? Povazuje sa za fakturu? Robi sa samozdanenie?
Dakujem.
Kristina27
12.01.08,13:50
Dňa 20.11.07 sme zaplatili zálohu na nákup tovaru z Angl., dňa 5.1.08 prišiel tovar, síce len časť objednávky, ale bez daňového dokladu, bez akejkoľvek faktúry. Kým ju od angličanov zoženieme, nestihneme to do 25.1., čiže čo teraz, ak nebudem mať daňový doklad a treba odovzdať DPH?

Kedže ide o prelom rokov, na účet 314-Preddavky budem vykazovať zostatok?
koňo
12.01.08,15:17
Pre Kristina 27
Podľa týchto dátumov ide z hľadiska DPH o prípad roka 2008, pretože tovar si dostala až v januári. Pri zaplatení preddavku do zahraničia za tovar sa režim samozdaňovania neuplatňuje. Teraz je podstatné to, či dostaneš faktúru (potom deň vystavenia) alebo nie (potom je deň povinnosti 25. 2., nie odpočítania).
Z hľadiska účtovania ostane preddavok na 314, o tovare sa bude účtovať až v knihách 2008.
Kristina27
17.04.08,05:40
Tovar z Ang. prišiel 5.1.08 a druhá časť 7.3.08, záloha bola zaplatená 11/2007. Rok bol uzatvorený, účet 314 - preddavky vykazoval zostatok. Včera 15.4.2008 prišla aj faktúra z Ang. lenže s dátumom 8.11.2007. Čo teraz?
S akým dátumom zaúčtujem faktúru do účtovníctva a aký dátum budem používať kvôli DPH a samozdaneniu?

Nadobudla som tovar z iného čl.št. čiže §11, §20: daňová povinnosť vzniká 15-dňa kal.mes. nasledujúceho po kal.mes., keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru alebo dňom vyhot.faktúry. Čo platí pre mňa?
Kristina27
17.04.08,09:58
Neviete mi prosím na predchádzajúcu otázku poradiť?
Vladimír Ozimý
17.04.08,10:58
ťažko posúdiť čo sa tam stalo...15.4.2008 vám prišla FA, t.j. DPH na vstupe si môžete uplatniť až za apríl. Čo sa týka odvodu DPH podľa mňa vám vzniká povinnosť odviesť DPH za tovar prijatý 5.1. (vznik daňovej povinnosti 15.2.) za prvý kvartál, považoval by som to za čiastočné dodanie tovaru. Druhú časť by som zahrnul do 2. kvartálu (dodávku z marca, daňová povinnosť vzniká 15.4)