fipina
06.11.07,08:41
Kamarátka ma požiadala o pomoc. Jej zamestnanec ukončil PP v 3/07 s tým, že si podal žiadosť na predčasný SD. Minulý týždeň prišiel, že PSD má schválený a žiada o vyplatenie odchodného. Ona ako za-teľ s tým nemá problém, pretože spolu veľmi dobre vychádzali. Problém je v tom, že nevie z akého obdobia a akej mzdy má vychádzať. Pravdepodobne sa bude jednať o pravdepodobný zárobok, avšak ja som sa s tým tiež nestretla, preto prosím o radu Vás, skúsenejších.
Ďakujem
jankasm
06.11.07,12:07
Kamarátka ma požiadala o pomoc. Jej zamestnanec ukončil PP v 3/07 s tým, že si podal žiadosť na predčasný SD. Minulý týždeň prišiel, že PSD má schválený a žiada o vyplatenie odchodného. Ona ako za-teľ s tým nemá problém, pretože spolu veľmi dobre vychádzali. Problém je v tom, že nevie z akého obdobia a akej mzdy má vychádzať. Pravdepodobne sa bude jednať o pravdepodobný zárobok, avšak ja som sa s tým tiež nestretla, preto prosím o radu Vás, skúsenejších.
Ďakujem

§ 76
Odstupné a odchodné
6/ Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

Dôchodok mu bol priznaný k akému dňu? Hneď druhý deň po skončení PP?
PP bol ukončený v 03/2007 takže priemernú mzdu treba počítať z posledného štvrťroka 2006. ;)
ivanam
27.11.07,09:41
Zamestnancovi bol priznaný predčasný starobný dôchodok v 6/ 2006. Do konca júna 2006 bol evidovaný na úrade práce a potom opäť nastúpil ku nám na PP. Pri prvom odchode do dôchodku sme mu nevyplatili odchodné. Máme ešte nejakú možnosť mu to doplatiť teraz? Ďakujem za rýchlu odpoveď.