Matz
06.11.07,10:03
Mám nasledovný problém, s. r. o. chce kúpiť nový byt za účelom jeho ďalšieho prenajímania fyzickým osobám. Môžeme si uplatniť z tejto kúpy DPH? Na čo si pri tom musíme dať pozor? Ďakujem.
Johanka
06.11.07,09:17
Pri splnení všetkých podmienok na odpočítanie dane si daň odpočítať môže , ale mal by poznať ustanovenie § 54 Zákona o DPH - Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku
(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,
....

Vychádzam zo zadania, v ktorom uvádzaš, že bude byt prenajímať FOsobám, čím rozumiem bežných občanov, ktorí nie sú platiteľmi DPH, čo znamená, že bude prenajímaním nehnuteľnosti vykonávať činnosť, ktorá je od dane oslobodená podľa §38 Zákona o DPH.
emgeton
06.11.07,10:23
..................

Vychádzam zo zadania, v ktorom uvádzaš, že bude byt prenajímať FOsobám, čím rozumiem bežných občanov, ktorí nie sú platiteľmi DPH, čo znamená, že bude prenajímaním nehnuteľnosti vykonávať činnosť, ktorá je od dane oslobodená podľa §38 Zákona o DPH.


prenájom bytu sa považuje za nájom v ubytovacích zariadeniach, ten nie je oslobodený od DPH.
Johanka
06.11.07,10:39
prenájom bytu sa považuje za nájom v ubytovacích zariadeniach, ten nie je oslobodený od DPH.
Myslíš toto ?
4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

Hm, to mi je akési divné vo vzťahu k majetku právnickej osoby a nakladaní s ním ...
emgeton
06.11.07,10:52
Máte pravdu, prenájom bytu tu nepatrí.
Socha
19.11.07,13:49
Túto tému už lúskam na porade aj v zákonoch dva dni, ale neviem sa pohnúť.
Šéf sa rozhodol kúpiť na firmu rodinný dom - s.r.o., platca DPH. Mal nejaké rodinné problémy, tak sa chcel poistiť, aby oň prípadne neprišiel. Takže teraz mám na firmu zmluvu o dielo na výstavbu rodinného domu, v ktorej je uvedená suma aj s DPH. Teraz neviem - môžem si uplatniť odpočet DPH z kúpy tejto nehnuteľnosti v prípade, že by sme ho hneď po tom predali konateľovi - fyzickej osobe s DPH? Pôvodne sme mu to chceli prenajímať, ale prenájom FO by bol určite bez DPH a museli by sme každý rok upravovať odpočítanú daň - pokiaľ som to pochopila správne. Takže by sme sa toho chceli zbaviť naraz, lebo medzitým si to šéf akosi rozmyslel. Aj keď faktúru ešte nemám, lebo dielo ešte nie je dokončené, už sme si uplatnili odpočet DPH zo záloh na túto nehnuteľnosť. Vie mi niekto poradiť?
ALBO
19.11.07,14:14
Túto tému už lúskam na porade aj v zákonoch dva dni, ale neviem sa pohnúť.
Šéf sa rozhodol kúpiť na firmu rodinný dom - s.r.o., platca DPH. Mal nejaké rodinné problémy, tak sa chcel poistiť, aby oň prípadne neprišiel. Takže teraz mám na firmu zmluvu o dielo na výstavbu rodinného domu, v ktorej je uvedená suma aj s DPH. Teraz neviem - môžem si uplatniť odpočet DPH z kúpy tejto nehnuteľnosti v prípade, že by sme ho hneď po tom predali konateľovi - fyzickej osobe s DPH? Pôvodne sme mu to chceli prenajímať, ale prenájom FO by bol určite bez DPH a museli by sme každý rok upravovať odpočítanú daň - pokiaľ som to pochopila správne. Takže by sme sa toho chceli zbaviť naraz, lebo medzitým si to šéf akosi rozmyslel. Aj keď faktúru ešte nemám, lebo dielo ešte nie je dokončené, už sme si uplatnili odpočet DPH zo záloh na túto nehnuteľnosť. Vie mi niekto poradiť?
Ak viete nejako presvedčiť, že účelom je ho predať alebo niekomu prenajímať s DPH , alebo tam idete zriadiť svoju firmu, ktorá svoje činnosti zdaňuje,tak si môžete odpočítať.

Nevieme ani kedy ho chcete predať. Ak budete hovoriť, že ste ho chceli prenajímať FO, ktorý prenájom je oslobodený, tak si nemôžete uplatniť.
Socha
20.11.07,06:35
Už som sa bavila aj so šéfom, tak sme sa dohodli, že tú DPH vrátime, keď budeme mať už faktúru a keď bude stavba skolaudovaná. Pravdepodobne to asi nastane až v budúcom roku, takže potom vo vyúčtovacej faktúre vrátime celé doteraz uplatnené DPH štátu naspäť s odôvodnením, že pôvodne malo ísť o sídlo spoločnosti avšak nastali skutočnosti (náhodou sa ideme začiatkom roka sťahovať do nových priestorov), ktoré zmenili budúci účel použitia domu a ten bude prenajímaný FO bez DPH, takže si DPH na vstupe nebudeme môcť uplatniť. Druhá možnosť bude, že douplatňujeme aj ten zvyšok DPH na vstupe a v priebehu roka dom predáme s DPH. Iným spôsobom to už nejde a radšej nebudeme špekulovať a riskovať nejaké daňové naťahovačky.
mimotemy Aspoň som si urobila konečne trochu jasno v tejto oblasti, lebo ohľadom nehnuteľností som toho veľa nevedela. Takže som zase o niečo múdrejšia.
bjojo
25.12.07,16:13
Zdravím všetkých a prajem príjemné prežitie sviatkov.

Prosím Vás urobte mi jasno v nasledovnom: Kupujem byt v novostavbe, prvá splátka bola zaplatená v 12/2006(to je OK), byt bol zkolaudovaný a prišla mi dalšia - posledná fa. - Dát. odoslania a vystavenia 11.12.2007, prijaté 13.12 a dátum splatnosti 21.12.2007. S dodávateľom stavby som dohodnutý, že platba prebehne až v novom roku, vzhľadom na časové prieťahy počas sviatkov - banka, kataster-plomba... Odovzdanie bytu a zápis na katastri prebehne samozrejme po zaplatení tejto splátky.

Kedy si možem uplatniť nadmerný odpočet DPH zo splátky bytu? (som mes. plátca)

Ďakujem jojo
A prajem správny krok do Nového Roku:)
Rozalka
25.12.07,16:51
Zdravím všetkých a prajem príjemné prežitie sviatkov.

Prosím Vás urobte mi jasno v nasledovnom: Kupujem byt v novostavbe, prvá splátka bola zaplatená v 12/2006(to je OK), byt bol zkolaudovaný a prišla mi dalšia - posledná fa. - Dát. odoslania a vystavenia 11.12.2007, prijaté 13.12 a dátum splatnosti 21.12.2007. S dodávateľom stavby som dohodnutý, že platba prebehne až v novom roku, vzhľadom na časové prieťahy počas sviatkov - banka, kataster-plomba... Odovzdanie bytu a zápis na katastri prebehne samozrejme po zaplatení tejto splátky.

Kedy si možem uplatniť nadmerný odpočet DPH zo splátky bytu? (som mes. plátca)

Ďakujem jojo
A prajem správny krok do Nového Roku:)
Ty nám tu tak pekne vinšuješ a ja ti asi pokazím náladu: nemôžeš si uplatniť DPH zo splátky bytu, pretože ho nebudeš využívať na zdaniteľné plnenia.
Taktiež prajem krásne sviatky.
bjojo
25.12.07,23:48
Hmm, Rozalka, ale ja som nepovedal, že v ňom budem bývať. Našťastie problematiku, či možem alebo nie mám vyriešenú. Teraz ma ťaži otázka KEDY?

Vďaka jojo
bjojo
29.12.07,19:01
please
KEJKA
29.12.07,20:22
Zdravím všetkých a prajem príjemné prežitie sviatkov.

Prosím Vás urobte mi jasno v nasledovnom: Kupujem byt v novostavbe, prvá splátka bola zaplatená v 12/2006(to je OK), byt bol zkolaudovaný a prišla mi dalšia - posledná fa. - Dát. odoslania a vystavenia 11.12.2007, prijaté 13.12 a dátum splatnosti 21.12.2007. S dodávateľom stavby som dohodnutý, že platba prebehne až v novom roku, vzhľadom na časové prieťahy počas sviatkov - banka, kataster-plomba... Odovzdanie bytu a zápis na katastri prebehne samozrejme po zaplatení tejto splátky.

Kedy si možem uplatniť nadmerný odpočet DPH zo splátky bytu? (som mes. plátca)

Ďakujem jojo
A prajem správny krok do Nového Roku:)
ak máš otázku možnosti odpočítania DPH pri byte (!) vyriešenú, nárok na odpočítanie ti vzniká v decembri - máš faktúru, povinnosť odviesť DPH odberateľovi vznikla.