luli
07.11.07,08:22
Dobry den
sme ZS s MS zriadovatelom je obec. Mame skolsku jedalen z ktorej mame vlastne rozpoctove prijmy. Pri schvalovani rozpoctu nam ich zriadovatel zahrnul do rozpoctu a zaroven nam ich aj urcil na konkretne polozky 610,620,630 rozpoctovej klasifikacie. Chcem zdoraznit ze su to prijmy podla zakona 523/2004 Z.z. par. 23 pism. f prijate z uhrad stravy. Presunuli sme financne prostriedky prave z 610 na 630. Postupovali sme spravne ked v uvedenom zakone je napisane ze sa uvedene prijmy tykaju osobitosti rozpoctoveho hospodarenia kde k realizacii nie je potrebny suhlas zriadovatela. Chcem este podotknut ze od zriadovatela nemame ziadne zasady alebo usmernenia ako mame postupovat v pripade vlastnych rozpoctovych prijmov.
Dakujem.
kvet
07.11.07,07:56
Aplikácia ustanovenia § 23 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z.z. v podmienkach RO v zriaďovateľskej pôsobnosti miestnej samosprávy znamená, že ak RO dosiahne príjmy uvedené v § 23 ods. 1 citovaného zákona (napr. aj z úhrad za stravu), je oprávnená zo zákona (t.j. má právo, na ktoré sa nevyžaduje súhlas zriaďovateľa) o túto sumu dosiahnutých príjmov prekročiť rozpočtové výdavky ! Keďže RO hospodári s reálnymi prostriedkami, musí vykonať fyzický prevod dosiahnutých príjmov z príjmového účtu na účet zriaďovateľa a ten je povinný tieto prostriedky obratom zaslať RO, ktorá takéto príjmy dosiahla na jej výdavkový účet. RO o túto sumu môže prekročiť rozpočet výdavkov na akejkoľvek kategórii bežných výdavkov (t.j. 610,620,630,640). Poznamenávam, že takýto postup je možný len za predpokladu, že príjmy podľa § 23 ods. 1 boli dosiahnutú v bežnom rozpočtovom roku a rozpočet výdavkov bol prekročený tiež v bežnom rozpočtovom roku.
malalulu
07.11.07,10:18
príjmov z príjmového účtu na účet zriaďovateľa a ten je povinný tieto prostriedky obratom zaslať RO, ktorá takéto príjmy dosiahla na jej výdavkový účet. RO o túto sumu môže prekročiť rozpočet výdavkov na akejkoľvek kategórii bežných výdavkov (t.j. 610,620,630,640).


Neviem, či je to správne, lebo ja som bola raz na školení a pýtala som sa na to, školiteľka povedala, že o účele použitia týchto prostriedkov rozhoduje zriaďovateľ.
adi11
07.11.07,15:25
Dobry den
sme ZS s MS zriadovatelom je obec. Mame skolsku jedalen z ktorej mame vlastne rozpoctove prijmy. Pri schvalovani rozpoctu nam ich zriadovatel zahrnul do rozpoctu a zaroven nam ich aj urcil na konkretne polozky 610,620,630 rozpoctovej klasifikacie. Chcem zdoraznit ze su to prijmy podla zakona 523/2004 Z.z. par. 23 pism. f prijate z uhrad stravy. Presunuli sme financne prostriedky prave z 610 na 630. Postupovali sme spravne ked v uvedenom zakone je napisane ze sa uvedene prijmy tykaju osobitosti rozpoctoveho hospodarenia kde k realizacii nie je potrebny suhlas zriadovatela. Chcem este podotknut ze od zriadovatela nemame ziadne zasady alebo usmernenia ako mame postupovat v pripade vlastnych rozpoctovych prijmov.
Dakujem.
Ked Vám zriadovatel zahrnul príjmy za stravu do výdavkov a určil Vám účel použitia t.z. na 610,620 a 630, tak je potrebné toto dodržať.
kvet
09.11.07,05:18
Neviem, či je to správne, lebo ja som bola raz na školení a pýtala som sa na to, školiteľka povedala, že o účele použitia týchto prostriedkov rozhoduje zriaďovateľ.

Ja osobne súhlasím s názorom školiteľky, bežne to tak aj praktizujeme. Ale je na zriaďovateľovi v akom rozsahu určí účel použitia týchto prostriedkov. My určujeme na akej podtriede funkčnej klasifikácie môže RO prekročiť rozpočet výdavkov a na akých konkrétnych podpoložkách je už v kompetencii RO. V texte listu oznámenia uvádzame:

Vec
Poukázanie finančných prostriedkov z titulu dosiahnutia príjmov podľa § 23 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z.
–oznámenie



Nadväzne na Vaše oznámenie číslo 10/2007 zo dňa 27.02.2007 o výške skutočne dosiahnutých príjmov prijatých z úhrad stravy v sume 11 903,- Sk a ich následného prevodu na náš základný bežný účet, Vám poukazujeme na vkladový výdavkový rozpočtový účet finančné prostriedky vo výške 11 903,- Sk.

V súlade s ustanovením § 23 ods. 1 písm. f) zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ste oprávnený prekročiť limit rozpočtových výdavkov o sumu 11 903,- Sk na triede funkčnej klasifikácie 09.6.0.1 – Školské stravovanie v predškolských zariadeniach a základných školách, kategórie ekonomickej klasifikácie 610, 620 a 630.
Ivča
27.11.07,14:15
Je potrebné vlastné príjmy (výber za ŠKD, MŠ, nájom) dávať do pokladne alebo sa to môže keď to je v jeden deň rovno vložiť na účet, bez toho, že by to prešlo pokladňou?
Ivča
02.12.07,16:03
Nenájde sa nikto, kto by mi poradil?
kvet
03.12.07,05:59
Je potrebné vlastné príjmy (výber za ŠKD, MŠ, nájom) dávať do pokladne alebo sa to môže keď to je v jeden deň rovno vložiť na účet, bez toho, že by to prešlo pokladňou?

Ak boli poplatky (výber za ŠKD, MŠ, nájom) prijaté v hotovosti, je potrebné ich zaúčtovať do pokladne, pretože boli prijaté na základe príjmového pokladničného dokladu a následne odviesť na príjmový účet na základe výdavkového pokladničného dokladu.

Pekný deň
judita1971
11.12.07,18:35
Prosím o radu .

Ku koncu roka príjmy za stravu - lepšie povedané tzv. réžiu - za december 2007 mi vedúca ŠJ vyúčtuje k 20.12.2007, t.j. po uzavretí mesiaca. Môžem predpokladať, že réžiu za december budem mať pripísanú na účet ŠJ po 20.12.2007. Poraďte čo robiť.

1. Nechať ju na účte ŠJ a následne v novom roku ju odviesť na PU a potom na obec, ktorá mi pošle peniaze naspäť ?

2. Odviesť ju na príjmový účet ešte v tomto roku, a následne ju hneď odviesť na Obecný úrad, a on mi peniaze pošle v novom roku.

3. Odviesť ju na príjmový účet ešte v tomto roku, následne ju hneď odvisť na
Obecný úrad, on mi peniaze pošle ešte v tomto roku na výdavkový.

Problém je v tom, že príjmy za réžiu mi tvoria aj úhrady bezhotovostné od
cudzích stravníkov. Je pravdepodobné, že ak to uhradia, tak to bude buď
27, 28 alebo 31. a ja nestihnem prevody, a to medzi mnou a obecným úradom, hlavne keď mi musia peniaze dať ešte na výdavkový účet a ja ich už len následne môžem previesť na depozitný.