Remusus
06.11.07,07:25
Ahojte, potrebujem poradiť kolegovia:-)

Ako postupovať, ak firma poskytne zamestnancovi bezúročnú pôžičku 200 tis Sk na kúpu auta a to auto bude napisane na zamestnanca, s tým, že sa bude používať aj na služobné účely?
Presne by ma zaujímalo:
1. ako viesť pôžičku voči zamestnancovi (počula som totiž, že sa to dá len
cez soc.fond)
2. či to ovplyvní daň z príjmu u firmy
3. či to ovplyvní daň u zamestnanca - keďže ide o príjem, ktorý musí vrátiť

Ďakujem vopred za pomoc.
ilona
06.11.07,11:04
Ja som to učtovala na učte 335-pohľadávky voči zamestnancom,dań vo firme pôžička neovplyvní a zamestnanec by mal zaplatiť daň z úroku.
Remusus
06.11.07,12:30
vdaka:-)
ale ak ide o bezurocnu pozicku?
Danila
06.11.07,12:52
vdaka:-)
ale ak ide o bezurocnu pozicku?MÚ 1/2007:

Pri poskytnutí bezúročnej pôžičky zamestnancovi od zamestnávateľa je však potrebné pamätať na to, že predmetom dane je zvýhodnenie zamestnanca z toho dôvodu, že z poskytnutej pôžičky nemusí zaplatiť žiaden úrok (ako je to „bežné“). Platí to pre pôžičky poskytnuté po 1. 1. 2004. Na pôžičky poskytnuté do konca roku 2003 sa ešte zachovalo daňové oslobodenie podľa predchádzajúceho predpisu (do úhrnnej výšky poskytnutých pôžičiek 50 000 Sk ročne),až do ich splatenia (§ 5 ods. 7 a § 52 ods. 30 zákona č. 595/2003 Z. z).
Pri poskytnutí pôžičky s úrokom nižším, ako je bežný, je predmetom dane zvýhodnenie (nepeňažný príjem) vo výške rozdielu medzi bežnou výškou úroku a výškou úroku, za ktorú zamestnávateľ poskytol zamestnancovi pôžičku.
Remusus
06.11.07,13:19
Danila si poklad:-)
Teda ak ide o bezúročnú pôžičku, tak:
1. zamestnanec zaplati daň z bežného úroku?
2. a čo sa chápe bežným úrokom?