jana007
06.11.07,12:21
Práve som našla asi 30 bločkov za benzín z minulého kvartálu. Sme štvrťročný platci DPH. Čo môžem s nimi urobiť, aby som ich mohla dostať do účtovníctva (JÚ) ?
Vladimír Ozimý
06.11.07,11:26
no dostanete ich do účtovníctva jednoducho, zaučtujete ich :) ak máte myslíte čo s DPH tak na to máme krásny paragrafík 51 ods 2 kde máte napísané že ak si túto dph neuplatníte v období v ktorom vám vznikol nárok tak to môžete uplatniť v bezprostredne následujúcom období...to jest zahrniete ich do dph v štvrtom kvartáli a nemusíte robiť dodatočné daňové priznanie. Podmienka je aby plnenie bolo v treťom kvartáli.
evina
06.11.07,11:28
Práve som našla asi 30 bločkov za benzín z minulého kvartálu. Sme štvrťročný platci DPH. Čo môžem s nimi urobiť, aby som ich mohla dostať do účtovníctva (JÚ) ?

Ak ste štvrťroční platitelia a bločky si evidentne mala do lehoty podania DP môžeš ich uplatniť v IV. kvartáli.
Predpokladám, že soft Ti to dovolí a do účtovníctva by som ich zaradila dátumom nákupu PHM.
jana007
06.11.07,11:29
Ďakujem veľmi pekne, ja som sa zľakla, že budem musieť podávať dodatočné DP. Takže si to môžem zaúčtovať dátumom v IV.kvartáli?
jana007
06.11.07,11:32
Ak ste štvrťroční platitelia a bločky si evidentne mala do lehoty podania DP môžeš ich uplatniť v IV. kvartáli.
Predpokladám, že soft Ti to dovolí a do účtovníctva by som ich zaradila dátumom nákupu PHM.

Mám MRP a pri bločkoch dávam iba jeden dátum. Tak tam mám dať napr.
1.10.2007?
evina
06.11.07,11:33
Ďakujem veľmi pekne, ja som sa zľakla, že budem musieť podávať dodatočné DP. Takže si to môžem zaúčtovať dátumom v IV.kvartáli?

Do evidencie DPH to môžeš zaradiť v IV. kvaráli, do účtovníctva by som sa to snažila zaúčtovať dátumom nákupu PHM. Ak Ti to soft nedovolí vrátiť sa, tak zaúčtuj do IV. kvartálu a napíš napr. že neskoro predložené bločky.
Záznamová evidencia DPH a uplatnenia DPH na jej základe a účtovníctvo nie sú dve totožné veci.
evina
06.11.07,11:34
Mám MRP a pri bločkoch dávam iba jeden dátum. Tak tam mám dať napr.
1.10.2007?

Skôr by som dala 30.9., ak sa dá...neviem z ktorého dátumu bločky pochádzajú.
Vladimír Ozimý
06.11.07,11:43
vám vzniká účtovný prípad podľa par 3 postupov účtovania pre JU...takže účtovný prípad vám vznikol dňom vystavenia bločku z ERP. Zákon o účtovníctve 431/2002 vám hovorí čo je účtovný zápis v par. 11 kde je napísané že účtovné zápisy sa evidujú v účtovných knihách priebežne. Ale nevidím problém ak vy uvediete z dôvodu neskorého predloženia dokladov uviesť dátum zo štvrtého kvartálu myslím že nedôjde ku nepravdivému a skreslenému vedeniu účtovníctva keĎže máte bločky zaevidované...
jana007
06.11.07,11:50
Mám program MRP WIN JÚ, bločky učtujem cez peňažný denník a dátum zaúčtovania sa mi premieta do dátumu odpočtítania DPH. Bločky sú zo septembra. Preto som zvolila dátum 1.10.2007, aby sa mi to premietlo do DPH za IV/2007.