Anna68
05.11.07,18:33
Dobrý deň,
účtujem v podvojnom účt. spôsobom "A" pre firmu, ktorá nakupuje malé ošípané, chová ich, odovzdáva ich na vlastný bitúnok a predáva mäso.Nie som si istá či dobre rozmýšľam pri účtovaní zvierat.
Prosím niekoho, kto má skúsenosti s touto témou aby mi poradil.
Moje účtovanie:
l. Nákup zvierat v obst.cenách 124,343/321
2. Prírastok na konci mesiaca ocenený vlast.nákladmi 124/614
3.Odovzdanie na vlastný bitúnok:
a/ zníženie stavu zvierat /neviem v akej cene/ 614/124
b/aktivácia zvierat do materiálu /cena ?/ 112/621
4. Teraz by mala byť spotreba v nák.cene - 501/112
Tie ceny mi robia probém, a ešte čo s tou 621? Študovala som rôznu literatúru, no žiadna neuvádza nič bližšie o cenách, spotrebe, čo sa týka zvierat. Prosím o pomoc. Ďakujem.
KEJKA
05.11.07,17:45
na to potrebuješ ich kalkulácie....cena na 1kg krmnej vahy, tak nejako sa to volá..
do materiálu by som už neaktivovala, predpokladám, že to už ide preč... maso?
Hádam sa neskladuje?
Myslím, že si zbytočne komplikuješ, ......
možno nemajú čiste bitúnok, ale aj výrobňu.... a chceš aktivovať výrobky, .... ?
Anna68
05.11.07,17:56
ale keď nebudem aktivovať do materiálu tak ako potom dostanem tie zvieratá do spotreby? Oni nemajú výrobňu.Ďakujem
betka
05.11.07,17:59
U z v i e r a t :
a) zvieratá zaradené do 1. odpisovej skupiny:
hovädzí dobytok plemenný a chovný,
ovce plemenné a chovné,
kozy plemenné a chovné,
somáre, muly a mulice plemenné,
ošípané plemenné a chovné,
hydina plemenná a chovná – len husi a gunáre,
b) zvieratá zaradené do 2. odpisovej skupiny:
kone plemenné, úžitkové a chovné
Ťažné zvieratá, dostihové a plemenné kone sa odpisujú individuálne, pri ostatných sa môže vychádzať aj zo skupinového ocenenia.
Ostatné zvieratá sa považujú za zásoby. Sú to mladé zvieratá vo výkrme, kožušinové zvieratá, včelstvá, kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek, ale aj chovné a strážne psy.

Kvalitný príspevok od Andreja, môžeme sa zariadiť i pri ošípaných:
http://www.porada.sk/t63258-plemenny-kon.html?highlight=%FA%E8tovanie+zvierat
KEJKA
05.11.07,18:08
ale keď nebudem aktivovať do materiálu tak ako potom dostanem tie zvieratá do spotreby? Oni nemajú výrobňu.Ďakujem
Do spotreby ich dostaneš zápisom 614/124....
124 tiež patrí do zásob - účtovná trieda zásoby.
Kým maeriál nemá "príchovky", zvieratá na výkrm ich majú..... preto o nich treba účtovať tak, ako si v zásade správne uviedla v zadaní.
V nákladoch - spotrebe máš materiál - krmivo, energie, mzdy zamestnancov,... atď.
Anna68
05.11.07,18:16
bude správne ocenenie nákupná cena+prírastok na dané množstvo_tým pádom bude 614 mať mínusový KZ vo výsledovke a bude mi znižovať výnos - dobre rozmýšľam? si taká zlatá
KEJKA
05.11.07,18:40
:Dzlatá nie som :D
áno budeš mať mínusový zostatok, ale zasa budeš mať tržby...
pozri si prípadne Cenigovú.....
KEJKA
05.11.07,18:59
na doplnenie.....
zadávateľku trápi to, že na účtoch 62x, resp. 61x bude vychádzať zostatok na strane MD.