saglucka
05.11.07,19:10
Ahojte,
pls poradte. Sme kvartalny platci DPH a tento mesiac nam vratil odberatel fakturu, ze ma zly datum zdanitelneho plnenia. Vratili ju az po vysse mesiaci. Nepytajte sa preco, na to neviem povedat... Je to tam trochu zlozitejsie s tym zdanitelnym plnenim. Takze tuto fakturu musim stornovat a vystavit ju s novym datumom, ktory uz spada do IV. kvartalu. Zaujima ma, ci musim podat opravne priznanie DPH???? Alebo sa to da stornovat ta stara tento mesiac a vystavit ten isty den novu. Vlastne by DPH bola nulova a zbytocne podavat novu a odvadzat ju dalsi kvartal! Ale takto to asi nefunguje, vsak?
Dakujem
Zoltán Kovács
05.11.07,18:14
Ahojte,
pls poradte. Sme kvartalny platci DPH a tento mesiac nam vratil odberatel fakturu, ze ma zly datum zdanitelneho plnenia. Vratili ju az po vysse mesiaci. Nepytajte sa preco, na to neviem povedat... Je to tam trochu zlozitejsie s tym zdanitelnym plnenim. Takze tuto fakturu musim stornovat a vystavit ju s novym datumom, ktory uz spada do IV. kvartalu. Zaujima ma, ci musim podat opravne priznanie DPH???? Alebo sa to da stornovat ta stara tento mesiac a vystavit ten isty den novu. Vlastne by DPH bola nulova a zbytocne podavat novu a odvadzat ju dalsi kvartal! Ale takto to asi nefunguje, vsak?
Dakujem

Zákon o DPH

§ 25
Oprava základu dane



(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane,a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.

Čiže storno v 10/2007 a nová fa tiež v 10/2007. Do DPH priznania to pôjde za 4.Q. Netreba dodatočné DP podávať.
Johanka
05.11.07,18:22
§25 vymedzuje prípady, pri ktorých sa opravuje základ dane, nie dátum vzniku daňovej povinnosti ;)


(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.




Ahojte,
pls poradte. Sme kvartalny platci DPH a tento mesiac nam vratil odberatel fakturu, ze ma zly datum zdanitelneho plnenia. Vratili ju az po vysse mesiaci. Nepytajte sa preco, na to neviem povedat... Je to tam trochu zlozitejsie s tym zdanitelnym plnenim. Takze tuto fakturu musim stornovat a vystavit ju s novym datumom, ktory uz spada do IV. kvartalu. Zaujima ma, ci musim podat opravne priznanie DPH???? Alebo sa to da stornovat ta stara tento mesiac a vystavit ten isty den novu. Vlastne by DPH bola nulova a zbytocne podavat novu a odvadzat ju dalsi kvartal! Ale takto to asi nefunguje, vsak?
Dakujem
Nech je stanovenie dátumu vzniku daňovej povinnosti akokoľvek zložité, na faktúre musí byť uvedený správny dátum. Aký máte dôvod pôvodnú faktúru stornovať, ak tovar alebo služba už bola dodaná, príp. bol prijatý preddavok ???
Zoltán Kovács
05.11.07,18:23
Ďakujem Johanka za upozornenie. Zameral som sa na storno, a ani nie na dôvod toho storna.
saglucka
05.11.07,18:37
Nebol prijaty preddavok, ale podla povodnej dohody sa malo fakturovat v septembri, neviem presne preco to neprijali a chcu aby bola vystavena v oktobri. Suma faktury bude rovnaka, len tam bude iny datum.
Johanka
05.11.07,18:42
Uff, čo to je dohoda kedy sa bude faktúrovať??? Ide o opakované alebo čiastkové plnenie ? Môžeš doplniť informáciu, o dodanie čoho (tovar alebo služba) ide ?
saglucka
05.11.07,19:00
V objednavke bol datum dokedy treba prace dokoncit a odovzdat, myslim ze boli dokoncene neskor, ale neviem z akeho dovodu vystavil podn. fakturu. Islo o vyrobu nejakej kovovej konstrukcie. Tu fakturu vratili spat po vysse mesiaci.
Johanka
05.11.07,19:08
§ 19 Zákona o DPH
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

Nepozerala by som na to, po akom dlhom čase odberateľ faktúru vrátil. Pri zdaniteľných obchodoch nemôžete posúvať zdaňovacie obdobia hore-dole. Pozrite sa na to z lepšej stránky, pretože dodávateľ Vám vlastne urobil službu - upozornil Vás na Vašu chybu ....;). Osobne by som sa snažila dať to do poriadku, pretože ak Vám na to príde správca dane, nastane predraženie ...
Johanka
05.11.07,19:10
Podobná téma aj s popísaním dôsledkov pri presúvaní zdaniteľných obchodov do nesprávnych zdaňovacích období
http://www.porada.sk/t63947-p2-oprava-danoveho-priznania-dph.html#post558893
saglucka
05.11.07,19:19
Cize mam spravit storno faktury, podat opravne danove priznanie a vystavit fakturu nanovo? To bude asi najlepsie...
saglucka
05.11.07,19:26
Este jedna otazka, opravne alebo dodatocne mam dat?
Johanka
05.11.07,19:27
Áno, len to bude dodatočné DP, nie opravné ;).
saglucka
05.11.07,19:49
Dakujem :)
saglucka
11.11.07,15:08
Prosim ta Johanka, do ktoreho riadku danoveho priznania to bude smerovat to storno faktury? Do 2/3 alebo 23/24? Dakujem Ti velmi pekne.
Orsz
11.11.07,15:23
Prosim ta Johanka, do ktoreho riadku danoveho priznania to bude smerovat to storno faktury? Do 2/3 alebo 23/24? Dakujem Ti velmi pekne.

Ak je to dodatočné a ide o storno (čo nie je totožné s pojmom dobropis) - tak do riadkov 2,3 - použiješ ešte staré tlačivo na DPH.
kristina11
22.11.07,12:27
Dobry den,
dostali sme od dodavatela fakturu, ktoru sme zuctovali. Dodavatel nasledne zistil, ze nam fakturoval nespravne ceny a poslal nam tu istu fakturu (rovnake c.faktury ake mala povodna fa), na ktorej uviedol uz spravne ceny.
Ziadali sme od dodavatela k povodnej fakture cenovy tarchopis. Namiesto tarchopisu nam poslal storno povodnej faktury(s rovnakym VS ako mali obidve fa...), ale na storne uviedol len celkovu sumu. Nerozpisal zaklad dane a DPH. Tvrdia ze to je tak spravne, pretoze vraj storno nemusi obsahovat rozpisu zakladu dane a DPH.
Je to tak spravne, alebo mam trvat na oprave dokladu-storna?
Dakujem.
Alenaa
08.07.08,08:22
Zdravím Vás,
pri posielaní upomienok za neuhradené faktúry som zistila, že v 1.Q.2008 sme vystavili faktúru, na služby - faktúru som mala zrušiť na základe dohody medzi našim konateľom a odberateľom. Nedopatrením som faktúru nezrušila a evidujem ju ako neuhradenú faktúru. Odberateľ faktúru nemá naúčtovanú.
Sme Q-ny platcovia DPH

Ide o malú čiastku - prosím, poraďte mi, ako ju zniesť zo sveta.
1./ mám vystaviť dobropis napr. teraz ešte s júnovým dátumom?
2./ vystavaiť storno faktúry / v júni/
3./ Prípadne vystaviť príjmový doklad o úhrade ?

nerada by som podávala kvôli tomu dodatočné daňové priznanie:(

Ďakujem za pomoc.
Alena
Heňa14
08.07.08,09:28
Vystavila by som dbp do 06/08. Určite nie PD o úhrade, pre prípad krížovej kontroly z DÚ.
Jana Acsová
08.07.08,10:10
Zdravím Vás,
pri posielaní upomienok za neuhradené faktúry som zistila, že v 1.Q.2008 sme vystavili faktúru, na služby - faktúru som mala zrušiť na základe dohody medzi našim konateľom a odberateľom. Nedopatrením som faktúru nezrušila a evidujem ju ako neuhradenú faktúru. Odberateľ faktúru nemá naúčtovanú.Dôvod zruženia faktúry na základe dohody odberateľa s konateľom v zákone o DPH nenájdete. Dôvody zrušenia zrejme nejaké boli. Pre správnosť riešenia musíte vedieť odpoveď, nakoľko aj dôvod dobropisu by ste mali uviesť na doklad, aby boli zrejmé podmienky jeho vyhotovenia. Rovnako ho uvádzate v prípade dožiadania daňovej kontroly. A dôvodom môže byť:
1. vrátenie dodávky, vrátenie časti dodávky, dodatočná zľava z dôvodu zlej kvality a podobne,
2. neuskutočnenie dodávky,
3. chybné vyhotovenie faktúry.
Prvý spôsob = dobropis, kde dátum dodania = dátum vyhotovenia (klasické uplatnenie § 25 a teda oprava základu dane).
Ostatné spôsoby = dobropis, kde dátum dodania = dátum pôvodnej dodávky (nejedná sa o opravu základu dane podľa § 25).

Prvý spôsob = riadne DP.
Ostatné spôsoby = dodatočné DP.


Ide o malú čiastku - prosím, poraďte mi, ako ju zniesť zo sveta. Tak keď ide o malú čiastku, nebude to veľké riziko. Vaše riziko. Podľa toho sa rozhodnite.


3./ Prípadne vystaviť príjmový doklad o úhrade ?
K účtovnému prípadu, ktorý nevznikol? To nie. Opravte to, čo sa opraviť má. Storno dodávky, alebo opravu základu dane, podľa toho, čo je spomínaným dôvodom vyhotovenia dobropisu.


...nerada by som podávala kvôli tomu dodatočné daňové priznanie:(
Odpovede už viete. Niekedy nie je iná cesta. Ale zároveň zvážte riziko. Spomínali ste malú sumu. Porozmýšľajte. Podľa uvedeného by ste mali vedieť, čo je správne a ak nebudete postupovať podľa správnosti, budete vedieť, aké riziko podstupujete. Je to na Vás.
Alenaa
08.07.08,16:57
Pani Acsová,
veľmi si vážim Vašu odpoveď a ďakujem pekne.

Trochu som uvažovala a prišla som k záveru, že nakoľko tá faktúra nebola vôbec odoslaná na /dosť dôležitú firmu, mesačný plataca DPH/, prerobím pôvodnú faktúru u seba na súkromnú osobu a vystavím dobropis na základe dodatočnej zľavy.

Takto nemusím otravovať odberateľa, ktorý faktúru nemá zaúčtovanú, nemusí ju dodatočne zaúčtovať a zároveň zaúčtovať dobropis.

Uvedomujem si, že to nie je najsprávnejšie riešenie...
MartinkoK
09.07.08,06:10
Prosím Vás do koľkých dní treba podať dodatočné DP k DPH od zistenia chyby?
Sme mesačný plátca a teraz som dostala dve došlé faktúry za 5/2008. Ak ich zaúčtujem s dátumom 30.06.2008 do kedy mám povinnosť podať dodatočné DPH?
Veľmi pekne ďakujem
azla
09.07.08,06:21
Prosím Vás do koľkých dní treba podať dodatočné DP k DPH od zistenia chyby?
Sme mesačný plátca a teraz som dostala dve došlé faktúry za 5/2008. Ak ich zaúčtujem s dátumom 30.06.2008 do kedy mám povinnosť podať dodatočné DPH?
Veľmi pekne ďakujem

V Tvojom prípade nemusíš podávať DDP. Daň z došlej fa za obdobie 5/08 si môžeš uplatniť podľa § 51, odst. 2 v bežnom (5/08), alebo následujúcom obdobi (6/08), ak máš doklad do 30.6.

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
Milan Benka
09.07.08,06:35
Prosím Vás do koľkých dní treba podať dodatočné DP k DPH od zistenia chyby?
Sme mesačný plátca a teraz som dostala dve došlé faktúry za 5/2008. Ak ich zaúčtujem s dátumom 30.06.2008 do kedy mám povinnosť podať dodatočné DPH?
Veľmi pekne ďakujem

Teraz znamená v mesiaci 7/2008.


V Tvojom prípade nemusíš podávať DDP. Daň z došlej fa za obdobie 5/08 si môžeš uplatniť podľa § 51, odst. 2 v bežnom (5/08), alebo následujúcom obdobi (6/08), ak máš doklad do 30.6.

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Poopravím: Ak má doklad do 25.6.2008 ( do uplynutia lehoty na podanie DP ).


Riešenie:

V zmysle azlou citovaného ustanovenia zákona si môžete uplatniť nárok na odpočet v 7 / 08 nakoľko do dňa podania DP za 5/08 ( vtedy nárok vznikol )
t.j. do 25.6.2008 ste nemali doklad - faktúru. Tento ste obdržali až v 7/08 a teda aj uplatniť právo na odpočet dane si môžete v tomto období ( v období v kt ste doklad - faktúru obdržali ) .
azla
11.07.08,09:49
V odpovedí išlo o to, že DDP sa nepodáva a kedy si môže uplatniť právo na odpočet dane.

za 5/08 - neuplatnila, lebo nemala doklady, ku dňu podania DP.

Ak zadávateľka uvádza, že zaúčtuje fa s datumom 30.6.2008, tak sa môžem domnievať, že k uvedenému dátumu ich aj mala k dispozícii a právo na odpočet, ktoré vzniklo v 5/08 môže uplatniť v následujúcom mesiaci 6/08 v prípade , ak má faktúru do 30.6.2008, čo som aj napísala. Uplatnila by si ho podľa ustanovenia ... v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad.

Ak z evidencie bude zrejmé, že fa došli do firmy v 7/08 ... tak právo na odpočet si uplatní v 7/08.

Termín "teraz mi došli fa" sa dá chápať aj širšie napr. teraz, keď už je DP za 5/08 podané.

Správne zdaňovacie obdobie si určí sama zadavateľka - najlepšie vie, v ktorom období faktúry obdržala.
Milan Benka
11.07.08,10:06
V odpovedí išlo o to, že DDP sa nepodáva a kedy si môže uplatniť právo na odpočet dane.

za 5/08 - neuplatnila, lebo nemala doklady, ku dňu podania DP.

Ak zadávateľka uvádza, že zaúčtuje fa s datumom 30.6.2008, tak sa môžem domnievať, že k uvedenému dátumu ich aj mala k dispozícii a právo na odpočet, ktoré vzniklo v 5/08 môže uplatniť v následujúcom mesiaci 6/08 v prípade , ak má faktúru do 30.6.2008, čo som aj napísala. Uplatnila by si ho podľa ustanovenia ... v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad.

Ak z evidencie bude zrejmé, že fa došli do firmy v 7/08 ... tak právo na odpočet si uplatní v 7/08.

Termín "teraz mi došli fa" sa dá chápať aj širšie napr. teraz, keď už je DP za 5/08 podané.

Správne zdaňovacie obdobie si určí sama zadavateľka - najlepšie vie, v ktorom období faktúry obdržala.

mimotemy mimotemy mimotemy
Nechcem s Vami polemizovať a ťahať sa za slovíčka, ale :

Ak 9.7.2008 o 9,10 hod. poviem vetu : Teraz som dostal faktúru.

Na hádanku kedy som teda dostal faktúru odpoviete 30.6.2008 ?


Snažil som sa iba upresniť odpoveď, aby bola univerzálna a použiteľná na viac prípadov, nie len na konkrétny príklad.
Ak by zadavatelia otázok presnejšie popísali situáciu, nemuseli by sme si dopĺňať odpovede.
Lenka1979
11.07.08,10:20
mimotemy mimotemy mimotemy
Nechcem s Vami polemizovať a ťahať sa za slovíčka, ale :

Ak 9.7.2008 o 9,10 hod. poviem vetu : Teraz som dostal faktúru.

Na hádanku kedy som teda dostal faktúru odpoviete 30.6.2008 ?


Snažil som sa iba upresniť odpoveď, aby bola univerzálna a použiteľná na viac prípadov, nie len na konkrétny príklad.
Ak by zadavatelia otázok presnejšie popísali situáciu, nemuseli by sme si dopĺňať odpovede.

A ak som dostala FA 01.07.2008 za mesiac 03/2008, do 25.07. podávam DP
za 06/08, z danej FA odpočítavam DPH až v júli 2008, aj keď by som stíhala do podania DP teraz? čiže do 25.07.?
Milan Benka
11.07.08,10:29
A ak som dostala FA 01.07.2008 za mesiac 03/2008, do 25.07. podávam DP
za 06/08, z danej FA odpočítavam DPH až v júli 2008, aj keď by som stíhala do podania DP teraz? čiže do 25.07.?

V tomto prípade si uplatniť nárok na odpočet môžete v zdan. období, keď Vám doklad došiel, teda 7/08. Doporučujem aj tak pre tieto prípady zdokumentovať dátum, kedy fa došla.

Pri týchto "oneskorených" fa už nebudete sledovať, či ste podali DP za predchádzajúce zdan. obdobie. Zákon v tomto prípade hovorí iba o zdan. období, v kt. takáto fa došla.
Lenka1979
11.07.08,10:35
V tomto prípade si uplatniť nárok na odpočet môžete v zdan. období, keď Vám doklad došiel, teda 7/08. Doporučujem aj tak pre tieto prípady zdokumentovať dátum, kedy fa došla.

Pri týchto "oneskorených" fa už nebudete sledovať, či ste podali DP za predchádzajúce zdan. obdobie. Zákon v tomto prípade hovorí iba o zdan. období, v kt. takáto fa došla.

ďakujem benka, čiže odpočet až v 07/08.
martina100
14.07.08,07:32
Ahojte poradaci, mohli by ste mi pomoct vyriesit nasledujucu situaciu? V maji sme vykonali revizie v 3 budovach istej spolocnosti. 8.7.2008 mi vratili fakturu a ziadaju vystavit dobropis z dovodu zmeny majetkovych pomerov (1 budovu uz od 1.5.2008 vlastni nova spolocnost). Mozem vyhotovit dobropis na sumu prisluchajucu revizii danej budovy a vystavit zaroven fakturu znejucu na novu spolocnost? Ako to potom bude s datumami? Pojde mi to do DPH v maji alebo az v juli? Dik.
Milan Benka
14.07.08,09:14
Ahojte poradaci, mohli by ste mi pomoct vyriesit nasledujucu situaciu? V maji sme vykonali revizie v 3 budovach istej spolocnosti. 8.7.2008 mi vratili fakturu a ziadaju vystavit dobropis z dovodu zmeny majetkovych pomerov (1 budovu uz od 1.5.2008 vlastni nova spolocnost). Mozem vyhotovit dobropis na sumu prisluchajucu revizii danej budovy a vystavit zaroven fakturu znejucu na novu spolocnost? Ako to potom bude s datumami? Pojde mi to do DPH v maji alebo az v juli? Dik.

Kto si u Vás predmetnú revíziu objednal ?
martina100
14.07.08,09:33
Mame zmluvu o dielo, kde su uvedene vsetky 3 budovy a dopredu nas na novu skutocnost neupozornili. Ale majitel im chce v ramci dobrych vztahov vyhoviet a faktury prerabat.
Milan Benka
14.07.08,10:12
Mame zmluvu o dielo, kde su uvedene vsetky 3 budovy a dopredu nas na novu skutocnost neupozornili. Ale majitel im chce v ramci dobrych vztahov vyhoviet a faktury prerabat.

Vyžiadajte si objednávku od nového majiteľa budovy a vyfaktúrujte mu to. Z pôvodnej firmy túto čiastku dobropisujte.
V jednom aj druhom prípade uvediete dátum dodania ako na pôvodnej fa.
martina100
14.07.08,10:18
Super, prave to som potrebovala vediet. Myslim, ze s novym majitelom nebude problem. Ale nebude vadit, ze fakturu mu vystavim v juli a zd. plnenie bolo v maji?
Milan Benka
14.07.08,10:32
Super, prave to som potrebovala vediet. Myslim, ze s novym majitelom nebude problem. Ale nebude vadit, ze fakturu mu vystavim v juli a zd. plnenie bolo v maji?

Vystavíte dobropis k pôvodnej fa a novú fa s dátumom dodania máj. Keďže budú v rovnakej výške, výsledný dopad bude 0.
martina100
14.07.08,10:45
Dakujem velmi pekne za rychlu pomoc.