R.HUDAK
06.11.07,11:49
Dobry den,
prosim o radu.
Ako obycajny clovek som si kupil v Nemecku nove stvorkolky . Nakolko som sukromna osoba a nie podnikatel nemecky predajca mi vystavil fakturu aj s DPH.
Pri prihlaseni na EC na policii mi bolo povedane , ze musim vykonat ohlasovaciu povinnost na DU. Bez tohto potvrdenia by mi nevedeli pridelit EC.
Na DU mi nevedeli poskytnut ani len formular na ohlasovaciu povinnost a cudovali sa co vobec od nich chcem...
Stvorkolky uz maju EC.
Z DU mi prislo predvolanie ohladom zaplatenia 19%DPH z dovozu noveho motoroveho vozidla.
Ked som sa dostavil na DU a predlozil som doklad , ze nove motorove vozidlo je vlastne stvorkolka kupena obycajnym obcanom, nevedeli mi povedat ci som povinny platit 19% DPH aj tu na Slovensku.
Moze mi niekto poradit ci som povinny zaplatit 19%DPH aj tu na Slovensku ???
Jedno DPH som uz zaplatil aj v Nemecku.
V pripade, ze mam povinnost zaplati aj slovenske DPH, bude mi to vyrubene z celkovej sumy Fa alebo len z ceny bez nemeckej dane??
Dakujem
Vladimír Ozimý
06.11.07,11:07
Vo vašom prípade pôjde podľa všetkého o dovoz nového dopravného prostriedku podľa par 3 ods 5 návazne na par 11 ods 12. V takomto prípade Vám vzniká povinnosť odviesť DPH podľa par. 78 ods 4 to jest vy ste povinný podať daňové priznanie do siedmych dní od nadobudnutia takéhohoto dopravného prostriedku a v tejto lehote aj daň zaplatiť, podľa par. 78 ods 5 ste povinný priložiť aj kopiu kúpnej zmluvy k tomuto daňovému priznaniu. DPH vyrubujete zo základu dane podľa par. 22 (vám bol podľa mňa nesprávne vystavený doklad s DPH) to jest DPH by som vypočítaval s ceny bez DPH a v nemecku by som žiadal o vrátenie tejto DPH...
R.HUDAK
06.11.07,11:29
Dakujem za odpoved,
momentalne na DU riesia ci je vobec stvorkolka (kategoria L )predmetom dane ked je kupena obcanom.Vlastne chvilu im trvalo kym zistili, ze stvorkjolka je kategoria L::: Nemecky predajca sa mi vyjadril, ze nemohol vystavit Fa bez DPH nakolko nie som podnikatel a platca DPH a DPH mi asi nevrati...
Vladimír Ozimý
06.11.07,11:35
nemci tento pojem radi používajú a nie len pre občanov ale aj pre podnikateľov keĎ si tam idú kúpiť ojazdené vozidlo na podnikanie...no neviem ak zaplatíte dph v nemecku aj v SR máte pocit že ste nezaplatili dph dvakrát? neviem s tým vrátením dph sa mi to nezdá...prečo by nemala byť možnosť na vrátenie dph? ale teraz je otázne či ho zaradia na účely dph ako príležitostný dovoz nového dopravného prostriedku a ten je presne definovaný v par. 11 ods 11


(11) Dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je

a) pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7, 2 kW určené na prepravu osôb a nákladov,
b) plavidlo dlhšie ako 7, 5 m určené na prepravu osôb a nákladov s výnimkou námornej lode oslobodenej od dane podľa § 47 ods. 8,
c) lietadlo, ktorého štartovacia hmotnosť je väčšia ako 1 550 kg, určené na prepravu osôb a nákladov s výnimkou lietadla oslobodeného od dane podľa § 47 ods. 10.

podľa tohoto mi z toho vychádza ak máte mať na ňom pridelené EČ tak potom je to na prevoz osôb a písmeno a) sa mi na to hodí...no uvidíte ako to posúdia
R.HUDAK
06.11.07,11:39
..ved prave ..zaplatim 2x dan, este raz Vam dakujem za odpoved..
Vladimír Ozimý
06.11.07,11:45
..ved prave ..zaplatim 2x dan, este raz Vam dakujem za odpoved..

určite by som to riešil zaplatiť dvakrát dph?...a určite to nebude mala čiastka
R.HUDAK
06.11.07,11:48
určite by som to riešil zaplatiť dvakrát dph...a určite to nebude mala čiastka


co by som podla Vas mohol urobit?
Jana Acsová
06.11.07,14:44
co by som podla Vas mohol urobit?Doporučujem požiadať dodávateľa štvorkoliek o opravu uplatnenej dane. Podľa môjho názoru táto chyba zmiatla účastníkov zapojených do riešenia Vášho problému. Domnievam sa totiž, že s vrátením dane v Nemecku by mohol nastať problém, nakoľko ste občan a nie podnikateľský subjekt. Ale to závisí od podmienok nemeckého zákona. Môj názor je v týchto veciach taký, že finančný úrad v Nemecku by nemal byť riešením chybnej fakturácie nemeckého dodávateľa.
Jana Acsová
06.11.07,14:46
Nemecky predajca sa mi vyjadril, ze nemohol vystavit Fa bez DPH nakolko nie som podnikatel a platca DPH a DPH mi asi nevrati...V štandardných dodávkach by mal nemecký predajca pravdu. V prípade, že štvorkolku je možné posúdiť ako nové pozemné motorové vozidlo podľa § 11 odsek 11 a 12 zákona o dani z pridanej hodnoty - pravdu nemá.
R.HUDAK
07.11.07,18:48
dakujem za prispevky vsetkym ,kt. reagovali na moju temu. Je super , ze taky portal existuje .
Dnes som DPH uhradil na DU.
Druhu taku istu DPH mam zaplatenu v Nemecku, kt. mi uz nikdy nikto nevrati...