jaja37
05.11.07,16:36
Podnikateľ - lekár má faktúru z cestovnej kancelárie vystavenú ako študijno-odborná cesta do zahraničia. V podstate sa jedná o dovolenku. Vo faktúre je zahrnutá doprava, letenka, strava, ubytovanie a pod. Podnikateľ trvá na tom, aby som dala do nákladov celú výšku faktúry, vraj v cestovnej kancelárii ho presvedčili o tom, že takto vystavená faktúra je v poriadku a môže byť uplatnená v plnej výške. Mne sa to vôbec nezdá.... Prosím, poraďte mi!!!
Braňo
05.11.07,15:53
Študijno-odborný zájazd je daňovo uznateľný. On bude vysvetľovať a obhajovať sa pred daňovou kontrolou, čo sa za tým skrývalo. Už aj ja som zaúčtoval takýto seminár na Kube.
veronikasad
05.11.07,15:56
Podnikateľ - lekár má faktúru z cestovnej kancelárie vystavenú ako študijno-odborná cesta do zahraničia. V podstate sa jedná o dovolenku. Vo faktúre je zahrnutá doprava, letenka, strava, ubytovanie a pod. Podnikateľ trvá na tom, aby som dala do nákladov celú výšku faktúry, vraj v cestovnej kancelárii ho presvedčili o tom, že takto vystavená faktúra je v poriadku a môže byť uplatnená v plnej výške. Mne sa to vôbec nezdá.... Prosím, poraďte mi!!!
V podstate si si odpovedala sama, že sa jedná o dovolenku. Nestačí len text na faktúre z cestovky. Pri daňovej kontrole musí lekár preukázať, že sa jedná o výdavok v zmysle zákona o dani z príjmu :

- daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak.

------
Veronika
Stefan2005
05.11.07,16:09
Cestovky a organizátori podobných akcií s obľubou presviedčajú o daňovej uznateľnosti nimi predávaného produktu. A potom si človek veľakrát pripadá pred klientom ako blbec...
Pokiaľ odborná časť programu vyslovene korešponduje s praxou lekára, nevidím dôvod to nezaúčtovať.
Ale ak nie sú rozpísané náklady zvlášť na odbornú a zvlášť na "mimoodbornú" časť pobytu, tak jednoznačne delíme celkovú faktúru na daňové a nedaňové výdavky (napr. odborná časť 2 dni z celkového počtu 8 dní, tak 25% daňové, 75% nedaňové výdavky).
jaja37
05.11.07,16:32
Veľmi pekne ďakujem za všetky rady, porada je super! Len teraz zase neviem, čo mám urobiť, asi mu to dám naozaj celé do nákladov, lebo vraj budem mať k faktúre priložený presný denný program "dovolenky", teda vlastne študijného pobytu.