Zach
07.11.07,08:35
Dobry den,

kamarat mi da jeho auto do bezplatneho uzivania na 1 rok nakolko sa bude nachadzat v zahranici a nechce ho nechat len tak zaparkovane pred panelakom. Dohodli sme sa, ze auto bude za ten cas u mna s pravom ho aj uzivat. Odovzda mi vsetky doklady a spiseme plnomocenstvo na uzivanie auta.

Moja dilema je v otazke povinneho zmluvneho poistenia. Vztahuje sa jeho poistka na mna na zaklade plnej moci co mi da na 1 rok? Treba nieco oznamit poistovni? Ake ine dokumenty/zmluvy/vyhlasenia by bolo vhodne este mat aby som mohol jeho auto legalne uzivat?

Dakujem za Vas cas a ochotu odpovedat.
Chobot
07.11.07,08:14
Dobry den,

kamarat mi da jeho auto do bezplatneho uzivania na 1 rok nakolko sa bude nachadzat v zahranici a nechce ho nechat len tak zaparkovane pred panelakom. Dohodli sme sa, ze auto bude za ten cas u mna s pravom ho aj uzivat. Odovzda mi vsetky doklady a spiseme plnomocenstvo na uzivanie auta.

Moja dilema je v otazke povinneho zmluvneho poistenia. Vztahuje sa jeho poistka na mna na zaklade plnej moci co mi da na 1 rok? Treba nieco oznamit poistovni? Ake ine dokumenty/zmluvy/vyhlasenia by bolo vhodne este mat aby som mohol jeho auto legalne uzivat?

Dakujem za Vas cas a ochotu odpovedat.

Povinné zmluvné poistenie (PZP) uzatvára majiteľ auta, ktorý je zároveň poistným a poistníkom. Neznamená to však, že len on môže používať auto, resp. že len na neho sa vzťahuje poistka. Poistenie sa vzťahuje na kohokoľvek, kto oprávnene používa to auto (t.j. so súhlasom majiteľa a musí mať oprávnenie na vedenie vozidla). Takže ak máš splnomocnenie na používanie auta, vzťahuje sa na teba PZP, keby si autom niekomu spôsobil škodu.

Je tu však jedne problém, že v prípade havárie by poistnú udalosť musel vybavovať s poisťovňou majiteľ auta. Preto by bolo tiež dobré, keby ti dal splnomocnenie aj na konanie voči poisťovni. Možno (a dúfam, že) ho nikdy nepoužiješ, ale bolo by ťažšie ho potom volať späť na vybavovanie poistnej udalosti, alebo dodatočne pýtať splnomocnenie. Ak ti ho môže dodať až v prípade potreby, tak ho dopredu nepotrebuješ.

Ešte mi tiež napadá, či náhodou v tom čase nebude treba isť s autom na STK alebo emisnú kontrolu. Tam by si tiež potreboval splnomocnenie, lebo STK urobia tiež len majiteľovi (manželka raz bola na STK ale keďže nebola v TP zapísaná ako majiteľ, na druhý deň som musel ísť do servisu ešte aj ja, aby mi to potvrdili do knižky a dali známky).

Viac mi nenapadá.
Zoltán Kovács
07.11.07,08:25
Ešte mi tiež napadá, či náhodou v tom čase nebude treba isť s autom na STK alebo emisnú kontrolu. Tam by si tiež potreboval splnomocnenie, lebo STK urobia tiež len majiteľovi (manželka raz bola na STK ale keďže nebola v TP zapísaná ako majiteľ, na druhý deň som musel ísť do servisu ešte aj ja, aby mi to potvrdili do knižky a dali známky).

Tá skúsenosť s STK ma prekvapil. Ja bežne chodím na STK s otcovím autom a bez problémov sa všetko vybaví. Veď podľa mňa pre servis by v prvom rade mal by byť dôležité to, že máš doklady od auta, a nie to, že kto s tým autom tam došiel.
P.S. A keď ste manželia tak auto je v BSM, ale do TP sa môže písať iba jedna osoba, takže aj manželka je vlastníkom toho auta.
Chobot
07.11.07,08:48
Tá skúsenosť s STK ma prekvapil. Ja bežne chodím na STK s otcovím autom a bez problémov sa všetko vybaví. Veď podľa mňa pre servis by v prvom rade mal by byť dôležité to, že máš doklady od auta, a nie to, že kto s tým autom tam došiel.
P.S. A keď ste manželia tak auto je v BSM, ale do TP sa môže písať iba jedna osoba, takže aj manželka je vlastníkom toho auta.

Pravdou je, že to bolo pred 6 rokmi. Odvtedy chodím na všetky prehliadky a kontroly ja. Len vtedy som nemohol v objednaný termín.
Zach
07.11.07,08:49
Vdaka za napady! radsej do plnomocenstva dame toho co najviac aby neboli problemy, na skodu to nebude.