ondrejb
06.11.07,16:23
Dobrý den!
Chcel by som sa Vás opýtat či má zamestnávateť právo prikázat zamestnancovi to, kde sa má zdržiavat a čo má robit počas 30 minutovej prestávky na stravu! Má právo zamestnávateť prikázat zamestnancovi aby počas prestávky "stravoval" ?????
Dakujem za odpoved!
Paula
06.11.07,16:00
Dobrý den!
Chcel by som sa Vás opýtat či má zamestnávateť právo prikázat zamestnancovi to, kde sa má zdržiavat a čo má robit počas 30 minutovej prestávky na stravu! Má právo zamestnávateť prikázat zamestnancovi aby počas prestávky "stravoval" ?????
Dakujem za odpoved!


Vrátil si ma do mladosti, kedy nás v škole vyhnali na chodbu a museli sme ako cvičené opice či väzni chodiť dookola po chodbe . Téma by sa mohla volať aj "veľká prestávka" ;). Ale jesť nás veru nenútili, na to nemá právo ani Tvoj (?) zamestnávateľ. Akým spôsobom vás "diriguje" v tomto smere? Hrozí nejakými sankciami? Zaujímavý problém, hoci mimo oblasť môjho chápania :)
Zdeni
06.11.07,16:31
Vrátil si ma do mladosti, kedy nás v škole vyhnali na chodbu a museli sme ako cvičené opice či väzni chodiť dookola po chodbe . Téma by sa mohla volať aj "veľká prestávka" ;). Ale jesť nás veru nenútili, na to nemá právo ani Tvoj (?) zamestnávateľ. Akým spôsobom vás "diriguje" v tomto smere? Hrozí nejakými sankciami? Zaujímavý problém, hoci mimo oblasť môjho chápania :)
Veru tak, aj ja si to pamätám a funguje to dodnes - aspoň na ZŠ, kde chodí môj syn.:) Ale toto by sa skôr hodilo do témy: Pamätáte sa ešte.......
Čo sa týka toho príkazu zamestnávateľa: poznám u nás firmy, kde zamestnanci nesmú opustiť počas prestávky predajňu ani sklad, aby boli v prípade potreby ihneď k dispozícii - keď treba aj počas prestávky. Ale jesť povinne nemusia, to je fakt............:D
Chobot
07.11.07,08:39
Dobrý den!
Chcel by som sa Vás opýtat či má zamestnávateť právo prikázat zamestnancovi to, kde sa má zdržiavat a čo má robit počas 30 minutovej prestávky na stravu! Má právo zamestnávateť prikázat zamestnancovi aby počas prestávky "stravoval" ?????
Dakujem za odpoved!

ZP ustanovuje poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút (§ 91). Myslím, že zamestnávateľ nemá právo určovať, čo má a čo nemá zamestnanec robiť počas prestávky. Ak chceš, môžeš si kľudne aj pospať (veď je to na odpočinok). Taktiež nemôže prikazovať zamestnancovi, kde má tráviť prestávku a kde nie, môže maximálne vyhradiť priestor, kde môže zamestnanec stráviť prestávku (napr. jedáleň, osobitná miestnosť, odpočiváreň, šatňa, ...).