evelien
06.11.07,12:35
Rada by som Vas poprosila o info, ci nahodou nemate skusenosti s nasledovnym problemom.
Zakaznikovi sme zrealizovali zakazku nehmotneho charakteru. Odmieta nam uhradit fakturu s odovodnenim, ze s nami neuzatvoril zmluvu. Objednavku sme obdrzali iba v elektronickej podobe. Zial, nemali sme zalohovanu e-mailovu postu, tak sme poprosili jednoho zamestnanca, aby nam tu objednavku znova poslal. Email je teda s novsim datumom, ale prilozena objednavka je vystavena so starsim datumom. Kedze nemame ziadne ine dokumenty, je nejaka realna sanca, aby sme peniaze vymohli prostrednictvom sudu?
mata21
06.11.07,20:16
Nie každá zmluva musí byť písomná a môže byť uzatvorená aj ústne alebo formou poslania mailovej objednávky a jej prijatia tak, že prijímateľ objednávky zhotoví požadované dielo alebo poskytne požadovanú službu, resp. nehmotný statok. Preto ak vieš preukázať, že požadovaná služba alebo nehmotný statok boli poskytnuté, máš nárok na zaplatenie vystavenej faktúry. Ťažko mi je však hodnotiť úspešnosť na súde, keď nepoznám bližšie podmienky a možné dôkazy.

Maťa
evelien
07.11.07,09:46
Zakaznikovi bola zrealizovana web-stranka, na ktorej je aj nase logo a stale mame pristupove prava k jej spravovaniu. Neviem, ci to bude postacovat, lebo zalohy mailov nemame. Akosi sa na to pozabudlo pri vymene pc. Telefonaty nam nedviha, doporucena posta sa nam vracia. Jednu upomienku som jej poslala mailom, druhu doporucene postou. Po obdrzani listu s vratenou fakturou, som jej poslala fotokopiu objednavky + list + fakturu. Zasa sa nam to vratilo. Uplne odmieta s nami komunikovat. Jediny clovek, ktory nam este moze potvrdit, ze zakazku si ona zelala zrealizovat a sam s nami prejednaval jednotlive kroky realizacie, je jej zamestnanec. Ale bude ochotny to dosvedcit a takto mozno prist o pracu?!
misomiso
07.11.07,09:53
Asi im na tej stranke velmi nezalezi, ked riskuju, ze im ju znefunkcnite, alebo tam hodite odkaz, ze neplatia.

S tym sudom - neviem, ale podla mna cena za vytvorenie webu je zvycajne pod hranicou, od ktorej je rantabilne sa vobec sudit. Ale mozno vy mate vyssie ceny...
Zoltán Kovács
07.11.07,09:54
A čo tak tú stránku zatial odstaviť, aby to nemohol používať?
Bastian
07.11.07,10:03
Súdmi sa zvykne väčšinou iba strašiť (málokto sa do toho pustí). Zoberie to človeku veľa času a nervov. Neoplatí sa to. Hlavne keď neide o veľkú sumu.
Skôr by som ho osobne navštívil... a trocha pritisol k stene. Neznášam ľudí, ktorý sa takto vedia správať.
evelien
07.11.07,10:52
:D pritisnut? to myslis zavolat hrubokrkych chlapcov?

no ked im ju znefunkcnime, tak tym v podstate nic nedosiahneme. sice ide o malu ciastku, ale kedze sme zacinajuca firma, kazda korunka je nam dobra. radi by sme ju navstivili, ale kedze sa s nou neda nijako skontaktovat, tak cestovat za nou dobrych par kilometrov sa mi zda zbytocne, ked sa zatajuje.
a nechcem tu zalezitost nechat tak. ved to by sme si mohli dat s kludom reklamu - weby zadarmo.
Bastian
07.11.07,11:25
:D pritisnut? to myslis zavolat hrubokrkych chlapcov?

no ked im ju znefunkcnime, tak tym v podstate nic nedosiahneme. sice ide o malu ciastku, ale kedze sme zacinajuca firma, kazda korunka je nam dobra. radi by sme ju navstivili, ale kedze sa s nou neda nijako skontaktovat, tak cestovat za nou dobrych par kilometrov sa mi zda zbytocne, ked sa zatajuje.
a nechcem tu zalezitost nechat tak. ved to by sme si mohli dat s kludom reklamu - weby zadarmo.

Mal som klienta, ktorý nám nechcel dlhý čas zaplatiť. Stále sa vyhováral a vymýšlal rôzne dôvody. Dvakrát povedal, že už aj ide do banky dať prevod. Raz povedal, že akurát ide z banky a že peniaze sú už na ceste. Nakoniec nedvíhal telefóny. Jedného dňa sa ale pohár naplnil a som si ho vyhladal. Bol dosť prekvapený keď som sa u neho objavil. Povedal som mu, že mi dá peniaze hneď teraz. Bol som ale prekvapený jeho drzosťou (začal sa uškŕňať a mať hlúpe reči), tak som mu jednu strelil a som tam narobil menší cirkus. To už zaúčinkovalo - už bol krotký ako baránok. Zobral som si peniaze aj s úrokom a som mu povedal, aby sa mi v budúcnosti zďaleka vyhýbal.
Bohužial na takéto tvory neplatí nič iné. Takýmto treba nahnať strach - ale poriadne. Keď ich len troška postrašíte, tak sa budú iba smiať alebo ich to vyprovokuje. Tiež keď sa riešilo sústavné šikanovanie synovca (sestra aj švagor ho viackrát napomínali a sťažovali sa aj u rodičov), nepomohlo nič iné... chytil som toho "frajera" vonku pred vchodom, pritlačil som ho k stene a som mu vysvetlil čo ho čaká nabudúce. Odvtedy je pokoj.
Gabi03
07.11.07,11:32
A čo tak tú stránku zatial odstaviť, aby to nemohol používať?

Tiež sa mi to zdá najvhodnejši a najmä prvý krok, ktorý by ste mali urobiť. Prečo by mal užívať niečo, čo si neobjednal?! :eek: To ste potom naozaj charita. :)