bea26
06.11.07,09:55
Zamestnanec je prijatý do pracovného pomeru a pracuje 12 hodín denne má aj voľno cez týždeň. Keď sviatky vychádzajú na sobotu alebo nedeľu ako je to s výplatou, platí sa sviatok alebo len sobota a nedeľa?
Zita4
06.11.07,10:44
Keď pracuje vo sviatok, má nárok na príplatok za prácu vo sviatok. Nezáleží na tom, či je pondelok alebo nedeľa.
marikalav
13.02.08,12:41
a platí sa príplatok za sviatok aj ked mu pripadla smena pri 12 hodinových?
marikalav
13.02.08,12:54
poradte mi prosim ci mam priplacat pri smenaroch za sviatok ked su v praci pretoze som im nedala priplatok a teraz chodia ze preco...Pracuju 11.11.0.0
jankasm
13.02.08,13:38
a platí sa príplatok za sviatok aj ked mu pripadla smena pri 12 hodinových?

Nie je odpoveď v príspevku č.1 dosť jasná?
Proste keď pracuje vo sviatok, patrí mu príplatok za prácu vo sviatok podľa zákona. Je jedno, že mu na ten deň normálne pripadla smena. Pracuje normálne podľa rozpisu, a za to, že ten deň kedy pracuje je sviatok, dostane príplatok. ;)
ErikaOl
26.02.08,06:56
Ja by som mala ešte ešte jeden dotaz
Mám smenárov na 12 hod. smeny. Napr. 6.1.2008 bola nedeľa, ale aj sviatok zároveň. Je mi jasné, že dostane príplatok za sviatok. Ale zdá sa mi, že som niekde čítala, že sa rozlišuje, kedy nastúpil na smenu. Moje otázky:

1. Ak pracovník začal smenu večer 5.1. o 18:00 hod. a pracoval do 6.1. do 6:00, má nárok na príplatok? Ak áno, za koľko hodín?

2. Ak pracovník začal smenu večer 6.1. o 18:00 hod. a pracoval do 7.1. do 6:00, má nárok na príplatok? Ak áno, za koľko hodín?


Ďakujem:o
Peťo
26.02.08,07:54
Ja by som mala ešte ešte jeden dotaz
Mám smenárov na 12 hod. smeny. Napr. 6.1.2008 bola nedeľa, ale aj sviatok zároveň. Je mi jasné, že dostane príplatok za sviatok. Ale zdá sa mi, že som niekde čítala, že sa rozlišuje, kedy nastúpil na smenu. Moje otázky:

1. Ak pracovník začal smenu večer 5.1. o 18:00 hod. a pracoval do 6.1. do 6:00, má nárok na príplatok? Ak áno, za koľko hodín?

2. Ak pracovník začal smenu večer 6.1. o 18:00 hod. a pracoval do 7.1. do 6:00, má nárok na príplatok? Ak áno, za koľko hodín?


Ďakujem:o

Pozri § 95 ZP. P.
majam
26.02.08,07:56
1. nemá nárok na príplatok za sviatok
2.má nárok na sviatok 11,5 hod / 0,5 hod je prestávka /
uskoboh
27.02.08,09:30
A čo v prípade, keď sú títo zamestnanci odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z.z. (verejná služba)? Tu je v § 18 ods. 1 napísané, že zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok patrí príplatok v sume 100 % hodinovej sadzby funkčného platu. Ale § 29 ods. 4 tohto zákona sa tiež hovorí o neuplatnení niektorých ustanovení Zákonníka práce - nie je medzi nimi § 95, teda malo by prísť k posunu začiatku dňa pracovného pokoja a pracovník č. 1 by nemal dostať príplatok za daných 6 hodín. Nie je to však v súlade s citovaným § 18 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z., kde mu patrí príplatok (analogicky, ten čo z dňa pracovného pokoja vychádza, dostane príplatok za celú zmenu, hoci polovicu zmeny odrobil už mimo dňa pracovného pokoja).
pravnicka
27.02.08,09:43
zakonnik prace:):):):)

§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá
mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho
priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za
prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň
nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.
(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne
na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí
zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného
voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie
nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi
náhradné voľno počas troch kalendárnych
mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone
práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie
podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna
patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného
zárobku.
(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok
pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada
mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu
mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný
mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne
na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný
deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi
náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve
alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca,
ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa
bude postupovať podľa prvej vety.
(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku
3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene
zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu
sviatku alebo bezprostredne po ňom
nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom
na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.
(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ
v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím
na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani
náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu
zamestnancovi nepatria.
§ 123
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu
Megi3
02.04.08,09:54
a čo v prípade, že sviatok pripadol na sobotu, nedeľu a zamestnanec odpracoval 10 hod ( fond týždňový 37,5 hodinový) ? a ten istý prípad cez týždeň ??
Ďakujem za pomoc.
Andyke
03.04.08,02:46
Za prácu vo sviatok patrí mzda +mzdové zvýhodnenie 50 % jeho priem. zárobku ( + nadčasy v Tvojom prípade). Je to jedno na ktorý deň pripadne sviatok - stále je to sviatok
Megi3
08.04.08,06:34
ďakujem za odpoveď, ale zrejme nerozumiem: myslela som konkrétne : A :mzda + mzdové zvýhodnenie 50% za 7,5 hod. + mzda a 2 hod. príplatok za nadčas
B: mzda + mzd.zvýhod. 50% za 10 hod + 2 hod. príplatok za nadčas
C: mzda + mzd.zvýhod. 50% za 7,5 % + 10 hod.príplatok za nadčas a teda aj mzda za tie 2 hod.
D: alebo ?
ďakujem a dúfam, že je to aspoň trocha zrozumiteľné