Enie
06.11.07,11:14
Ahojte, chcem sa opýtať na jednu vec ohľadne honorárov a výplat.
Máme vo firme pracovníkov, ktorí za určitú prácu dostávajú základný plat (v hrubom), k tomu dostávajú honorár.
Za čias bývalej mzdárky bola vykonaná kontrola, kde kontrolór upozornil riaditeľku, že výška honoráru v hrubom nesmie presahovať (byť vyššia) ako základný plat.
Otázka znie: čo je na tom pravdy?
Prosím prosím o rýchlu odpoveď, nakoľko ma tlačí čas (je čas výplat:))))
Ďakujem
Enie
Paula
06.11.07,10:44
Ahojte, chcem sa opýtať na jednu vec ohľadne honorárov a výplat.
Máme vo firme pracovníkov, ktorí za určitú prácu dostávajú základný plat (v hrubom), k tomu dostávajú honorár.
Za čias bývalej mzdárky bola vykonaná kontrola, kde kontrolór upozornil riaditeľku, že výška honoráru v hrubom nesmie presahovať (byť vyššia) ako základný plat.
Otázka znie: čo je na tom pravdy?
Prosím prosím o rýchlu odpoveď, nakoľko ma tlačí čas (je čas výplat:))))
Ďakujem
Enie



Každého asi niečo tlačí:).....neviem nič o zákaze v tomto zmysle a dotyčný kontrolór asi do zápisu o vykonanej kontrole pravdepodobne nič neuviedol - alebo áno? A na ktorý § sa odvolal?
Enie
06.11.07,11:33
No keďže som nebola pri danej kontrole, mám to iba prezentované riaditeľkou. Ale podľa zápisu z Inšpektorátu je tu nejaký bod, ktorému celkom nerozumiem i ked som pozrela zákon a už som z toho uplne vedľa:
Citujem: Zamestnávateľ na základe uzatvorených dohôd o vykonaní práce, je povinný poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky, nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru, čo zamestnávateľ výrazne porušil a to je v rozpore s ustanovením §124,ods.2 písm. c) zák. č. 311/2001 Z.z. Zákoníka práce v platnom znení. Koniec citátu.
Kontrola bola robená 7/2006 a ten zákon čo tam uviedli s popisom čo sme vlastne porušili mi nejako nedávajú zmysel.
Potrebujem sa proste dopracovať k tomu, že ked mám výplatu 9120,-/mesačne v hrubom, či môžem tomu istému zamestnancovi dať honorár v hrubom dajme tomu 15000,-/mesiac???
Ďakujem pekne za odpoveď
Enie
mkatka
06.11.07,13:08
Podľa môjho názoru sa jedná len o to, že celková odmena za prácu u dohodára bola nepomerne vyššia ako mzda za obdobnú prácu, ktorú vykonával zamestnanec v pracovnom pomere. Dohodár nesmie byť zvýhodnený oproti bežnému zamestnancovi.
Enie
07.11.07,10:10
Ide vlatne o to, že máme zamestnanca, ktorý vykonáva prácu ako zamestnanec a zároveň dostáva honorár za určité výkony mimo pracovného pomeru. Otázka je, ak má plat ako zamestnanec nižší ako honorár, či je to v poriadku.
Zhrnutie: jedna osoba dostáva plat a honorár.Nepomer je v tom že plat je nižší ako honorár.
Jana Motyčková
07.11.07,12:49
Honorár je na základe akého právneho vzťahu a za akú činnosť (vzhľdom na prácu v pracovnom pomere, ako píše Endrju)?