zuzanah3
06.11.07,13:52
Prosím vás, viete mi niekto poradiť ako si mám vypracovať odpisový plán pre účtovné odpisy?
karpis
06.11.07,13:56
účtovné odpisypozri tu
zuzanah3
06.11.07,14:26
Díky, ale nikde nie je spomínaný ten vzor odpisového plánu :(
bea
06.11.07,14:49
Skús sa pozrieť na toto, možno Ti pomôže:
http://www.porada.sk/44223-post12.html
nikitaf
06.11.07,14:49
neviem konkretne co myslis pod odpisovym planom...
Vladimír Ozimý
06.11.07,15:09
odpisový plán nie je nič iné len určenie si mesačných účtovných odpisov pri zohľadnení moralného, ekonomického atď opotrebenia :)
Olice
06.11.07,18:00
zuzanah3
07.11.07,13:35
Ďakujem vám za rady, viem že účtovné odpisy si musím určiť sama podľa opotrebenia, ale neviem podľa čoho by som to určila, napr. nábytok, IT techniku, softwér - ako mám určiť životnosť?
KEJKA
07.11.07,15:38
Ďakujem vám za rady, viem že účtovné odpisy si musím určiť sama podľa opotrebenia, ale neviem podľa čoho by som to určila, napr. nábytok, IT techniku, softwér - ako mám určiť životnosť?
Ak iba účtuješ, opýtaj sa vedenia - asi ako dlho mienia jednotlivé druhy majetku používať. Nech ti životnosť určia oni.
Ak to máš na krku Ty - ak ked ako účtovníčka, čokoľvek vymyslíš, hodíš to do smernice, musí Ti to podpísať konateľ.
Bežne sa to robí (nehovorím, že je to najsprávnejšie, často ani nie) tak, že životnosť nábytku sa stanoví na 6 rokov, počítače 3-4 roky,
softvér 2-5 rokov. A odpisuješ od toho mesiaca, kedy si to obstarala, resp. od nasledujúceho mesiaca (uvedieš v smernici).
zuzanah3
08.11.07,07:49
Ďakujem, snáď si už nejako poradím, určovanie tej životnosti je veľmi individuálne a to je práca skôr pre technika, nie pre účtovníka.:)
Kristina27
09.11.07,07:26
Mesačné odpisy sa zaokrúhľujú smerom nahor na celé koruny, posledný za december zaúčtujem tak, aby mi sedeli účtovné odpisy celkom za rok. Mám vypracovaný odpisový plán, podľa ktorého účtujem odpisy mesačne, ale poraďte, podľa ktorého § sa musia účtovať odpisy mesačne?
Daňovým výdavkom sú len daňové odpisy, na tie prihliadam pri transformácii HV na ZD. Uvažujem správne?
Vladimír Ozimý
09.11.07,07:50
Pozrite sa netreba mať z toho nejakú hlavu v smútku...proste buď máte normy, ktorým sú určené opotrebenia jednotlivých zložiek majetkov a ak nie tak presne ako píše KEJKA...treba určiť vlastný odpisový plán a dať to schváliť...a je pokoj... :)
Mariana42
09.11.07,08:08
K mesačnému zaúčtovaniu odpisov som našla v Zákone o účtovníctve 431/2002 Z.z. -
§ 2 ods. 2a, §4 od. 5, § 11 ods.2.
Z hľadiska hospodárenia podniku podľa mňa nie je jedno, akú ekon. zost. cenu má DM ku dňu predaja - a keď sa odpisy nerobia priebežne, ako vyčíslime správnu ekon. ZC?
KEJKA
09.11.07,13:36
účtujte odpisy mesačne - toľko k môjmu súhlasu.
zuzanah3
13.10.09,11:48
Chcem sa opýtať, je povinosť určiť si odpisový plán - účtovné odpisy, alebo môže byť ÚO = DO, je to niekde v zákone, že účtovné odpisy by mali byť zohľadnené podľa opotrebenia a životnosti?
Johanka
13.10.09,11:55
Pozri si § 20 Postupov účtovania PÚ.
IvetaH
07.11.09,08:25
Ahojte, mám DLHM, odpisový plán účtovných aj daňových odpisov. Daňové mám zaokrúhlené na celé € nahor, účtovné matematicky na centy, tak ako mi vypočítal soft, tak to mám aj v smernici. Prosím, je to OK?
DLHM v 3/2009 prestal používať na podnikanie, ale nepredal. Daňové odpisy budú uplatnené za 3 mesiace.
Prosím vás a čo účtovné odpisy? Veď ten majetok sa podľa mňa humpľuje ešte viac.
Ďakujem
optimistka
07.11.09,08:46
daňový odpis za 3 mesiace sa nedá uplatnniť, buď uplatníš ročný, alebo prerušíš daňovo odpisovanie
účtovne ale odpisovať musíš ďalej, len si podľa môjho názoru nastavíš výšku účtovných odpisov na minimum
potom rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi bude položkou, o ktorú budeš upravovať ZD buď plusom alebo mínusom