Jozef I
06.11.07,09:51
Mám trochu problém s jedným bytom. Vlastník tohto bytu zomrel a jeho syn by mal dediť. Ale nejako sa k tomu nemá... Býva naďalej v byte, pije a nič neplatí... Tvrdí že to nezdedil a vôbec nechce komunikovať (vlastne sa s nim ani moc nedá). Veľa krát ho nie je vidieť aj týždne. Čo sa dá v tomto prípade robiť? Ako riešiť platby a od koho si ich pýtať? Kde sa dá zistiť či dedičské konanie prebehlo, alebo ako (ak to niekto vie) prebieha dedičské konanie ak sa o dedičstvo nik nezaujíma? Prejednáva to mesto alebo sa to automaticky prideluje nejakému notárovi v meste, ako to funguje? Ďakujem za každú radu.
lubica_02
06.11.07,11:36
Zistím Ti čo najskôr - teraz v jednom sme riešili úplne zhodný probém,ale postarala sa o vysporiadani zástupkyňa domu .Vlastníka sa pokús zistiť na katastri - možno tam majú registráciu na inú osobu.
Toto je ale tvrdý oriešok, prajem skoré vyriešenie.
Jozef I
06.11.07,11:40
Nakoľko kataster je prístupný na internete, tak zmenu si kontrolujem, ale zatiaľ - 1/2 roka - ešte nenastala. :o
lubica_02
06.11.07,11:45
Na MÚ by mohli poskytnúť info o príbuzných a myslím, že by mala niekde existovať evidencia rozdeľovania takýchto úkonov u notára - podľa bydliska - predpokladám, to by mohli tiež vedieť na MÚ.
Osobne by som mu poslala list o preukázaní vlastníctva bytu a prípadne preukázanie dedičského rozhodnutia ako aj oznam o vzniknutých pohľadávkach.
V prípade, že nebude reagovať, by bolo dobré poradiť sa s právniko alebo exekútorom.
Pozisťujem bližšie a napíšem.
George Michael
06.11.07,11:52
Odporúčam požiadať informáciu o tom, či prebieha dedičské konanie a ktorý notár prejednáva dedičstvo, príslušný súd. Dedičské konanie sa začne, keď matrika oznámi príslušnému súdu, že niekto zomrel. Súd poverí príslušného notára na prejednanie dedičstva, notár následne vydá osvedčenie o dedičstve. Túto praktiku sme aplikovali aj my v podobnom prípade.
empaty
06.11.07,16:03
Ahoj,
ohľadom dedičstva sa na riadnom prvom stretnutí dedičov s notárom v prvom rade notár pýta, či dedičstvo zákonný dedič prijíma alebo odmieta. Ak by už bolo jedno konanie (pol roka je dosť dlhá doba a uz mohlo prebehnúť) musel sa syn vyjadriť pred notárom či prijíma dedičstvo, t.j. "dedí" alebo nie, aj ked to este "de jure" neznamená že na neho prešli vlastnícke práva a "už zdedil". Dá sa zistiť na príslušnom súde, kto je pridelený notár vo veci dedičstva pozostalého a informovať sa na túto vec vzhľadom na pohľadávku "domu voči bytu".

Nároky a práva vlastníkov na uspokojenie svojich pohľadávok zákonom stanovenou cestou (dražba) nie sú týmto dotknuté.
Jozef I
07.11.07,12:11
Odporúčam požiadať informáciu o tom, či prebieha dedičské konanie a ktorý notár prejednáva dedičstvo, príslušný súd. Dedičské konanie sa začne, keď matrika oznámi príslušnému súdu, že niekto zomrel. Súd poverí príslušného notára na prejednanie dedičstva, notár následne vydá osvedčenie o dedičstve. Túto praktiku sme aplikovali aj my v podobnom prípade.

Vďaka za radu. Je to presne tak. Na matrike som sa dozvedel info že sa to poslalo na Okresný súd a ten to rozdeluje jednotlivým notárom. Tak som sa nakoniec dopátral až k notárovi. Ďakujem všetkým, ktorí sa snažili pomôcť a poradiť. Dedičstvo ešte nie je ukončené tak budem čakať.
empaty
07.11.07,13:42
Ešte by som doporučil si pohľadávku prihlásiť do dedičského konania. Vtedy ju potvrdí aj príslušný súd voči všetkým dedičom. Do skončenia dedičského konania musíte čakať, žiaľ.
Jozef I
08.11.07,06:30
Ešte by som doporučil si pohľadávku prihlásiť do dedičského konania. Vtedy ju potvrdí aj príslušný súd voči všetkým dedičom. Do skončenia dedičského konania musíte čakať, žiaľ.

Tomuto moc nerozumiem. Nám vzniká pohladávka až po smrti. On do vtedy platil. Čiže neplatí sa až teraz. Aj to si môžem prihlásiť a je to na dedičovi?
Jumil
08.11.07,06:44
Mali sme podobný prípad, ale po dedičskom konaní si dedič prišiel vypýtať potvrdenie od SVB, že nemá žiadne nedoplatky za plnenia a do FPÚaO. Toto potvrdenie sa vydáva pre katastrálny úrad. Takže dedič je povinný zaplatiť všetky nedoplatky ku dňu zápisu do katastra.
empaty
08.11.07,08:52
Tomuto moc nerozumiem. Nám vzniká pohladávka až po smrti. On do vtedy platil. Čiže neplatí sa až teraz. Aj to si môžem prihlásiť a je to na dedičovi?
Ahoj,
nie, do dedičského konania si môžete prihlásiť pohľadávku, ktorá vznikla len do smrti zosnulého vlastníka.

Po tomto termíne vzniknuté pohľadávky pôjdu na vrub dediča. Pred zápisom do katastra by si ten komu dedičstvo pripadne mal vyrovnať svoje podlžnosti aby ste mu mohli vydať potvrdenie o zaplatených platbách.

Do skončenia dedičského konania ale budete musieť čakať.
George Michael
08.11.07,09:40
Notár prejedná dedičstvo - aktíva a pasíva - ku dňu smrti poručiteľa. Pohľadávku vzniknutú po smrti vlastníka bytu nemôžete uplatniť vrámci dedičského konania.
Súhlasím s tým, čo tu už bolo spomenuté - ak notár vydá osvedčenie o dedičstve a toto nadobudne právoplatnosť, zapíše príslušná správa katastra nového vlastníka bytu do katastra nehnuteľností. Pred zápisom vkladu si kataster vyžiada od nového vlastníka - dediča potvrdenie správcu o tom, že nemá žiadne nedoplatky. Najneskôr do zápisu vkladu bude musieť nový vlastník dlhy vyrovnať.
Jozef I
08.11.07,10:06
Notár prejedná dedičstvo - aktíva a pasíva - ku dňu smrti poručiteľa. Pohľadávku vzniknutú po smrti vlastníka bytu nemôžete uplatniť vrámci dedičského konania.
Súhlasím s tým, čo tu už bolo spomenuté - ak notár vydá osvedčenie o dedičstve a toto nadobudne právoplatnosť, zapíše príslušná správa katastra nového vlastníka bytu do katastra nehnuteľností. Pred zápisom vkladu si kataster vyžiada od nového vlastníka - dediča potvrdenie správcu o tom, že nemá žiadne nedoplatky. Najneskôr do zápisu vkladu bude musieť nový vlastník dlhy vyrovnať.
Vďaka za odpovede. Tak som si aj myslel, že tá pohľadávka, ktorá vznikne až po smrti sa nenahlasuje.

Ale zarazila ma a zaujíma ma ešte jedna vec. Ako notár, ktorý dostane na starosť toto úmrtie postupuje? Má povinnosť zistiť aký majetok mal zosnulý. Lebo mne notár oznámil že sa to asi uzavrie s tým že nemal žiaden majetok. :eek: To ma práve šokovalo a až po mojom upozornení že vlastní byt (je to zapísané na liste vlastníctva a mal tam aj trvalý pobyt) sa začudoval a skonštatoval že to preverí. Viete mi povedať ako sa postupuje ? Notár nemá za povinnosť zistiť dedičov a ako George Michael poznamenal prejednať aktíva a pasíva ? Vo väčšine prípadov sa dedičia sami zaujímajú o to čo dostanú a napomáhajú notárovi. Ale ako sa to rieši, keď dedičia nemajú záujem niečo vybaviť?
Orim
09.11.07,19:21
mimotemy
Mám skúsenosť, že niektorí notári na to kašlú. V mojom prípade sa vôbec o nič nezaujímal, všetko som mu musel dať priamo pod nos a ešte to pokašlal. Trvalo mu to skoro rok než to vybavil ale vyše roka než som to zohnal na súde aby mi potvrdili právoplatnosť.
Niečo som mu opravil ja pri čítaní, ale ďalšie veci riešil súd poslali mu to naspäť aby to opravil. Ale než som zistil kde to je, poslal to na súd do úplne iného mesta.
Ale prvé čo bolo že musím zaplatiť a nie málo, aby mi vydal príslušné rozhodnutie. Za to čo odviedol by som mu nedal ani korunu.
Keby som mohol tak by som to nevzal a vymenil ho. Už v priebehu konania som mal z neho zlý pocit.
Najhoršie je to, že ho nemôžete vymeniť, rozdeľuje im to počítač.
vieroslava
09.11.07,19:54
Máš ešte možnosť sťažovať sa na komore notárov, ale ako mi hovorili ľudia, čo to urobili, neuspeli.
"Vrana k vrane sadá."
Mária27
09.11.07,20:01
Notár nie je detektív. Ak sa neskôr dohľadá majetok alebo sa prihlásia dedičia, obnoví sa dedičské konanie.
liba2
09.11.07,21:10
Jozef I, ja by som sa nespoliahala (v tvojom prípade, najmä na poznámku "nemal žiadny majetok") na to, že dedičia nahlásia byt ako predmet dedičského konania; všetko je to o ľuďoch; dedičia nemusia vedieť že zosnulý mal byt v osobnom vlastníctve. Vychádzam z vlastnej skúsenosti, keď sa po smrti mojej matky zistilo, že je spoluvlastníčkou pozemkov, o čom ani ona nevedela.
liba2
09.11.07,21:16
Notár nie je detektív. Ak sa neskôr dohľadá majetok alebo sa prihlásia dedičia, obnoví sa dedičské konanie.
mimotemy
Ja by som potrebovala vedieť, kto (okrem dedičov, to mi je jasné) môže podať podnet na obnovu dedičského konania; či to môže byť aj príbuzný, ktorý síce dedičom nie je, ale vie o tom, že nehnuteľnosť (pozemok) nebola predmetom dedičského konania a mala byť. Dedičia (3. až 4. generácia) určite nevedia o tomto majetku.
Mária27
10.11.07,08:12
Obnovu robí súd, ten berie len podnety účastníkov konania (koho sa to týka). Notár totiž len vykonáva prvotné úkony za súd, ktoré súd musí vždy potvrdiť.

Ak však bola nehnuteľnosť zdedená nepravým dedičom, platí trojročná premlčacia lehota ako pri bezdôvodnom obohatení.
George Michael
10.11.07,18:36
Vo väčšine prípadov sa dedičia sami zaujímajú o to čo dostanú a napomáhajú notárovi. Ale ako sa to rieši, keď dedičia nemajú záujem niečo vybaviť?
Zo skúseností viem, že notári prejednajú zväčša to, čo "dostanú na tácke" , teda to, čo nahlásia priamo dedičia. Ak sa pri dedičskom konaní nenahlási všetok majetok alebo dlhy, rieši sa to obnovením dedičského konania a prejednáva sa táto zabudnutá - nenahlásená vec samostatne. Je úplne bežné, že dedičské konanie sa obnovuje aj po niekoľkých rokoch alebo niekoľkokrát.
Notár ak nemá vedomosti o majetku alebo dlhoch, tak jednoducho uzavrie dedičské konanie. Notári zrejme nie sú nútení dôsledne preskúmať to, čo zomrelý človek vlastnil.
Pozostalí často aj s nevedomosti zabudnú nahlásiť niečo do dedičského konania a zistia to, až keď potrebujú s predmetnou vecou manipulovať - napríklad predať auto, ktorého vlastníkom bol nebohý, alebo niekto chce vysporiadať pozemok, kde dotyčný vlastnil trebárs 1/12 a vtedy sa zistí, že majiteľ nežije, dedičské konanie ukončené a ....
Ale obnovené dedičské konanie nie je až taký problém - prejedná sa len tá konkrétna vec, ktorú je potrebné vysporiadať.
Jozef I
10.01.08,11:04
Opäť sa vraciam k tejto téme, lebo sa stále ešte úplne neskončila. Dedič ktorý sa nezaujímal o dedičstvo sa nakoniec našiel a aj sa skontaktoval s notárom. (Dá sa povedať že aj mojim pričinením a samozrejme s pomocou vašich rád, za čo všetkým ďakujem). Dedičstvo sa vraj vybavuje.

Mám však ešte otázky. Dedičské konanie stále neskončilo a neviem ani kedy bude skončené. Predpoklad je tak do 2-3 mesiacov. Ale zaručiť sa to nedá. Ako postupovať s platbami do SVB. Ak to dedič zdedí, má povinnosť uhradiť všetky nedoplatky, ktoré tam vznikli od smrti bývylého vlastníka? Komu zaslať vyúčtovanie za rok 2006, ak nový vlastník ešte nebude?
Elena Navrátilová
10.01.08,17:03
Zdenko, to Vám za celý rok 2007 nikto neplatí? Nemalo to byť RV za rok 2007? mimotemy
Jozef I
12.01.08,07:34
Zdenko, to Vám za celý rok 2007 nikto neplatí? Nemalo to byť RV za rok 2007? mimotemy

Presne tak. Nik nám neplatí, lebo ten byt nemá oficiálne nového vlastníka. Respektíve má stále toho starého, ale ten už nie je nažive. :confused: No a to je ďalší problém ako a na koho spraviť vyúčtovanie roku 2007 ?
svojar
12.01.08,11:09
Myslím, že by bolo správne vyúčtovanie zahrnúť do dedičstva. Dedič totiž ak dedičstvo prijme, tak preberá nielen aktíva, ale aj pasíva. Teda vyúčtovanie zaslať tomu kto dedičské konanie vedie a ten to do dedičstva zahrnie.
erika 1
28.02.08,05:18
1.Keďže predmetom dedičstva sú všetky majtkové práva a povinnosti, ktoré v okamihu smrti patria poručiteľovi, dedič preberá na seba jeho smrťou na seba všetky povinnosti poručiteľa, ktoré jeho smrťou nezanikli.
2.Pohľadávku vlastníkov bytov je potrebné prihlásiť do dedičského konania.
3. Dediča treba vyzvať k uhradam a vyčísliť mu dlžnú sumu.
erika 1
Jozef I
28.02.08,10:29
1.Keďže predmetom dedičstva sú všetky majtkové práva a povinnosti, ktoré v okamihu smrti patria poručiteľovi, dedič preberá na seba jeho smrťou na seba všetky povinnosti poručiteľa, ktoré jeho smrťou nezanikli.
2.Pohľadávku vlastníkov bytov je potrebné prihlásiť do dedičského konania.
3. Dediča treba vyzvať k uhradam a vyčísliť mu dlžnú sumu.
erika 1
No to čo mi tu radíte, je síce pekné, ale ťažšie realizovateľné, teda aspoň podľa mňa. Pohľadávka vzniká až po smrti. T.j. už sa teoreticky mrtvého majiteľa netýka, lebo vznikla až po jeho smrti. Dediča vyzvať k úhradám by som rád, ale dedič nebol ešte určený. Aj keď asi viem kto to bude. Čiže pokiaľ nie je ukončené dedičské konanie tak nemám komu niečo zaslať. Problém z peniazmi mi nerieši ani zaslatie vyúčtovania notárovi, lebo on mi to nazaplatí. Ak sa dlh vyšplhá po nebožtíkovi na veľké peniaze, tak je dosť možné že sa dedič svojho dedičstvá vzdá.
Ale v podstate máte pravdu v tom, že zaslanie vyúčtovania na dedičské konanie je asi jediná možnosť, čo mi ostáva, aj keď to asi nič nevyrieši. :o

Ešte doplním že dedičské konanie bude trvať už skoro rok a ukončenie je v nedohladne.
erika 1
01.04.08,19:06
Keďže predmetom dedičstva sú všetky majetkové práva a povinnosti, ktoré v okamihu smrti patria poručiteľovi, dedič preberá na seba všetky povinnosti poručiteľa, ktoré jeho smrťou nezanikli.Rozsah jeho zodpovednosti je však obmedzený výškou nadobudnutého dedičstva a ak je dedičov viac, aj výškou dedičského podielu každého z nich. V konaní sa potom postupuje tak, že na návrh dedičov vydá súd uznesenie, v ktorom vyzve veriteľov, aby mu oznámili svoje pohľadávky v lehote, ktorú im určí a poučí ich o tom, že dedičia nezodpovedajú veriteľom, ktorý svoje pohľadávky včas neoznámili,pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov vyčerpaná cena dedičstva. Toto uznesenie súd vyvesí na svojej úradnej tabuli. Veritelia, ktorí si v uvedenej lehote neprihlásia svoje pohľadávky, stratia na ich vyplatenie nárok. Vo Vašom prípade je však pohľadávka spoločenstva zabezpečená vecnoprávnym prostriedkom zabezpečenia."Vecnosť" v tomto prípade znamená, že prostriedok zabezpečenia sleduje osud predmetu zabezpečenia bez ohľadu na osobu dlžníka.To znamená, že nárok veriteľa - spoločenstva na uspokojenie svojej pohľadávky nezaniká.
Nakoľko ešte nieje určený právoplatný dedič, mal by sa správca obrátiť na súd a zistiť, ktorému notárovi bol tento prípad pridelený a pod akou spisovou značkou. S vyčíslenou pohľadávkou sa prihláste do dedičstva.Ďalej je potrebné prostredníctvom notára vyzvať dedičov k plateniu úhrad. Treba uviesť č.účtu na ktorý majú poukazovať platby a upozorniť, že omeškané platby budú v zmysle zmluvy penalizované. Ak bude dedičské konanie zdĺhavé, je potrebné všetky výpočtové listy,vyúčtovania podávať do dedičského konania, tak ako ich budú dostávať ostatní vlastníci bytov.Nezáleží na tom, kedy dlh vznikol, či pred, alebo po smrti majiteľa bytu. Držím palce erika l
erika 1
01.04.08,19:14
Všetky pohľadávky (vyúčtovanie,výpočtové listy) adresujte pod názvom "Dedičské konanie"!Erika 1