Norča
06.11.07,14:11
Ahoj všetci,
poraďte mi prosím s touto vecou:
Máme prenajatú betónovú plochu pred skladom a chceme ju vyasfaltovať.
Je to TZ? Budem to môcť po dohode s prenajímateľom odpisovať? Asfaltovanie je už stavba alebo TZ pozemku? Treba na to nejaké povolenie?
Vopred ďakujem.
adato
07.11.07,17:04
Áno je to technické zhodnotenie betónovej plochy a mali by ste postupovať, tak ako ste popísali: dohodnúť sa s prenajímateľom a odpisovať - účtovne po dobu nájomnej zmluvy, daňovo 20 rokov.
betka
07.11.07,19:34
mimotemy

Zadanie otázky znie: TZ prenajatého pozemku.

Chcem len toľko k tomu, že nepoznám TZ pozemku, ale iba technickú rekultiváciu pozemku;)
Norča
15.11.07,07:45
Ďakujem za radu, ešte sa niečo potrebujem opýtať.
Čo so vstupnou bránou a plotom do objektu, ktoré sme postavili na tom istom prenajatom pozemku? Platí to isté ako o asfalte?
ekonom99
15.11.07,08:07
betónová plocha je podľa mňa inžinierska stavba (je to stavebná konštrukcia pevne spojená so zemou, ktorá je výsledkom stavebnej činnosti). Vyasfaltovanie je potom TZ prenajatej stavby (technické zhodnotenie v tomto prípade predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov majetku). S prenajímateľom musíte mať uzavretú písomnú dohodu, že TZ v dohodnutej výške prefinancujete Vy a budete ho aj odpisovať. Oplotenie areálu by som hodnotil ako ďalšiu stavbu na pozemku, podľa mňa vyžaduje aj stavebné povolenie-takže samostatne zaradiť a odpisovať.(Neskôr predsa môže nastať prípad, že sa betónová plocha zruší, ale oplotenie zostane a naopak).
Ing. Pavol Zúber
22.06.10,08:44
Spoločnosť kúpila pozemok + stavbu v roku 2009. Zatiaľ ešte nie sú zaradené pretože budova sa prerába. Chcem sa spýtať ako zaúčtovať daň z nehnuteľnosti z budovy aj z pozemku, či na 532 alebo na 042?
Ivenka
22.06.10,08:50
532
Ing. Pavol Zúber
22.06.10,10:07
A týka sa to aj dane z pozemku, pretože všetky náklady ktoré súvisia s pozemkom sme priradili k OC pozemku t.j. sa neodpisujú.