Ancipka
05.11.07,14:37
Pracujem v advokátskej kancelárii, pričom advokát dňa 23.10.2007 zomrel. Keďže sa jedná o súkromnú kanceláriu, chcem vedieť všetko ohľadne ukončenia jednoduchého účtovníctva. Máme nezaplatené faktúry za advokátskej úkony zo strany súdu, avšak máme aj neuhradené odvody do fondov v soc. a zdrav.poisťovni. Viem, že účtovníctvo je nutné ukončiť do 3 mesiacov od smrti advokáta.
Ako zaúčtujem pohľadávky a ako záväzky. Predpokladám, že vdova po advokátovi nezaplatí do 3 mesiacov všetky pohľadávky. Má ma toto vôbec zaujímať. A ako to bude s odpočítateľnou položkou.
Na podnikateľa bude v celej výške, a aj na jeho manželku, keďže táto bola na ďalšej materskej dovolenke. Tak isto predpokladám, že aj daňový bonus na dve deti uplatním na celý rok.
Prosím o odpoveď a rady, keďže s týmto som sa ešte nestretla.Ďakujem.
vikinka
05.11.07,13:40
Zita5
05.11.07,13:41
Ancipka
11.11.07,17:57
Ďakujem za poskytnuté informácie, ale privítala by som konkrétne odpovede na moje otázky, aby som si bola istá. Dávam neuhradené fa do peňažného denníka ako príjem a neuhradené záväzky ako daňový výdavok?
ekopo
11.11.07,18:08
Konkrétna odpoveď na otázku: do peňažného denníka NIE
veronikasad
11.11.07,18:12
Ďakujem za poskytnuté informácie, ale privítala by som konkrétne odpovede na moje otázky, aby som si bola istá. Dávam neuhradené fa do peňažného denníka ako príjem a neuhradené záväzky ako daňový výdavok?
Nie, upravuješ základ dane v daňovom priznaní.

-------
Veronika
ekopo
11.11.07,18:14
A aby si si nemusela lámať hlavu že kde, tak je to v r. 40 a 41. :)
Dáša_
11.11.07,18:34
odpočitateľná položka sa nekráti, ide celá.
Zita5
11.11.07,18:36
Zostavíte mimoriadnu účtovnu závierku ku dňu úmrtia daňovníka .
Základ dane upravujete podľa

Zákon o dani z príjmu

§17 odst.8


(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane, b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu, c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).



Uzavriete peňažný denník a všetky účtovné knihy .


NA Vašu otázku :


Neuhradené pohľadávky ku dňu mimoriadnej závierky uvediete do DP r. 40
Všetky záväzky - ktoré obsahujú aj napr. prípadné nezaplatené odvody do fondov, nájom , fakturované poplatky atď ku dňu mimoriadnej závierky uvediete do riadku 41.


Dopĺňam : doporučujem sa obrátiť na účtovníka , ktorý by Vám účtovníctvo zomrelého spracoval súčasne aj s daňovým priznaním , myslím že Vám to pomôže .
Melnick
11.11.07,18:41
Pracujem v advokátskej kancelárii, pričom advokát dňa 23.10.2007 zomrel. Keďže sa jedná o súkromnú kanceláriu, chcem vedieť všetko ohľadne ukončenia jednoduchého účtovníctva. Máme nezaplatené faktúry za advokátskej úkony zo strany súdu, avšak máme aj neuhradené odvody do fondov v soc. a zdrav.poisťovni. Viem, že účtovníctvo je nutné ukončiť do 3 mesiacov od smrti advokáta.
Ako zaúčtujem pohľadávky a ako záväzky.Postupuješ presne ako pri skončení podnikania §17 odst.8

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý......
Predpokladám, že vdova po advokátovi nezaplatí do 3 mesiacov všetky pohľadávky. Má ma toto vôbec zaujímať. A ako to bude s odpočítateľnou položkou.
Na podnikateľa bude v celej výške,áno a aj na jeho manželku, keďže táto bola na ďalšej materskej dovolenke.áno Tak isto predpokladám, že aj daňový bonus na dve deti uplatním na celý rok.na to druhé dieťa len od toho mesiaca ,kedy sa narodilo.
Prosím o odpoveď a rady, keďže s týmto som sa ešte nestretla.Ďakujem.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/zomrelmp.doc
Zita5
11.11.07,18:47
Majka Ancipke sa už aj tu odpovedalo , ja by som doporučovala ,aby to zverili do rúk účtovníka .

http://www.porada.sk/566347-post8.html
Melnick
11.11.07,19:01
Prípadne môžu využiť aj predĺženie lehoty na podanie DP, kým sa trocha spamätajú - predsa je to veľký zásah nielen do života podnikateľského.......:mee: