ajacik
06.11.07,13:01
Dobrý deň

Spoločnosť obdržala v roku 2007 faktúru za služby z roku 2006. V roku 2006 nebola vytvorená rezerva.

Spoločnosť chce podať dodatočné DP.

Účtovanie faktúry:
xxx / 321 ....... neviem, či sa účtuje na 518 alebo 428.

Veľmi pekne dakujem.
betka
06.11.07,17:15
Z pohľadu účtovníctva:
Opravy chýb minulých účtovných období.
Podľa postupov účtovania sa náklady a výnosy účtujú do obdobia, s kt. časovo a vecne súvisia. Ak UJ nezaúčtuje N alebo V do UO, s kt. časovo a vecne súvisia, alebo ich zaúčtuje nesprávne, potom o nich musí účtovať v tom období, v kt. sa o týchto opravách dozvie. teda bude účtovať o oprave chýb min. obdobia
Postupy rozlišujú významné a nevýznamné opravy chýb min. UO a podľa toho
ustanovujú aj sposob účtovania.

Učtovanie nevýznamných opráv nákladov a výnosov. Učtujeme ich ako bežné prípady bežného UO na príslušných účtoch N a V z hospod. činnosti jednotky.
Učtovanie vyznamných N a V sa účtujú na účte 428, 429

Podmienku významnosti si stanovuje Uj v internej smernici, pretože 50 tis. Sk môže byť pre menšiu UJ významná chyba a teda pojde aj o významnú opravu, ale pre inú UJ pojde o nevýznamnú chybu (nevýznamnú opravu).

Ak UJ zistí, že v priebehu roka zaúčtovala nesprávne účtovný prípad a UZ už bola za predch rok schválená najvyšším orgánom spoločnosti, opatovné otvorenie UK už neprichádza do úvahy, o oprave nesprávne zaúčtovaného účtovného prípadu bude účtovať v tomto UO, teda v období, v kt. na chybu, resp. na nesrávne zaúčtovaný prípad prišla.
To isté platí, aj v prípade, ak Uj nemá ešte nemá schválenú UZ, ale z pohľadu UJ ide o nevýznamnú opravu, koli kt. nebude opatovne otvárať UK, aj tento prípad zaúčtuje v tomto UO, v kt. sa chyba zistila..

Z pohľadu DPH:
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
ajacik
12.11.07,10:11
Veľmi pekne ti dakujem

taže ak ide v tomto prípade o nevýznamnú chybu tak to pôjde normálne do daňových nákladov. Fakt som si doteraz myslela, že ak to bude účtované do nákladov, tak ako nedaňový.

Ešte raz veľmi pekne dakujem.
KEJKA
12.11.07,16:44
aj ja si myslím, že nevýznamné chyby z hľadiska účtovného nie je to isté ako z hľadiska daňového.
Stefan2005
12.11.07,17:08
Veľmi pekne ti dakujem

taže ak ide v tomto prípade o nevýznamnú chybu tak to pôjde normálne do daňových nákladov. Fakt som si doteraz myslela, že ak to bude účtované do nákladov, tak ako nedaňový. Ešte raz veľmi pekne dakujem.

Podľa mňa sa nám splietajú dva okruhy - účtovný a daňový.
V príspevku od Betky som nenašiel odvolávku na daňové riešenie. Jasne opísala spôsob účtovania.

V úvodnej otázke si spomenula, že chcete podať opravné DP.
Na to máte právo. Viď zákon o správe daní a poplatkov §39 (3) Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení...)
Teda môžete, ale nemusíte.
Ak si podáte opravné DP za minulé obdobie, tak ste si uplatnili daňový výdavok a účtovanie v bežnom roku už musí byť jednoznačne pripočítateľná položka k ZD.... Ak si nepodáte opravné DP, tak náklad nesúvisí z bežným účtovným obdobím, a podľa mňa je takísto pripočítateľná položka.
To platí v prípade účtovania do nákladov. Ak sa účtuje zmena (oprava) nákladov a výnosov minulých období oproti 428,429 tak nie je dôvod na úpravu ZD.
Ale členenie opráv minulých období na významné a nevýznamné je niečo iné ako daňový a nedaňový náklad.
nika.sum
16.06.09,17:21
Dobry vecer, tiez idem prvykrat robit dodatocne danove priznanie. Zistila som chybu pri zauctovanych odpisoch, na dani to robi cca 19.000 Sk zial v prospech statneho rozpoctu. Neviem ci som to spravne pochopila: firma uz ma schvalenu uctovnu zavierku. Danove priznanie vyplnim s tym ze navysim zaklad dane pripocitatelnou polozkou. Nakolko uz do uctovnictva min.roku nezasahujem, vykazy nepodavam opravene (ved ziadne sa neopravili), v tomto roku k datumu zistenia zauctujem na uctoch 428 a 429 ???
Stefan2005
16.06.09,17:38
...v tomto roku k datumu zistenia zauctujem na uctoch 428 a 429 ???

...pokiaľ zhruba tých 100.000 nákladov na odpisy a 19.000 dane predstavuje významnú položku, tak áno.
nika.sum
16.06.09,18:57
podla coho si firma urci v smernici ci je to vyznamna polozka?
Stefan2005
16.06.09,19:23
podla coho si firma urci v smernici ci je to vyznamna polozka?

spravidla odborným odhadom :); stanovenie má vychádzať z toho, aby nedošlo k výraznému skresleniu výsledkov hospodárenia firmy (napr. v náväznosti na hodnotenie ukazovateľov, odmeňovanie, rozdelenie zisku, a pod.) Stanoviť možno v absolútnych hodnotách, alebo relatívne - napr. určité promile z obratu....
nika.sum
16.06.09,19:42
citam si to tu dookola. Myslim, ze pre tuto firmu je to nevyznamna polozka. ked to tu vsak citam dookola, spravne som pochopila, ze urcite musim podat dodatocne danove priznanie za r. 2008 vsak? ak by sa firma rozhodla ze je to nevyznamna polozka, opravi sa v uctovnictve uctovanie minusom na 551/082, ale 551 by malo byt v r. 2009 nedanove v tomto pripade nie? Pre mna je to vlastne len informativne, mrzi ma ze takuto hlupu chybu som spravila a este ze je to pri firme, ktorej ucto odovzdavam novej uctovnicke a ta to bude riesit so zauctovanim v tomto roku.
Stefan2005
17.06.09,05:46
citam si to tu dookola. Myslim, ze pre tuto firmu je to nevyznamna polozka. ked to tu vsak citam dookola, spravne som pochopila, ze urcite musim podat dodatocne danove priznanie za r. 2008 vsak? ak by sa firma rozhodla ze je to nevyznamna polozka, opravi sa v uctovnictve uctovanie minusom na 551/082, ale 551 by malo byt v r. 2009 nedanove v tomto pripade nie? Pre mna je to vlastne len informativne, mrzi ma ze takuto hlupu chybu som spravila a este ze je to pri firme, ktorej ucto odovzdavam novej uctovnicke a ta to bude riesit so zauctovanim v tomto roku.

No ak dobre chápem tvoje zadanie, tak si mala v predchádzajúcom roku neoprávnene vyššie odpisy vo výške 100 a tým i menší zisk (pred zdanením) tiež o 100; podaním dodatočného DP sa ti zvýši daň z príjmov o 19 a v konečnom dôsledku i zisk k rozdeleniu o 81. Tieto skutočnosti treba premietnuť v účtovníctve bežného roka...

Osobne by som to účtoval cez 428:
1. úprava nesprávne zaúčtovaných odpisov - 082/428
2. predpis zvýšenej DPPO - 428/341

Ak by sa to účtovalo ako 082/551 a 595/341 dosiahneš síce zhodný výsledok (pri vylúčení opravy na 551 zo ZD), ovšem posunieš možnosť rozdelenia nesprávne poníženého zisku o ďalší rok - preto by som to účtoval cez 428, a pri rozdeľovaní zisk za predchádzajúci rok by som už mohol disponovať aj s ukráteným ziskom...