katarinkal
06.11.07,19:25
Pekný večer...
chcem sa opýtať, či mám nárok na skrátenie pracovnej doby ak mám dieťa v predškolskom veku (5) a mažel odchádza služobne na rok do zahraničia. moja pracovná doba je od 8 do 18, v práci často musím ostať aj dlhšie (zákazník môj pán :-) ). za odpoveď vopred ďakujem.:)
katarinkal
09.11.07,11:17
ďakujem za odpoveď.... :-)
katarinkal
20.12.07,20:55
pekný večer
znova žiadám o radu. Zamenstnavateľovi som dala písomnú žiadosť na skrátenie pracovnej doby, po troch týždňoch si ma zavolal a vyjadril sa, že mi môže skratiť pracovnú dobu niekolkokrát týždenne o jednu hodinu, alebo sa dohodneme na skončení pracovného pomeru. V mojom prípade hodina párkrát do týždňa nestačí, takže asi budem nútena prijať tú druhu alternatívu. Chcem sa opýtať, na čo všetko mám nárok pri ukončení PP dohodou? Za odpoveď ďakujem.
Chobot
21.12.07,08:08
pekný večer
znova žiadám o radu. Zamenstnavateľovi som dala písomnú žiadosť na skrátenie pracovnej doby, po troch týždňoch si ma zavolal a vyjadril sa, že mi môže skratiť pracovnú dobu niekolkokrát týždenne o jednu hodinu, alebo sa dohodneme na skončení pracovného pomeru. V mojom prípade hodina párkrát do týždňa nestačí, takže asi budem nútena prijať tú druhu alternatívu. Chcem sa opýtať, na čo všetko mám nárok pri ukončení PP dohodou? Za odpoveď ďakujem.

Pokiaľ to nie je dohodou z dôvodu organizačných zmien, tak bohužiaľ na nič. Dohodnete sa na dni skončenia PP a v ten deň PP skončí. Dostaneš plat za posledný mesiac a viac tam nerobíš.
Infarkt
21.12.07,13:54
pekný večer
znova žiadám o radu. Zamenstnavateľovi som dala písomnú žiadosť na skrátenie pracovnej doby, po troch týždňoch si ma zavolal a vyjadril sa, že mi môže skratiť pracovnú dobu niekolkokrát týždenne o jednu hodinu, alebo sa dohodneme na skončení pracovného pomeru. V mojom prípade hodina párkrát do týždňa nestačí, takže asi budem nútena prijať tú druhu alternatívu. Chcem sa opýtať, na čo všetko mám nárok pri ukončení PP dohodou? Za odpoveď ďakujem.

V prvom rade, nech sa ti vyjadrí písomne k tvojej, predpokladám písomnej žiadosti ;)
...vieš, v tom odstavci 2 sa píše, že zamestnávateľ je POVINNÝ ti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody...takže veľa záleží na tom zdôvodnení...ktoré prakticky v prípade potreby musí on preukázať :)
katarinkal
26.12.07,17:55
áno, ta žiadosť bola písomná, ale on sa mi písomne ešte nevyjadril, len ústne mi dal návrh, do zajtra sa mám rozhodnuť čo a ako :-(
čo v prípade ak sa situacia zmenila:
- mojej žiadosti nevyhoveju s odôvodnením, že by si museli za mňa najsť brigádnika na tie hodiny, čo znamená pre firmu vyššie investície
- skončenie PP dohodou si majiteľ rozmyslel
Môžem v tomto prípade skončiť PP hneď .... napr. z dôvodu nevyhovenia mojej žiadosti??? alebo čo môžem v tomto prípade robiť?
za radu vopred ďakujem
katarinkal
26.12.07,18:56
pls o radu, potrebujem to vediet do zajtra :mee:
za pomoc velmi pekne dakujem
Skalka
26.12.07,19:27
Nuž milá Katarínka. každá drahá. V ZP je síce sutanovenie, že zamestnávateľ je povinný Ti vyhovieť, ak mu to dovoľujú prevádzkové dôvody. Nenapísala si v akej prevádzke si zamestnaná.Ak Ti zamestnávateľ nemôže vyhovieť, tak Ti asi iné nebude zostávať ako z firmy odísť alebo pouvažovať o inom riešení napr. pomoc rodičov, príbuzných alebo platenej opatrovateľky. Viem, že to máš teraz ťažké, ale myslím si, že o tomto probléme si sa mala poradiť aj s manželom pred jeho odchodom do zahraničia a nie celý problém teraz položiť na plecia zamestnávateľa. Takže tu Ti asi nikto neporadí.
katarinkal
26.12.07,20:07
Hm.. aj za takuto odpoved dik...
Pracujem v jednej orandzovej telekomunikacnej spolocnosti, takze tie prevadzkove dovody si zamestnavatel musi poriadne premysliet a hlavne zdovodnit. Co sa tyka "ineho riesenia" ako bolo uvedene, tie neprichadzaju do uvahy a platena opatrovatelka - to az tolko nezarabam, aby som si ju mohla dovolit... S manželom som sa radila a zamestnavatel o tomto "probleme" vie uz viac ako dva mesiace, len s tou odpovedou sa nejako neponahla.
...krasny vecer... :-(
Infarkt
27.12.07,07:32
Hm.. aj za takuto odpoved dik...
Pracujem v jednej orandzovej telekomunikacnej spolocnosti, takze tie prevadzkove dovody si zamestnavatel musi poriadne premysliet a hlavne zdovodnit. Co sa tyka "ineho riesenia" ako bolo uvedene, tie neprichadzaju do uvahy a platena opatrovatelka - to az tolko nezarabam, aby som si ju mohla dovolit... S manželom som sa radila a zamestnavatel o tomto "probleme" vie uz viac ako dva mesiace, len s tou odpovedou sa nejako neponahla.
...krasny vecer... :-(

Mnooo...

...teoreticky by sa ti mal vyjadriť zamestnávateľ ihneď...ale keďže nie je ZP stanovená lehota, tak myslím že do tých štandartných 30 dní by sa mal určite písomne nejako vyjadriť...prevádzkové dôvody asi ťažko obháji potrebou prijatia brigádnika...zamestnávateľ má totiž v tomto prípade možnosť ťa preradiť napríklad na inú prácu (samo, že s tvojim súhlasom), kde je primeraná pracovná doba...
V týchto dňoch som riešil podobnú vec...a vyriešili sme ju k spokojnosti oboch strán :D ...to len tak na okraj ;)

Ja by som ti odporučil sa prípadne aj obrátiť na Inšpektorát práce, ktorý dohliada na dodržiavanie ZP...a tam ti dokážu tiež nielen poradiť, ale väčšina zamestnávateľov po ich BUBUBU sa spamätá :D