Lueli
07.11.07,08:15
Čo urobiť s faktúrou zo zahraničia-Nemecko, ktorá obsahuje aj DPH, je to za software.
Tak v rýchlosti by som to hodnotila ako službu, kde miesto dodania služby je naše sídlo. Teda mala byť vystavená bez DPH.
Radíte mi nechať ju tak?
Vladimír Ozimý
07.11.07,08:26
1. no buď ide o predaj tovaru - ak ste platitelia obaja potom daňová povinnosť prechádza na SR podnikateľa
2. alebo ide o službu podľa par. 15 ods 8 pism d. - takisto prechádza daňová povinnosť na SR podnikateľa pričom tu už nie je podmienka registrácie podnikateľského subjektu - odberateľa

Jednoznačne by som žiadal o opravu faktúry a vystavenia bez DPH s príslušnou odvolávkou na zákon...
Lueli
07.11.07,09:09
Inak, ak sa Vám ešte chce zauvažovať. Čo by sa zmenilo, keby ten soft, alebo v inom prípade tovar bol dodaný na adresu v Nemecku ale odberateľom by bol slovenský plátca DPH.
Máme aj také prípady, často dodávateľ argumentuje, že dodali sme do nemecka, tak fakturujeme dph. Pritom aspoň náš zákon v §11 hovorí,:
§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html#hore)

(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu.

Vďaka