Suiside
07.11.07,08:27
U zamestnávateľ som v lete odrobil nadčasy, za ktoré sa mi zarátavali do náhradného voľna. Toto náhradé voľmo som si ale nevyčerpal(ani som o to nepožiadal). V §121 Z.z. sa píše, že ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náh. voľno počas troch mesiacov, tak mu patrí mzdové zvýhodnenie. Mal by mi zamesnávateľ po troch mesiacoch tieto nadčasové hodiny preplatiť? Každý máme svoj výklad § 121 Z.z. Ďakujem
Nike
08.11.07,07:01
A aký je výklad druhej strany?
Podľa mňa je § 121 ZP jasný.
"Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna, zvýhodnenie mu nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne NV počas 3 kal. mesiacov, alebo v inak dohodnutom období, patrí náhrada ...."
Podľa výkladu - čerpanie NV nemožno nariadiť ani takýto postup nemožno dohodnúť v kolektívnej zmluve.
Tak aký je skutočný problém.
Suiside
08.11.07,07:45
Problém je to, že nadčasy mi nepreplatili! A keďže som nepožiadal o náhradné voľno počas troch mesiacov, nedošlo k neposkytnutiu náhradného voľna. §121 hovorí, že zvýhodnenie partí zamestnancovi ak zamestnávateľ neposkytne náh. voľno.
ormika
08.11.07,08:02
Potrebovala by som poradiť v nasledovnom: V zákonníku práce o práci nadčas: "Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25% jeho priemerného zárobku...." Napr. zamestnanec má na hodinu 60 Sk, doteraz som im vyplácala 25% zo 60 Sk pevne stanovenou sumou 15 za prácu nadčas. Je to tak vôbec správne? Môžem to takto robiť? Alebo to musím prepočítať 25% z priemerného zárobku? Vtedy tá suma výjde o niečo vyššia, lebo priemerka na dovolenku im výjde cca 100 Sk/hodinu. Takže mám počítať 25% zo 100 Sk? Veľmi pekne ďakujem.
Peťo
08.11.07,08:11
Problém je to, že nadčasy mi nepreplatili! A keďže som nepožiadal o náhradné voľno počas troch mesiacov, nedošlo k neposkytnutiu náhradného voľna. §121 hovorí, že zvýhodnenie partí zamestnancovi ak zamestnávateľ neposkytne náh. voľno.

Keď hovoriš, že ti nepreplatili nadčasy, myslíš tým, že si nemal zaplatenu mzdu za pracu nadčas včítane zvyhodnenia , alebo nezaplatili ti iba mzdové zvyhodnenie za prácu nadčas ?
Peťo
08.11.07,08:16
Potrebovala by som poradiť v nasledovnom: V zákonníku práce o práci nadčas: "Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25% jeho priemerného zárobku...." Napr. zamestnanec má na hodinu 60 Sk, doteraz som im vyplácala 25% zo 60 Sk pevne stanovenou sumou 15 za prácu nadčas. Je to tak vôbec správne? Môžem to takto robiť? Alebo to musím prepočítať 25% z priemerného zárobku? Vtedy tá suma výjde o niečo vyššia, lebo priemerka na dovolenku im výjde cca 100 Sk/hodinu. Takže mám počítať 25% zo 100 Sk? Veľmi pekne ďakujem.

Z priemerného zárobku vypočitaného z predchadzajucého kalendarného štvroka. Pekný deň.
ormika
08.11.07,08:35
Z priemerného zárobku vypočitaného z predchadzajucého kalendarného štvroka. Pekný deň.
uffff..... veľmi pekne ďakujem za radu :) tak hor sa do výpočtu miezd.
Nike
08.11.07,09:35
Problém je to, že nadčasy mi nepreplatili! A keďže som nepožiadal o náhradné voľno počas troch mesiacov, nedošlo k neposkytnutiu náhradného voľna. §121 hovorí, že zvýhodnenie partí zamestnancovi ak zamestnávateľ neposkytne náh. voľno.

Tak teraz si ma zneistil. Takže poporiadku.
"Za prácu nadčas patrí zamestnancovi ...... atď." prvá veta §121/1 - to sa nespochybňuje.
Druhá veta §121/1 -"Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní NV ..... atď"
A tu sa pýtam - "Dohodli ste sa na čerpaní NV???" Ak ste sa na ničom nedohodli ty nemáš čo žiadať, musí ti vyplatiť nadčas.
A ani v tretej vete sa nehovorí o tom, že máš žiadať o NV.

Alebo si to zle vysvetľujem?
Suiside
08.11.07,09:38
Za nadčasové hodiny som nedostal zaplatené nič. Zamestnávateľ mi tie hodiny stále eviduje hodinách na náhr. voľno. Ale nôj názor je taký, že ak som si za nadčasové hodiny nevybral náh. voľno, tak by mi to mali automaticky po 3 mesiacoch preplatiť, čo sa ale nestalo.
Nike
08.11.07,09:42
Za nadčasové hodiny som nedostal zaplatené nič. Zamestnávateľ mi tie hodiny stále eviduje hodinách na náhr. voľno. Ale nôj názor je taký, že ak som si za nadčasové hodiny nevybral náh. voľno, tak by mi to mali automaticky po 3 mesiacoch preplatiť, čo sa ale nestalo.

A eviduje ti ich ako NV na základe čoho? Dohody s tebou, alebo si to len tak vymyslel?
Peťo
08.11.07,10:51
Za nadčasové hodiny som nedostal zaplatené nič. Zamestnávateľ mi tie hodiny stále eviduje hodinách na náhr. voľno. Ale nôj názor je taký, že ak som si za nadčasové hodiny nevybral náh. voľno, tak by mi to mali automaticky po 3 mesiacoch preplatiť, čo sa ale nestalo.

Upozorni zamestnavateľa ( ak si sa s ním nedohodol na čerpani NV) na jeho povinnosť zaplatiť ti mzdu a zvyhodnenie za prácu nadčas (§ 121ods.1 prvá veta), v prípade neuspechu obrať sa na inšpektorát práce , v krajnej situácii môžeš využiť § 69 ods.ods.1 písm.b o okamžitom skončení p.pomeru (ak ešte tam robiš). Pekný deň.
Antea
08.11.07,16:24
Neviem aká je prax u iných mzdárov, ale ja zaplatím mzdu za odpracované nadčasové hodiny v tom mesiaci kedy boli odpracované, keď nebude čerpať NV tak aj príplatok. Keby si chcel NV vyčerpať napr. na budúci mesiac za hodiny NV mu NEPLATÍM má ich len započítané do normy.
Suiside
08.11.07,18:27
A eviduje ti ich ako NV na základe čoho? Dohody s tebou, alebo si to len tak vymyslel?

Keď som robil nadčasy, tak som si nechával podpisovať od vedúceho povolenie práce nadčas s tým, že sa mi bude rátať do náhradného voľna. So zamestnávateľom som nemal a ani nemám žiadnu dohodu na čerpanie NV. Preto som presvedčený o tom, že mi to mal po troch mesiacoch preplatiť.
Nike
09.11.07,05:31
Keď som robil nadčasy, tak som si nechával podpisovať od vedúceho povolenie práce nadčas s tým, že sa mi bude rátať do náhradného voľna. So zamestnávateľom som nemal a ani nemám žiadnu dohodu na čerpanie NV. Preto som presvedčený o tom, že mi to mal po troch mesiacoch preplatiť.

Tak ja neviem, ak si nechám podpísať prácu nadčas "s tým, že" sa mi bude rátať do NV, tak to je čo? Podľa mňa dohoda so zamestnávateľom, ktorá mimochodom môže byť aj ústna.

Pravda ale je, že ak to aj je dohoda, tak posledná veta § 121/1 hovorí, že zamestnávateľ poskytne NV počas 3 mes. resp. inak dohodnutej dobe.
Tu je otázka, prečo si si to NV nečerpal. Zamestnávateľ by ti pri takejto dohode mal umožniť čerpanie NV.
A teraz čo? Nechce ti preplatiť ani nadčasy ani čerpať NV??
Peťo
09.11.07,06:13
Neviem aká je prax u iných mzdárov, ale ja zaplatím mzdu za odpracované nadčasové hodiny v tom mesiaci kedy boli odpracované, keď nebude čerpať NV tak aj príplatok. Keby si chcel NV vyčerpať napr. na budúci mesiac za hodiny NV mu NEPLATÍM má ich len započítané do normy.

Áno, robiš to správne. Druhý, "menej zakonný" spôsob je, že nadčasové hodiny ( a tým aj mzda, po dohode so zamestnancom) sa prenesú do ďalšich mesiacov a vyplatia sa za deň , keď zamestnanec čerpe náhradne voľno. Pekný deň.
Erika 1982
19.11.07,10:32
Pekný deň,
trošku Vám spočím do "porady".
Len sa chcem opýtať, či môže byť v pracovnej zmluve napísané: Hrubá mzda je 18.000,- vrátane nadčasov?
Už sa ma to nejeden známi pýtal a nevedela som to.
A čo s prácou cez sviatky a víkendy v takomto prípade? Neprináleží zam-covi za prácu ešte tých 25%?
Ďakujem za opovede.
Erika
azuz
19.11.07,11:03
Pekný deň,
trošku Vám spočím do "porady".
Len sa chcem opýtať, či môže byť v pracovnej zmluve napísané: Hrubá mzda je 18.000,- vrátane nadčasov?Už sa ma to nejeden známi pýtal a nevedela som to. Môže, ak splní podmienky uvedené v § 121 ods. 2. Podmienky boli novelizované od 1.9.2007, tak si daj pozor aby si si pozrela najnovšie znenie.
A čo s prácou cez sviatky a víkendy v takomto prípade? Neprináleží zam-covi za prácu ešte tých 25%? Za prácu vo sviatok patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie najmenej 50% jeho priem. zárobku. Za prácu vo víkend mzdové zvýhodnene zákon nepozná
Ďakujem za opovede.
Erika
Odpovede sú zeleným